Episodios

  • Sankcje i nakazy aresztowania - międzynarodowa presja na Kreml - Magazyn Czarne Niebo #21
    Jun 29 2024

    Prezentujemy Państwu dwudziesty pierwszy odcinek Magazynu Czarnego Nieba. Tym razem poruszymy temat presji międzynarodowej wywieranej na Rosję między innymi poprzez sankcje Unii Europejskiej, o których rozmawiał z Filipem Rudnikiem, analitykiem zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Piotr Mateusz Bobołowicz.
    Wschód Wojciecha Jankowskiego to natomiast rozmowa o nakazach aresztowaniach wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny za byłym ministrem obrony Federacji Rosyjskiej gen. Sergiejem Szojgu i szefem sztabu gen. Walerijem Gierasimowem z dr. Tomaszem Lachowskim, adiunktem w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
    W wyjątkowym Froncie Dmytro Antoniuk pokrótce relacjonuje ogólną sytuację i opowiada z drogi o swoim wyjeździe z pomocą dla wojskowych.
    W Obserwatorium przypominamy trzy ważne rozmowy - o legalności rządów Zełeńskiego rozmawialiśmy z Mykołą Kniażyckim, ukraińskim opozycyjnym deputowanym, o możliwości wyłania wojsk północnokoreańskich na Ukrainę w celu wsparcia Rosji z dr. Jakubem Olchowskim, kierownikiem zespołu wschodniego Instytutu Europy Środkowej, wykładowcą na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, a z Igorem Traczem o jego siedemdziesiątym już konwoju z pomocą humanitarną.
    W dziale kultura wyjątkowy materiał Pawła Bobołowicza poświęcony postaci Stefana Balickiego. W nim rozmowy z Eugeniuszem Białym, Dominikiem Księskim i dr Alicją Przybyszewską - osobami, które doprowadziły do pośmiertnego wydania zapisków i poezji Balickiego.
    W dziale Arsenał Artur Żak opowiada o bateriach Patriotów, które z Izraela za pośrednictwem USA mogą trafić na Ukrainę, a w Słowniku kontynuuje wyjaśnianie terminów z ukraińskiego żargonu wojskowego.
    W Fotoplastykonie pochylamy się nad propagandowym filmikiem rosyjskim, a także nad dwiema postaciami związanymi ze wschodem, które pochowane są na południu Francji - mowa o Marcu Chagallu i Wołodymyrze Wynnyczence.

    Más Menos
    1 h y 43 m
  • Wrogowie i przyjaciele mafii Putina - Magazyn Czarne Niebo #20
    Jun 22 2024

    W dwudziestym odcinku Magazynu Czarnego Nieba zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmowy Piotra Mateusza bobołowicza z Billem Browderem, założycielem Magnitsky Justice Campaign, finansistą, który od połowy lat 90. inwestował w Rosji, a potem stał się osobistym wrogiem Władimira Putina.
    W dziale aktualności wizyta Władimira Putina w Korei Północnej.
    Gościem Wojciecha Jankowskiego był Wojciech Górecki, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich zajmujący się Kaukazem.
    Wojciech Jankowski i Artur Żak rozmawiali także z Tomaszem Grzywaczewskim, dziennikarzem, reporterem wojennym i pisarzem na temat odmienności postaw Litwinów i Polaków wobec rosyjsko-białoruskiej agresji hybrydowej na nasze granice.
    Olga Siemaszko opowiada o buncie Prigożyna i losach Grupy Wagnera w rok po tym wydarzeniu.
    Dmytro Antoniuk przedstawia aktualną sytuację na froncie, a w dziale Dziedzictwo opowiada o Kazimierzu Dolnym.
    W dziale Arsenał Artur Żak przedstawia Ozelot (Leichte Flugabwehr System) - Lekki System Obrony Przeciwlotniczej Krótkiego Zasięgu, a w Słowniku tłumaczy kolejne słowa z ukraińskiego żargonu wojskowego.
    W Fotoplastykonie Paweł Bobołowicz opowiada o ukraińskim Zakarpaciu.

    Más Menos
    1 h y 53 m
  • Czy Unia Europejska ma dla Ukrainy propozycję przyszłości? - Magazyn Czarne Niebo #19
    Jun 15 2024

    W 19 odcinku Magazynu Czarnego Nieba podsumowujemy wybory do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z dr Aleksandrą Kuczyńską-Zonik, kierownikiem Zespołu Bałtyckiego Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, adiunktem w Katedrze Systemów Politycznych i Komunikowania Międzynarodowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dr. Łukaszem Lewkowiczem, starszym analitykiem w Zespole Wyszehradzkim Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, adiunktem w Katedrze Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego Wydziału Politologii i Dziennikarstwa uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz z prof. Jewhenem Mahdą, dyrektorem Instytutu Polityki Światowej w Kijowie.
    W dziale Front Dmytro Antoniuk prezentuje najnowsze wydarzenia na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej, a w dziale Dziedzictwo prezentuje miasto Chełm, gdzie przeplata się historia Rusi i Polski.
    W dziale Wywiad rozmowa Pawła Bobołowicza z Andrijem Kohutem, dyrektorem archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, w którego zasobach znajdują się akta KGB.
    W Arsenale Artur Żak opowiada o Flugabwehrkanonenpanzer Gepard – niemieckim samobieżnym dziale przeciwlotniczym, a w Słowniku przybliża kolejne terminy z ukraińskiego żargonu wojskowego.
    W Fotoplastykonie prezentujemy sprzedany za rekordową sumę obraz ukraińskiego malarza i odpust w parafii św. Antoniego na lwowskim Łyczakowie.
    W dziale obserwatorium wracamy do rozmów z red. Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert, z Igorem Traczem, maszerem, wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i Świata i filantropem, a także z red. Olgą Popowycz, redaktorką rocznika “Ukraiński Almanach”.

    Más Menos
    1 h y 44 m
  • Wojsko Polskie pod rosyjskim atakiem - Magazyn Czarne Niebo #18
    Jun 8 2024

    W osiemnastym odcinku Magazynu Czarnego Nieba powracamy do niezwykle ważnego tematu - granicy polsko-białoruskiej. Działania reżimów Putina i Łukaszenki przeciwko Polsce to wojna hybrydowa, której skutkiem stała się nawet śmierć polskiego żołnierza. O tym opowiada dr Andrzej Szabaciuk, adiunkt w Katedrze Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, starszy analityk w Zespole Wschodnim Instytutu Europy Środkowej w Lublinie.
    W dziale Aktualności Artur Żak mówi o skutkach rozmów i deklaracjach, które padły w Normandii przy okazji obchodów osiemdziesiątej rocznicy D-Day. W Arsenale zaś samoloty rozpoznawcze typu AWACS, a w słowniku kilka zwrotów z żołnierskiej gwary.
    Dmytro Antoniuk kończy swoją podróż po Polsce. W tym wydaniu magazynu przedstawia wspólne elementy dziedzictwa, które znaleźć można we Wrocławiu.
    W dziale Białoruś Olga Siemaszko mówi, co ostatnio robił Tomasz Szmydt, były sędzia, który uciekł z Polski na Białoruś, a także jak zwiększa się aktywność rosyjskich szpiegów w innych państwach regionu.
    W Obserwatorium wracamy także do rozmów z red. Michałem Potockim, dziennikarzem Dziennika Gazety Prawnej o tym, jak Rumunia przejmuje handel z Ukrainą w wyniku blokowania polsko-ukraińskiej granicy przez rolników i przewoźników, do najnowszego protestu na granicy, o którym opowiada Tomasz Baart-Bartecki, a także do protestu ukraińskich aktywistów przed ambasadą rosyjską w Warszawie w rocznicę zniszczenia tamy w Nowej Kachowce - w rozmowie z wolontariuszem inicjatywy Euromaidan-Warszawa Mikołajem Petrygą.
    W wyjątkowym Fotoplastykonie zapraszamy Państwa na spacer po drugim zakarpackim mieście - Mukaczewie.

    Más Menos
    1 h y 41 m
  • Wojna. Świat kontrastów. Magazyn Czarne Niebo #17
    Jun 1 2024

    W wyjątkowym siedemnastym odcinku Magazynu Czarnego Nieba Paweł Bobołowicz, Artur Żak i Piotr Mateusz Bobołowicz zabierają Państwa na wycieczkę po Użhorodzie, stolicy obwodu zakarpackiego Ukrainy.
    Gościem działu Wywiad jest Eryk Zawadzki, wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz, a także rzecznik użhorodzkiej policji.
    Dmytro Antoniuk opowiada o najnowszych wydarzeniach na froncie, a w dziale Dziedzictwo prezentuje opactwo cysterskie w Lubiążu.
    W dziale Białoruś Olga Siemaszko mówi o wizycie ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó w Mińsku.
    Wojciech Jankowski w dziale kultura rozmawia z aktorami filmu Smak Wolności - Iryną Kudashovą, Tetianą Malkovą i Tomaszem Sobczakiem.
    W Arsenale rozmawiamy o urządzeniu, które pomaga żołnierzom chronić się przed dronami - o pelengatorze, a w Słowniku Artur Żak kontynuuje miniserię o strukturze organizacyjnej wojska - tym razem tłumaczy czym są pułk, batalion, kompania, pluton, drużyna i sekcja.
    W dziale obserwatorium powracamy do rozmów ze Lwowa z Rafałem Dzięciołowskim, prezesem Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Andrijem Bołkunem, redaktorem naczelnym Leopolis.news i Tomaszem Baartem-Barteckim, koordynatorem grupy Granica / Кордон PL - UA, a także do rozmowy z dr. hab. Konradem Pawłowskim prof. UMCS na temat rezolucji ONZ w sprawie Srebrenicy.

    Más Menos
    1 h y 51 m
  • Granica upokorzenia, granica strachu, granica bezpieczeństwa - Magazyn Czarne Niebo #16
    May 25 2024

    W szesnastym odcinku Czarnego Nieba rozmawiamy o granicach. O zabezpieczeniu granicy z Białorusią, o rosyjskich jednostronnych działaniach zmierzających do zmiany granic morskich na Bałtyku, o przekraczaniu i blokowaniu granicy z Ukrainą - granicy upokorzenia dla podróżnych, granicy życia dla obrońców ukraińskich granic na wschodzie.

    W dziale Wywiad gościem Piotra Mateusza Bobołowicza jest Marek Budzisz, ekspert Strategy&Future. Komentuje on zapowiedziany rządowy program Tarcza Wschód, a także ogłoszenie przez premiera Donalda Tuska powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024.
    W dziale Aktualności temat granicy morskiej Finlandii z Rosją w Zatoce Fińskiej. Gościem Czarnego nieba jest Timo Soini, były minister spraw zagranicznych Finlandii.
    W dziale Front Artur Żak opowiada o granicy męstwa ukraińskich obrońców, którzy bronią się przed Rosją nie tylko na Donbasie, ale także na kierunku Charkowskim.
    W dziale Arsenał temat aerostatów, które mają służyć do pilnowania polskiej granicy z Białorusią. W dziale Słownik zaczynamy natomiast cykl o strukturze związków operacyjnych i taktycznych w siłach zbrojnych.
    Dmytro Antoniuk przekroczył granicę z Polską, gdzie podróżuje w celu promocji swojej książki i zbierania funduszy na pomoc dla ukraińskiej armii. W dziale Dziedzictwo opowiada o katedrze oliwskiej.
    Paweł Bobołowicz znajduje się obecnie z drugiej strony granicy - w Kijowie. Jego Korespondencja w dziale fotoplastykon.
    Granice stylów i gatunków muzycznych przekracza zaś projekt Wędrujący Ptak, w którego skład weszli polscy i ukraińscy muzycy i o którym opowiada Wojciech Jankowski w dziale Kultura.
    W Obserwatorium powracamy zaś do tematu współpracy Iranu i Rosji i rozmowy z dr. Bartoszem Bojarczykiem z Katedry Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, do tematu transgranicznego biznesu polsko-ukraińskiego z rozmowie z Piotrem Ciarkowskim, właścicielem firmy Bikor, Wiceprezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Członkiem Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, do organizacji polsko-ukraińskiej granicy w rozmowie z dr Martą Jaroszewicz, Kierowniczką Zespołu Polityk Migracyjnych w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, a w rozmowie ze Zbigniewem Parafianowiczem z "Dziennika Gazety Prawnej" do tematu bezpieczeństwa naszych granic.

    Más Menos
    1 h y 55 m
  • Rosja nie musi zaatakować Polski, byśmy byli na froncie - Magazyn Czarne Niebo #15
    May 18 2024

    W piętnastym odcinku magazynu Czarne Niebo opowiadamy o największym ukraińskim ataku dronowym na obiekty na terenie Federacji Rosyjskiej.
    Dmytro Antoniuk opowiada o sytuacji na froncie, zwłaszcza w związku z trwającą ofensywą rosyjską na północ od Charkowa. Dmytro przedstawia także w dziale Dziedzictwo miejscowość Stary Czartorysk, powiązaną z rodem Czartoryskich. W Arsenale Artur Żak mówi o ukraińskiej broni rakietowej Grom 2, a w Słowniku tłumaczy czym w sztuce wojennej jest walka.
    Gościem Pawła Bobołowicza i Piotra Mateusza Bobołowicza w dziale Wywiad jest dr Łukasz Lewkowicz, starszy analityk w Zespole Wyszehradzkim Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego Wydziału Politologii i Dziennikarstwa uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rozmowa skupia się na temacie zamachu na premiera Słowacji Roberta Fico.
    W dziale Białoruś Olga Siemaszko opowiada o karierze medialnej i ogłoszonym wejściu do białoruskiej polityki Tomasza Szmydta, byłego sędziego, który uciekł na Białoruś.
    We Wschodzie Wojciecha Jankowskiego rozmowa z dr. Konradem Zasztowtem w Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego na temat deportacji Tatarów Krymskich, której osiemdziesiątą rocznicę obchodzimy 18 maja 2024 roku.
    W Obserwatorium powracamy do tematu wyborów prezydenckich na Litwie (dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik, kierownik Zespołu Bałtyckiego Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski) oraz trwających w Gruzji protestów przeciw przyjętej przez parlament tzw. rosyjskiej ustawie o agentach zagranicznych (prof. Alexandre Kuchianidze, profesor nauk politycznych na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym im. Ivane Dżawachiszwilego) oraz do rozmowy z Damianem Dudą, polskim medykiem pola walki, prezesem fundacji "W międzyczasie", który przestrzega Polaków przed oszukiwaniem się w kwestiach bezpieczeństwa.
    W Fotoplastykonie obrazek z koncertu jaki podczas swojej wizyty w Kijowie dał Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken oraz temat wyszywanek.

    Más Menos
    1 h y 56 m
  • Wojna hybrydowa Putina i Łukaszenki przeciw Polsce - Magazyn Czarne Niebo #14
    May 11 2024

    W czternastym odcinku Magazynu Czarne Niebo skupiamy się na głównym temacie minionego tygodnia - ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś. Gościem w dziale Białoruś jest Paweł Łatuszka, szef bialoruskiego Narodowego Zarządu Kryzysowego, który opowiada o działaniach agenturalnych reżimu Łukaszenki w Polsce, a także o prześladowaniu i represjach opozycjonistów i ich rodzin. Powracamy także do rozmów z dr. Jakubem Olchowskim i dr. Michałem Markiem.
    W dziale Aktualności najnowsza akcja grupy Euromajdan Warszawa - ukraińskie kobiety protestowały podczas składania wieńców przez ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa pod pomnikiem mauzoleum żołnierzy sowieckich z okazji 9 maja. O akcji opowiada Natalia Panczenko.
    W dziale Wywiad rozmowa z dr. Ernestem Wyciszkiewiczem, dyrektorem Centrum im. Mieroszewskiego, który prezentuje wyniki najnowszych badań wśród młodych Ukraińców i Polaków. Wyniki badań przeczą wielu obiegowym opiniom. Wynika z nich, że młodzi Ukraińcy lubią Polaków i są gotowi walczyć za swoją ojczyznę.
    W dziale Arsenał Artur Żak opowiada o amunicji kasetowej, a w dziale Słownik tłumaczy czym jest pole walki.
    Dmytro Antoniuk opowiada o aktualnej sytuacji na froncie.
    Audycję prowadzi Paweł Bobołowicz.

    Más Menos
    1 h y 51 m