Episodios

  • Silikony w kosmetykach do włosów
    Aug 7 2024

    Wytwarzają na powierzchni włosów ochronny film, zapobiegają puszeniu, zamykają łuskę włosa i wygładzają jego powierzchnię. Czy w związku z tymi wszystkimi zaletami silikony w kosmetykach do włosów są tak szkodliwe, jak się je przedstawia? Które z nich powinny się znaleźć na czarnej liście składników i dlaczego? Czy to prawda, że przenikają przez naskórek czy może wytwarzają okluzję na jego powierzchni? Tomasz Zajczyk, który nie tylko ma doświadczenie jako edukator szkolący fryzjerów, ale na co dzień pracuje w salonie fryzjerskim i testuje wiele produktów na włosach klientek, opisuje działanie poszczególnych grup silikonów. Podpowiada, na jakich typach włosów się sprawdzą i czy można stosując kosmetyki z tą grupą składników osiągnąć efekt tafli szkła na włosach. Rozmawiamy również o tym, co robić, kiedy „przedawkujemy” silikony i czym najlepiej jest je oczyszczać zarówno z powierzchni kosmyków, jak i skóry głowy. Zajczyk wyjaśnia, czy warto stosować silikony rozpuszczalne w wodzie, czy lepszym wyborem są te lotne, zwane suchymi olejkami. W tym odcinku podcastu zastanawiamy się również, co dzieje się, kiedy silikony z powierzchni włosów trafią na skórę twarzy. W końcu, mój gość podejmuje wyzwanie by wypowiedzieć: Trimethylsiloxysilicate.

    Más Menos
    46 m
  • Nadmiar składników kosmetycznych a skóra
    Jul 24 2024

    Czy mniej kosmetyków, przekłada się na lepszą kondycję skóry? Ten odcinek „Dobrego Składu", jak i sama ekspertka, dr Ivana Stanković, zachęcają do pielęgnacyjnego minimalizmu. Dlaczego kupujemy i używamy coraz większej ilości produktów? To wynik presji. Wszyscy chcemy wyglądać pięknie i młodo. Do tego dochodzi ogromny wybór i dostępność atrakcyjnych kosmetyków, szybko zmieniająca się moda na składniki aktywne i stosowanie nowości bez znajomości potrzeb własnej skóry. A to tylko niektóre z przyczyn. Niestety często nadużywanie pielęgnacji skutkuje pogorszeniem jej kondycji, zwanym skin burnout. Na skórze występują wówczas zmiany rumieniowe, grudkowe, krostkowe. I nikogo takie reakcje nie oszczędzają (wśród pacjentów dermatologicznych są dzieci, nastolatkowie, a nawet osoby dojrzałe). W wyniku nadmiaru substancji czynnych, w skórze dochodzi do naruszenia bariery ochronnej. Nakładanie kolejnego kosmetyku pogarsza sytuację. Ratunkiem jest wizyta u dermatologa, która powinna być punktem wyjścia do zdrowej, rozsądnej rutyny pielęgnacyjnej. Wspólnie z dermatolożką rozkładamy na czynniki pierwsze trendy z TikToka i Instagrama: #skincyckling #moisturesandwich czy #skinstreaming. Dr Ivana Stanković wyjaśnia, który jest rozsądny i godny naśladowania. Na koniec ekspertka wylicza najbardziej kluczowe gesty pielęgnacyjne i absolutnie niezbędne kosmetyki. Odcinek dla wszystkich amatorów pięknej, zdrowej skóry. Niezależnie od płci i wieku.

    Más Menos
    42 m
  • Sensoryka zapachu
    Jul 10 2024

    W odczuwaniu perfum wspieramy się wszystkimi zmysłami, nawet zmysłem równowagi (od niektórych z nich „kręci się” w głowie). A do ich interpretacji używamy biblioteki własnych wspomnień i wrażeń. Wraz z moją gościnią Martą Siembab, senselierką, która na co dzień zajmuje się perfumami, organizując szkolenia i warsztaty oraz opisując tajniki olfaktoryczne, w podkaście „Dobry skład” rozmawiamy o sensoryce zapachu. Marta wyjaśnia, czy da się sprzedać te same perfumy na wszystkich kontynentach. Czym jest kapitał sensoryczny? Które zapachy są „chłodne”, a które odbieramy jako „ciepłe”? Dlaczego „słodycz” perfum kojarzy się z kobiecą naturą? Ekspertka wyjaśnia również źródło antypatii zapachowych Polaków – zwłaszcza pokolenia X, które nie znosi kompozycji kwiatowych. Na koniec senselierka odpowiada na moje pytanie, czy da się założyć zapachowy garnitur, który stwarza niewidzialny dystans. To najbardziej zmysłowy ze wszystkich odcinków podcastu.

    Más Menos
    57 m
  • Kosmetyczne ASMR
    Jun 26 2024

    Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak są twórcami treści ASMR, których na TikToku, YouTubie i Instagramie śledzi ponad 1,5 mln odbiorców. Ich materiały audiowizualne wyciszają, relaksują, koją nerwy, a nawet usypiają. Podczas naszej rozmowy Klaudia i Jarek pokazują, w jaki sposób dźwięki opakowań kremów, szelest pędzelka czy odgłosy aplikacji peelingu wpływają na samopoczucie. Rozmawiamy o marketingu sensorycznym i odbiorze reklam, które wykorzystują wyzwalacze ASMR. Z czym się dokładnie wiąże to zjawisko? Dlaczego wiele osób zasypia przy dźwięku suszarki, a inne po 12 godzinach przed komputerem w korporacji namiętnie obserwują w telefonie pranie dywanów i segregowanie biżuterii? Co oznacza tapping, miękkie mówienie i czy obserwacja natury zawsze bywa kojąca? Dlaczego tak chętnie oglądamy zabiegi pielęgnacyjne w internecie? Odcinek, który warto z uwagą wysłuchać choćby po to, żeby znaleźć w nim odpowiedź na pytanie, co nas naprawdę relaksuje.

    Más Menos
    1 h
  • Jasne strony słońca
    Jun 12 2024

    W „Dobrym Składzie” nie mogło zabraknąć tak ważnego komponentu urody, jakim jest promieniowanie słoneczne, pod którego wpływem jesteśmy przez cały rok i całe życie. O jego ciemnych stronach rozmawia się szeroko, podobnie jak o realnych zagrożeniach, jak starzenie się skóry czy nowotwory. Natomiast niewiele mówi się o tym, że światło słoneczne może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, kondycję organizmu, pomagać w leczeniu chorób. Oczywiście pod warunkiem, że posiada się wiedzę, jak umiejętnie z niego korzystać, zgodnie z zaleceniami dermatologa. W tym odcinku podcastu prof. Danuta Nowicka, specjalistka dermatolog, opowiada, w jaki sposób wygląda leczenie dermatoz promieniowaniem UVA. Dlaczego stan cery osób z Atopowym Zapaleniem Skóry ulega latem poprawie? Czy pacjenci ze skórą trądzikową powinni unikać promieniowania słonecznego? Ile czasu spędzonego na słońcu wpływa na syntezę odpowiedniej ilości witaminy D3 w organizmie i czy do jej wytworzenia niezbędny jest dowód w postaci opalenizny? Rozmawiamy również o tym, czy skóra wrażliwa powinna być chroniona filtrami fizycznymi czy chemicznymi i jaki wpływ na cerę ma solarium. Po wysłuchaniu tego odcinka odpowiedzi będą jasne jak słońce.

    Más Menos
    54 m
  • Oleje naturalne w pielęgnacji
    May 29 2024

    Naturalne oleje doceniane są za dobroczynne działanie na kondycję skóry twarzy, ciała czy włosów. W jaki sposób stosować je według pielęgnacji ajurwedyjskiej? Który rodzaj oleju jest odpowiedni do typu cery oraz do tzw. doszy, czyli natury organizmu (pitty, vaty, kaphy)? Opowiada Karolina Szaciłło, dziennikarka, autorka książek i współtwórczyni duetu @medytujemy. Wraz z mężem Maćkiem zajmuje się prowadzeniem warsztatów świadomego oddechu, medytacji, zdrowego stylu życia. Małżeństwo promuje pielęgnację naturalnymi olejami, o których Karolina wie naprawdę dużo. Są twórcami manufaktury ajurwedyjskich olejów ziołowych do pielęgnacji twarzy, ciała i nosa, które gotują zgodnie ze starożytną metodą, ale korzystając również z polskich kwiatów i ziół. Okazuje się, że niektóre z nich wychładzają ciało, inne działają rozgrzewająco. A ponieważ sneha w sankrycie oznacza zarówno olej, jak i miłość, stosując codzienne zabiegi z użyciem oleju, poświęcamy ciału i sobie więcej uwagi. Karolina opowiada, który rodzaj oleju warto, a po który nie powinno się sięgać do masażu twarzy, a także, jakie konkretnie poranne i wieczorne zabiegi przywracają ciału i skórze dobrostan. W tym odcinku usłyszycie o płukaniu ust i nosa olejem, polewaniu czoła sklarowanym masłem i masażu stemplami ziołowymi. Pytam również o to, kiedy i dlaczego po olej sięgać nie warto.

    Más Menos
    55 m
  • Jak działają micele?
    May 22 2024

    Odcinek specjalny podcastu, którego partnerem jest marka Bioderma. Dr n. med. Malwina Zasada-Kisiel rozkłada w nim micele na czynniki pierwsze. Opisuje, w jaki sposób działają te wyjątkowe substancje kosmetyczne, dzięki którym w łatwy i bezpieczny sposób można usunąć ze skóry resztki makijażu, nieaktywne cząstki pielęgnacji, brud, nadmiar sebum, zanieczyszczenia pochodzące z powietrza. Ekspertka wyjaśnia również na czym polega różnica pomiędzy wodą a płynem micelarnym? Czy trzeba je zmywać wodą i czy działają na skórę jak tonik, przygotowując ją do przyjęcia składników aktywnych z kolejnych kroków rytuału pielęgnacyjnego. Rozmawiamy o fenomenie Sensibio H2O Bioderma, która została stworzona już 30 lat temu z myślą o cerze wrażliwej i reaktywnej. Wciąż można znaleźć ją w kufrach najsłynniejszych makijażystów i kosmetyczkach gwiazd. Czy może zastąpić wodę z kranu do mycia i demakijażu? W tym odcinku nie ma lania wody. Jest konkret i wiedza naukowa.

    Más Menos
    48 m
  • Relaks i regeneracja jako podstawa pielęgnacji
    May 15 2024

    Wyjątkowy odcinek „Dobrego składu", którego gościnią jest Kasia Sokołowska. Niezwykle inspirująca i aktywna kobieta, choreografka i reżyserka pokazów mody, jurorka programu telewizyjnego i CEO Lava e Sal Spa, a także debiutująca mama. Jak mówi: zawodowo tworzy bajki. Kasia występuje w telewizji i w sesjach zdjęciowych, pracuje wizerunkiem, jest ambasadorką wielu marek, więc wygląd jest częścią jej pracy. Natomiast coraz częściej bardziej niż kosmetyki czy zabiegi, docenia odpuszczanie i odpoczynek. Rozmawiamy o rytuałach pielęgnacyjnych, którym wierna jest od lat. O hammamie, peelingach, masażach olejami i atmosferze, która przynosi głęboki relaks. Ile godzin poświęca na sen? I jak wpływa dwukrotne budzenie się do karmienia synka na jego ciągłość? Kasia opowiada, co daje jej małe i większe zastrzyki szczęścia, które przywracają balans. Mówi o kojącym działaniu obecności psów i obserwacji ich interakcji z jej synkiem. Bohaterem pobocznym naszej rozmowy jest czas i zagospodarowanie go w umiejętny sposób. Moja gościni opisuje swoje życie rodzinne i to jak przeplata się ono z tym zawodowym. Podkreśla, jak ważna jest selekcja i dokonywanie wyborów. Pomimo, że rozmawiamy o wielu aspektach związanych z intensywną pracą i aktywnością, w tym odcinku jest dużo uważności. Rozmowa z Kasią jest ukojeniem, a przy tym piękną opowieścią o rzeczach największej wartości. Relaks i regeneracja są tylko skutkiem tych wyborów.

    Más Menos
    51 m