Episodios

  • #14 Libor Lenža: "Pokud se podaří jeden velký projekt, tak budeme mít experiment na prvním letu evropského raketoplánu."
    Apr 26 2024

    Zatímco snahy o kolonizaci vesmíru jsou stále v nedohlednu, kosmický výzkum intenzivně probíhá i zde v Brně. Do dnešního dílu jsme si pozvali Dr. Libora Lenžu, který je vedoucím laboratoře Space Agri Technologies na Mendelově univerzitě v Brně a ředitelem hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Výzkum v jeho laboratoři je zaměřen především na využití mikrořas jako možných mikroživin nebo na odstraňování nežádoucích prvků v přírodě. Pan doktor nám povypráví nejen o jejich výzkumu, ale také o různých spolupracích napříč Brnem i v zahraničí, kde se zmíní o vypouštění stratosférických sond nebo o možném budoucím projektu vynášení vzorků na oběžnou dráhu pomocí Space ridera.

    Más Menos
    53 m
  • #13 Alžběta Ressnerová: "Vědec strachující se o to, jak vyjde s výplatou, nemá energii být kreativní ve svém výzkumu."
    Feb 7 2024

    Hostem tohoto dílu je naše kolegyně a Ph.D. studentka CEITECu VUT Alžběta Ressnerová. Povyprávěla nám o svém dosavadním působení ve výzkumu v zahraničí a o své motivaci vrátit se po magisterském studiu v Německu zpět do ČR. Věnovala se také otázkám spojených s podmínkami v české vědě se zamyšlením, proč čeští vědci mnohdy nejsou dostatečně ohodnoceni. V neposlední řadě se podělila o své bohaté zkušenosti z roční stáže v Kalifornii na Institutu inovativní genomiky vedeném nobelistkou Jennifer Doudnou.

    Más Menos
    1 h y 13 m
  • #12 Petra Vídeňská: "Děti instinktivně strkají do pusy různé předměty, aby přišly do styku s bakteriemi a nechaly jimi osídlit svá střeva."
    Dec 6 2023

    K zodpovězení našich otázek o střevním mikrobiomu jsme přizvali doktorku Petru Vídeňskou, která nyní působí na Mendelově univerzitě na Ústavu chemie a biochemie. V tomto díle nás provede od počátečního momentu vzniku mikrobiomu u novorozence až po to, jak ho můžeme změnit stravou a jak se liší napříč světem a u každého z nás. Dotkneme se také toho, zda střevní mikrobiom může přispívat k dobré náladě nebo dokonce podporovat vznik psychických poruch.

    Más Menos
    1 h y 13 m
  • #11 Tomáš Svěrák: "Člověk musí být zažraný a nesmí se nechat odradit, když mu lidé nepřejí."
    Nov 15 2023

    Hostem tohoto dílu je profesor chemického inženýrství na Fakultě chemické VUT v Brně, který nám povyprávěl celý svůj vědecký příběh od samého počátku. Pan profesor má v tomto oboru bohaté celosvětové zkušenosti, které nám také podrobněji nastínil. Zavzpomínal na náročný výzkum po výbuchu elektrárny ve Fukušimě nebo na pozitivní vzpomínky, jako bylo přijetí emírem v Kuvajtu. Na Fakultě chemické působí od jejího založení, a tak nám podrobněji vyprávěl o úskalích, se kterými se zde při zavádění výuky chemického inženýrství setkal.

    Más Menos
    1 h y 10 m
  • #10 Martin Janča: "Při rozjíždění startupu je nesmírně těžké přesvědčit investory."
    Oct 31 2023
    Tentokrát jsme si popovídali s vedoucím obchodní sekce biotechnologického startupu Myco Martinem Jančou. Tento startup využívá piliny coby odpad dřevozpracující výroby a dřevokaznou houbu z rodu lesklokorek, v tradiční čínské medicíně známou též pod názvem reishi, pro výrobu ochranného obalového materiálu. Startup Myco stihl získat již řadu prestižních ocenění, např. E.ON Energy Globe 2022 za nejlepší ekologický nápad a projekt. V dnešní epizodě Martin Janča popisuje náročné začátky kolem vzniku startupu, hledání investorů, ale také samotnou technologii výroby. Dále se zmiňuje možnosti, kde mohou jejich produkty nahradit běžné plasty, a vysvětluje, jak je to s jejich biorozložitelností.
    Más Menos
    40 m
  • #09 Vojtěch Adam (2. díl): "Člověk může o všechno, co má, strašně rychle přijít."
    Oct 17 2023

    Druhá část s profesorem Vojtěchem Adamem je věnována akademické sféře, kde se kriticky podíváme na to, zda vědecká a akademická obec funguje správně a zda jsou doktorandi dobře placeni. On sám měl doktorské studium velmi komplikované, protože mu jeho školitel mimo jiné bránil studium dokončit. Během své kariéry se setkal s nepříjemnou kauzou, která hodně změnila jeho pohled na vědecký i soukromý život. V epizodě vzpomíná na různé historky, jako na bruslení v Istanbulu, když se rozhodoval, zda povede výzkumnou skupinu, a na to, jak v mládí vůbec neuvažoval o tom, že by se stal chemikem.

    Más Menos
    1 h y 26 m
  • #08 Vojtěch Adam (1. díl): "Rakovina je taková občanská válka v našem těle."
    Sep 26 2023
    Tentokrát do našeho podcastu zavítal vedoucí našeho Ústavu chemie a biochemie, prof. Vojtěch Adam. V první polovině našeho povídání se věnujeme rakovině z hlediska toho, které faktory ji mohou spouštět a jakými cestami by bylo možné ji léčit. Prof. Adam běžnému posluchači přístupnou formou přirovnává proces jejího vzniku a šíření. Zamýšlí se také nad tím, do jaké míry je toto civilizační onemocnění odrazem naší společnosti a zdali by vůbec bylo dobré žít věčně. Druhá část se věnuje popisu jeho výzkumu týkajícího se převážně proteinů metalothioneinů, což jsou obecně bílkoviny vázající fyziologicky esenciální, ale i toxické těžké kovy, a jejich speciální role v organismu a v prostředí nádoru. Závěrem představuje jednotlivé výzkumné skupiny v rámci Ústavu chemie a biochemie a jejich zaměření.
    Más Menos
    52 m
  • #07 Martin Toul: "Doufáme, že upravené luciferázy v organismech budou moci plnit funkci žárovek."
    Sep 13 2023
    Martin Toul se již několik let věnuje proteinovému inženýrství, což je cílená úprava bílkovin pro požadovanou funkci. Jak se k němu dostal, se dozvíte v rámci tohoto dílu, kde mimo jiné vysvětluje fungování proteinu zvaného stafylokináza využívaného pro léčbu mozkové mrtvice, objasňuje možnosti vylepšení jejího účinku nebo třeba odhaluje potenciál tzv. luciferáz (skupiny svítících proteinů). Kromě toho sdílí své zkušenosti s výzkumem ze zahraničí a porovnává jej s vědeckým prostředím v ČR.
    Más Menos
    50 m