Episodios

  • Keeping it real
    Oct 6 2023
    Keep it Real" po angielsku oznacza pozostawanie w obszarze rzeczywistości w odróżnieniu od niestworzonych opinii, teorii czy prognoz, które niewiele do czynienia mają z ww. rzeczywistością.

    Takie właśnie opinie słychać często w odniesieniu do rynku nieruchomosci. "Zaraz będzie powtórka z 2008 roku.""Po wyborach ceny/oprocentowanie spadnie" - to wszystko przykłady teorii często wyssanych z palca (lub telewizyjnych ekranów) które niewiele do czynienia mają z faktycznym stanem rzeczy.

    Jak przytaczamy w dzisiejszym odcinku, przed nami bardzo trudny czas w amerykańskiej ekonomii - zgodnie z przewidywaniami stagflacja daje o sobie odczuć a omawiane dziś nad wyraz dobre wyniki z rynku pracy pozwalają przypuszczać ze do czynienia będziemy mieć z kolejnymi podwyżkami oprocentowania.

    Gdy połączyć to ze strukturalnymi problemami amerykańskiego rynku pracy, topniejącą giełdą oraz kłopotami z zadłużeniem rodzin i biznesów wyglada na to, ze zamiast miękkiego lądowania do czynienia będziemy mieli bardziej z lądowaniem awaryjnym, jeśli nie krachem.

    Komentuja:
    Sergiusz "Sergio" Zgrzebski - Keller Williams Premiere Properties
    Tomasz Tarkowski - PrimeCredit Advisors
    Łukasz Majkut -Rosso Recruiting
    Más Menos
    17 m
  • Strajk a inflacja
    Sep 23 2023
    Koniec września przyniósł odrobinę ulgi po spotkaniu Federal Open Markets Comittee w czwartek 21 września, na którym zadecydowano by nie podnosić po raz kolejny oprocentowania, które po ośmiu podwyżkach od początku tego roku w przypadku pożyczek hipotecznych przekroczyło próg 8%.

    Prezes FED Jay Powell zapowiedział jednak że do końca roku możemy spodziewać się kolejnej podwyżki. A wszystko dlatego iż amerykańska ekonomia nie ochładza się w tempie, w jakim przypuszczali ekonomiści.

    Teraz rolę przysłowiowego paliwa, które wylewane jest na płonący ogień przyjął spór zbiorowy i strajk pracowników sektora samochodowego, których oczekiwania finansowe - chodzi być może w pełni uzasadnione i konieczne - pociąga za sobą innych pracodawców, których zatrudnieni domagać się będą podwyżki.

    A wiadomo, że w kapitalizmie w wydaniu USA, wzrost kosztów produkcji zawsze nie przekłada się na mniejsze zyski właścicieli czy posiadaczy portfela kontrolnego akcji, a wyższe ceny produktów czy usług dla konsumentów.

    Nie wspominając już o przerwach w łańcuchu dostaw, tak dobrze znanych z Pandemii, dzięki którym ceny towarów także idą do góry.
    Tymczasem na horyzoncie kolejne wyzwania: zadłużenie na kartach kredytowych czy spłaty kredytów studenckich. Jeśli dołożyć do tego kryzys dostępności finansowej domów, którego konkretne przykłady podajemy w Domatorze - wygląda, iż przed nami kilka niewesołych lat amerykańskiej ekonomii.
    Zapraszamy na nowy Domator.

    Komentują:
    Sergiusz "Sergio" Zgrzebski - Keller Williams Premiere Properties
    Łukasz Majkut - Rosso Recruiting
    Más Menos
    19 m
  • Premiera Sezonu 5.
    Sep 8 2023
    Od czasu zakończenia poprzedniego sezonu pod koniec maja do początku września w Amerykańskiej ekonomii wiele się zmieniło: inflacja w końcu zaczęła nam opadać, bezrobocie nieznacznie wzrosło a na amerykańskiej giełdzie po kryzysie bankowym i panice sektora technologicznego sytuacja zaczęła sie stabilizować.
    Podczas ostatniego zebrania Rady Polityki Pieniężnej Banku Rezerw Federalnych Prezes Jerome Powell zdecydował się nie podnosić we wrzesniu oprocentowan zapowiadając jednak iż kolejne dwie podwyżki mogą wydarzyć się jeszcze w tym roku.
    Wszystko po to, by uniknąć pomyłki, jaką w 1980 roku popełnił ówczesny szef FED'u Paul Volker, który zbyt wcześnie zakończył proceder podniesienia oprocentowania, co sprawiło, iż inflacja powróciła ze zdwojoną siłą.
    Efektem polityki FEDu jest największe spowolnienie rynku nieruchomości od ww. 1980 roku.
    Póki co, jednak, ekonomiści są optymistyczni iz Ameryce uda się wyjść z inflacji unikając recesji.
    O szczegółach w dzisiejszym Domatorze.

    Komentuja: Sergiusz "Sergio" Zgrzebski - Keller Williams Premiere Properties
    Tomasz Tarkowski - PrimeCredit Advisors
    Łukasz Majkut - Rosso Recruiting
    Más Menos
    13 m
  • Wakacje
    May 25 2023
    Sezon wakacyjny otwiera temat sufitu wydatków państwa (debt ceiling) i kolejna polityczna batalia na Kapitolu, której skutki odczuć mogą wszyscy amerykanie.

    Brak działań ustawodawców w celu podniesienia limitu wydatków skończyć się może ogłoszeniem niewypłacalności państwa. Skutki takiego posunięcia są wielorakie: od milionów amerykanów pracujących dla rządu i administracji, którzy nie dostaną wynagrodzenia, przez nagła podwyżkę oprocentowania - szczególnie obligacji skarbu państwa, w czasie gdy kredytodawcy USA obniża punktacji kredytowej, do recesji spowodowanej zastojem gospodarczym.

    Wielu analityków i ekonomistów żartuje iż poprzez dysfunkcjonalny system polityczny i nieumiejętność osiągnięcia kompromisu ustawodawcy na Kapitolu sprawa limitu wydatków dokończą dzieła zapoczątkowanego przez amerykanki bank rezerw federalnych: zduszenia inflacji w zarodku. Niestety panuje konsensus co do tego, że takie posunięcie na pewno wywoła w amerykańskiej gospodarce recesja. Przedsmak owej recesji odczuwają już amerykańskie rodziny i biznesy: zadłużenie na kartach kredytowych rośnie lawinowo, niewypłacalność i opóźnienia w spłatach rat kredytów podobnie.

    O spowolnieniu informuje branża budowlana, transport i spedycja, dealerzy samochodów czy Home Depot, którego informacje o pierwszym od dekad roku “pod kreska” wywołało poważna korektę na Wall Street. Póki co jednak, amerykanie udają się na wakacje, nie ważne czy za gotówkę czy na kredyt (przeważnie to drugie).

    AAA informuje ze w te święto Memoria Day w podróż uda się więcej amerykanów niż w ostatnim roku przed pandemia. Pytanie, jak będzie wyglądał powrót do domu po 1 czerwca jeśli w rezultacie kryzysu “debt ceiling” zabraknie kontrolerów ruchu lotniczego czy agentów bezpieczeństwa transportu?

    My również udajemy się w Domatorze na wakacje podczas, których prezentować będziemy nasz podczas raz w miesiącu by podsumować wydarzenia amerykańskiej gospodarki, mieszkalnictwa i giełdy.

    Życzymy udanych urlopów.
    Komentują: Sergiusz "Sergio" Zgrzebski - Keller Williams Premiere Properties
    Tomasz Tarkowski - PrimeCredit Advisors
    Łukasz Majkut - Better Lending
    Más Menos
    18 m
  • Zwalniamy
    May 6 2023
    Amerykańska ekonomia spowalnia w rezultacie dziesiątej już podwyżki oprocentowania przez bank rezerw federalnych.

    Największe spowolnienie na rynku nieruchomości, jednak mniejsze obroty rejestruje także branża budowlana, spedycja czy sprzedaż detaliczna.
    Z jednej strony oznacza to, że polityka fiskalna banku rezerw federalnych przynosi oczekiwane rezultaty. Z drugiej czeka nas ciężka druga połowa roku…

    Problemy na rynku nieruchomości są oczywiste: brak inwentarza winduje ceny do gory, podczas gdy osiągalność cenowa maleje. Na rynku w okolicach Chicago znajduje się nieco ponad połowa z domów i budynków komercyjnych, z tych które były na rynku rok temu.

    Rosnące koszta odsetek sprawiają, ze coraz mniej ze sprzedających decyduje się na sprzedaż, popyt rośnie, a za nim cena…i tak w kółko. A wszystko w czasie gdy około 75% amerykańskich pożyczkobiorców hipotecznych swoje pożyczki ma poniżej 4% a 25% poniżej 3%.

    W dzisiejszym Domatorze o realnych skutkach spowolnienia gospodarczego.
    Komentuja:
    Sergiusz "Sergio" Zgrzebski - Keller Williams Premiere Properties
    Tomasz Tarkowski - PrimeCredit Advisors
    Łukasz Majkut - Rosso Recruiting
    Más Menos
    14 m
  • Quo Vadis, economy?
    Apr 22 2023
    W Amerykańskiej ekonomii pierwsze ślady spowolnienia: spowalnia przemysł, usługi i sprzedaż detaliczna a bezrobocie idzie w górę.

    Wszystko to byłoby witane z okrzykami radości, gdyby z drugiej strony nie oznaczało, iż w finansowych tarapatach znajduje się coraz więcej amerykańskich rodzin i biznesów. Jedynym "silver lining" jest to, iż po raz pierwszy od ponad roku inflacja wydaje się wyhamowywać.

    Wszystko w czasie, gdy na rynku nieruchomosci dalsze niedobory inwentarza, a wysokie oprocentowanie zniechęca (bardziej sprzedających niż kupujących). Na dzień dzisiejszy ok 30% domowników ma swoje domy zakupione z użyciem pożyczki hipotecznej mniejszej niż 3% a około 70% z pożyczką mniejsza niż 4%.

    Jeśli zestawimy to z faktem iż ponad połowa Amerykańskich posiadaczy domów ma spłacone swoje hipoteki w przynajmniej 50% zrozumiemy dlaczego rynek tak zwolnił. Pomimo owego spowolnienia to nadal rynek sprzedającego a niedobór nieruchomosci w skali kraju na poziomie 5 milionów jednostek jest gwarantem tego, ze rynek sprzedającego potrwa na pewno jeszcze do końca tego roku jak nie dłużej.

    Komentuja:
    Sergiusz "Sergio" Zgrzebski - Keller Williams Premiere Properties
    Tomasz Tarkowski - PrimeCredit Advisors
    Łukasz Majkut - Rosso Recruiting

    Więcej na amerykapopolsku.com
    Más Menos
    10 m
  • Bezrobocie w górę!
    Apr 11 2023
    W drugim kwartale 2023 roku wszystko wskazuje na to, iż działania amerykańskiego banku rezerw federalnych zaczynają przynosić rezultaty: bezrobocie idzie do gory, produkcja zwalnia a zastój zauważalny jest w segmentach jak przemysł ciężki czy transport.

    Rosnącemu bezrobociu towarzyszy wzrost zadłużenia amerykańskich rodzin i biznesów. Na rynku nieruchomosci wiosenny sezon zakupowy rozpoczął się ospale jednak jak wynika z najnowszej ankiety Fannie Mae Home Purchase Sentiment Index, optymizm potencjalnych nabywców i sprzedawców nieruchomosci zwiększył się.

    Sześć wskaźników HPSI poszło do gory w zestawieniu miesięcznym jednak nadal 40% z ankietowanych uznało marzec za nie najlepszy miesiąc do sprzedaży domu.

    To spadek z 44% w lutym. W tym samym czasie 21% z ankietowanych obawia się w marcu utraty zatrudnienia - spadek z 24%. Kolejny ze spadków notowany jest w kategorii przypuszczenia iż oprocentowanie pożyczek hipotecznych pójdzie w dol.

    W lutym uważało tak 15%, w marcu jedynie 12%.Odsetek tych, którzy spodziewają się iż stopy procentowe pójdą do gory spadł z 55% do 51%. Przed nami kolejny raport z inflacji.

    Komentuja:
    Sergiusz "Sergio" Zgrzebski - Keller Williams Premiere Properties
    Tomasz Tarkowski - PrimeCredit Advisors
    Łukasz Majkut - Rosso Recruiting
    Más Menos
    16 m
  • Kryzys bankowy a oprocentowanie
    Mar 24 2023
    Ostatnie dwa tygodnie zdominowały doniesienia z sektora bankowego po spektakularnym zamknięciu Silicon Valley Bank, które zapoczątkowało lawinę podobnych wydarzeń w kraju i na świecie.

    Sektor nieruchomości, zdziesiątkowany ośmioma kolejnymi podwyżkami oprocentowania miał nadzieję, iż doniesienia o upadłości banków w kraju i zagranicą doprowadza do ostudzenia nastrojów konsumenckich i spowolnienia tempa, w jakim rosną ceny.

    Podobnego zdania był przewodniczący banku rezerw federalnych, dopóki nie opublikowane zostały najnowsze dane Core Price Index, czyli podstawowego indeksu cenowego, z którego jasno wynika iż inflacja nadal doskwiera.

    Stąd, pomimo przekonania, iż nie grozi nam bankowe tsunami amerykański FED po raz kolejny podnosi oprocentowanie.

    Tymczasem w lutym ceny nieruchomosci w USA rosły 133 miesiąc z rzędu, a niski poziom inwentarza (w okolicach Chicago) przywoływał gorączkę rynku z pierwszych lat Pandemii: wiele ofert na każdą nieruchomości, licytacje cenowe czy kupna bez inspekcji.

    O prognozach na przyszłość, a także praktyczne porady dla kupujących i sprzedających w wiosennym rynku 2023 w dzisiejszym Domatorze.

    Komentują:

    Sergiusz „Sergio” Zgrzebski – Keller Williams Premiere Properties

    Piotr Salek – Lendonia

    Łukasz Majkut – Rosso Recruiting
    Más Menos
    22 m