Episodios

  • Art Davidson - Sto pod nulou - Absynt naživo
    Jun 10 2024

    V bratislavskom Artfore sa odohralo stretnutie s Artom Davidsonom, jedným z účastníkov expedície, ktorá prepísala horolezecké dejiny a zároveň sa stala námetom jeho dokumentárnej knihy Sto pod nulou.

    Pocitová teplota mohla dosiahnuť mínus sto stupňov, no ani to ich nezastavilo. Partia ôsmich horolezcov sa v roku 1967 rozhodla podniknúť zimný prvovýstup na najvyššiu severoamerickú horu Denali známu ako Mount McKinley. Ako mohli vzdorovať zime, víchrom a nedostatku kyslíka vo výškach nad 5 000 metrov?

    Vypočujte si rozhovor s Artom Davidsonom, jedným z účastníkov expedície, ktorá prepísala horolezecké dejiny a zároveň sa stala námetom jeho dokumentárnej knihy Sto pod nulou. S Artom sa rozprával publicista a prekladateľ Samuel Marec.

    Diskusia bola súčasťou putovného festivalu Absynt naživo, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

    Más Menos
    1 h y 49 m
  • Desiatka Anasoft litery 2024 podľa Veroniky a Pera z bratislavského Artfora
    Apr 29 2024

    Veronika Michalová a Pero Le Kvet z bratislavského Artfora sa rozprávajú o finálovej desiatke Anasoft litery 2024.

    Más Menos
    35 m
  • Kníhkupkyne bratislavského Artfora hovoria o knihách, ktoré čítali a ktoré by radi čítali
    Mar 28 2024

    Kníhkupkyne z bratislavského Artfora Veronika Michalová a Kristína Kristína Žilinčárová sa po čase opäť stretli za mikrofónom a porozprávali sa o knižných novinkách, ktoré čítali či čítajú.

    Más Menos
    15 m
  • Medzinárodná bezpečnosť v kríze
    Mar 8 2024
    Ako sme na tom v oblasti medzinárodnej bezpečnosti? Hrozí nám vojna? Aké sú naše možnosti obrany? Ako to vyzerá z hľadiska bezpečnostnej analytiky v Číne a v Rusku? A ako je na tom Slovensko? Môžeme si dovoliť sa uzavrieť do izolácie a zatvárať oči pred konfliktami okolo nás? Záznam z uvedenia knihy, ktorá hovorí o zmenách medzinárodného prostredia, analyzuje hrozby a hľadá odpovede na aktuálne otázky bezpečnosti aj z pohľadu našej krajiny. Diskutovali autor knihy Daniel Šmihula, politológ Peter Juza, analytik Matej Kandrík, a bývalý politik a veľvyslanec Peter Weiss. Moderoval Pavol Demeš.
    Más Menos
    1 h y 59 m
  • Uvedenia knihy DOM do sveta - záznam z diskusie v kníhkupectve
    Feb 12 2024

    Jana Šturdíková viac ako desať rokov fotografovala život predmetov vo funkcionalistickom dome postavenom v Bratislave židovským architektom Alexandrom Skuteckým (1883 – 1944). Od kotolne až po hromozvod a v desiatich bytoch hľadala pôvodné prvky, ktoré prežili od postavenia domu v roku 1936. Pozorovala, ako sa pod vplyvom požívania zachovali, menili alebo odstránili. Detailne sleduje, ako domom pretiekli veľké dejiny 20. a 21. storočia typické pre krajiny strednej Európy a ako sa odrazili v zdanlivo bezvýznamných predmetoch, ktorých sme zvyknutí sa každodenne dotýkať. Práve táto samozrejmá obyčajnosť, s ktorou sa pravidelne stretávame, formuje náš prístup k veciam a náš vkus. O knihe rozprávali a diskutovali autori Jana Šturdíková, Denis Haberland a Tomáš Pospěch.

    Más Menos
    1 h y 18 m
  • Diskusia ku knihe ~ Vize zdaru, vize zmaru: Proměny církví v Česku a na Slovensku v kontextu restitucí
    Feb 12 2024

    Těžištěm knihy jsou antropologické kapitoly zachycující změny církevního života uvnitř i směrem navenek. Zkoumání míst, jež církve zaujímají v dnešní české a slovenské společnosti, zavedlo autorský kolektiv do škol a lesů, na tiskové konference i do téměř zbořených kostelů; za lidmi od Jasova přes Gemer, Zamaguří, Oravu a Vysočinu až po Prahu a Plzeňsko.

    Pro lepší porozumění jsou v knize zařazeny kapitoly, které shrnují proměny právních norem týkajících se církví a náboženských společností a jejich financování v Československu, Česku a na Slovensku. Kniha také zachycuje vývoj mediálních debat o církvích, restitucích a odluce od státu.

    Autoři a autorky ve svých textech ukazují církve v jejich málokdy zobrazované pluralitě a v rozmanitosti otázek, které si kladou při hledání smysluplných cest vpřed. Kniha tak zobrazuje přehodnocování poslání či učení se novým věcem, jako je udržitelné zemědělství nebo investování do finančních nástrojů.

    I přes značné rozdíly mezi Českem a Slovenskem v otázkách náboženství a míry religiozity obyvatelstva jsou v kapitolách prezentovány také nezanedbatelné podobnosti ve výzvách, kterým církve a náboženské společnosti v obou zemích dnes čelí.

    Kniha vznikla v rámci projektu Proměny církevních morálních ekonomií v ČR a SR v kontextu restitucí a odluky od státu podpořeného Grantovou agenturou ČR, č. projektu 19-08512S.

    Más Menos
    1 h y 24 m
  • Tieto čítajú kníhkupkyne bratislavského Artfora
    Feb 6 2024

    Kníhkupkyne z bratislavského Artfora sa po čase opäť stretli za mikrofónom a porozprávali sa o knižných novinkách, ktoré čítali či čítajú.

    Más Menos
    20 m
  • Soňa Uriková v Artfore
    Nov 23 2023

    Záznam z literárneho večera s laureátkou ceny Anasoft litera 2023 Soňou Urikovou.

    ~

    Odborná porota ocenila, že „v poviedkach Sone Urikovej obsiahnutých v zbierke Dôvod na radosť sa veľa naznačuje a málo exponuje. Autorka má schopnosť vnímavo pozorovať, pre jej prózy je príznačný zmysel pre detail a originálna práca s metaforou. Urikovej hrdinky nie sú exaltované, reflektujú realitu s odstupom a nadhľadom – mohli by sa aj radovať, len sa im ‚už akosi odnechcelo ‘. Sedem poviedok je plných civilnej rezignácie a miestami irónie či jemného humoru, a to napriek trpkému poznaniu, že svet je občas ľahostajný.“ ~ Soňa Uriková vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU. V roku 2015 jej vyšla debutová zbierka poviedok Živé ploty (KK Bagala), v roku 2020 kniha pre deti Jašo na jarmoku (ahaslovakia) a v minulý rok ocenená zbierka poviedok Dôvod na radosť (KK Bagala). Bola organizátorkou literárneho projektu Medziriadky, v súčasnosti vedie workshopy kreatívneho písania, býva porotkyňou v literárnych súťažiach, prispieva do rozhlasu, časopisov či knižných antológií.
    Más Menos
    39 m