Episodios

  • Jak Wrocław zagrał Ostrowiec w filmie Andrzeja Wajdy. Popiół i diament (Podcast, Odcinek #108)
    Aug 14 2024

    W dzisiejszym odcinku przybliżę Wam historię kulis powstawania jednego z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii - "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, przenosząc nas w świat powojennej Polski.

    Opowiem o książce, na podstawie której powstał film, oraz o jej autorze, Jerzym Andrzejewskim. Dowiecie się, jak jego powieść wpłynęła na scenariusz i jakie zmiany wprowadzono podczas adaptacji filmowej.

    Czy wiedzieliście, że w rzeczywistości inspiracją dla tej postaci był Stanisław Kosicki - harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK?

    Na koniec zabiorę Słuchaczy w podróż po miejscach, gdzie kręcono film. Opowiem jak te wrocławskie miejsca wyglądają dzisiaj.

    Más Menos
    33 m
  • Duch z Nowego Sącza i alchemicy (Podcast, Odcinek #107)
    Aug 4 2024

    Kim był Michał Sędziwój? To jeden z najsłynniejszych alchemików, którego eksperymenty i odkrycia przyczyniły się do rozwoju chemii. Kim był Zbigniew Dunikowski? O nim mówi się stosunkowo niewiele.

    Más Menos
    26 m
  • Reformacja w Księstwie Pomorskim, Doktor Pomeranus i jego kronika oraz Opona Croya (Podcast, Odcinek #106)
    Jul 24 2024

    Kim był Doktor Pomeranus? Warto poznać tę wybitną postać kronikarza oraz zrozumieć, jak jego praca przyczyniła się do dokumentowania dziejów Pomorza Opona Croya – w jaki sposób to niezwykłe dzieło sztuki odzwierciedlało duchowe i polityczne przemiany tamtej epoki.


    Más Menos
    43 m
  • Krzyżacy (4) - początki gałęzi inflanckiej. Kawalerowie mieczowi (Podcast, Odcinek #105)
    Jul 15 2024

    Kawalerowie Mieczowi to potoczna nazwa, którą nadano rycerzom z powodu symboli w ich herbie: krzyża i miecza. Nosili biały płaszcz nad białą tuniką, ozdobiony czerwonym krzyżem mieczowym, co przyczyniło się do ich przydomku „Schwertbrüder”. Warto wspomnieć, że Albert von Buxhoeveden, założyciel zakonu, zmarł w 1229 roku, nie doczekawszy podniesienia Rygi do rangi arcybiskupstwa. Udało się to jednak kilka lat później, ku zaskoczeniu Zakonu Krzyżackiego, kiedy Ryga została arcybiskupstwem nie tylko Inflant, ale również Warmii i Ziemi Chełmińskiej.

    Más Menos
    49 m
  • Wilhelm Meyer-Schwartau i jego Szczecin (Podcast, Odcinek #104)
    Jul 5 2024
    Przenieśmy się do początku XX wieku, by odkryć historię człowieka, który swoją wizją architektoniczną na zawsze zmienił oblicze Szczecina. Poznajcie życie i twórczość Wilhelma Meyera-Schwartaua – od jego projektów, które przetrwały próbę czasu, po inspiracje, które kształtowały jego pracę. W naszym podcaście przyjrzymy się m.in. słynnym budowlom, takim jak Tarasy Hakena, Główny Urząd Ceł czy Cmentarz Centralny.
    Más Menos
    28 m
  • Krzyżacy (3) - transformacja i przetrwanie. Losy zakonu po upadku państwa w Prusach. (Podcast, Odcinek #103)
    Jun 25 2024

    W tym odcinku naszego podcastu, zagłębiamy się w historię Zakonu Krzyżackiego, skupiając się na jego transformacji i przetrwaniu po upadku państwa zakonnego. Zakon, niegdyś znany z militarnych podbojów, przystosował się do zmieniających się realiów politycznych i społecznych w cesarstwie niemieckim.

    Porozmawiamy o kluczowych momentach w historii zakonu, takich jak jego przejście od roli militarnej do charytatywnej oraz o tym, jak krzyżacy zdołali zachować swoją tożsamość i wpływy przez wieki. Przeanalizujemy strategie adaptacyjne, które pozwoliły zakonowi przetrwać i rozwijać się, mimo licznych wyzwań.

    Zapraszamy do słuchania, aby odkryć, jak Zakon Krzyżacki przekształcił się z wojowniczego zakonu rycerskiego w nową instytucję.

    Más Menos
    44 m
  • Tannenberg Denkmal - Mauzoleum po którym pozostał tylko lew (Podcast, Odcinek #102)
    Jun 15 2024
    Mauzoleum Tannenberg, wybudowane w latach 20. XX wieku, miało upamiętniać zwycięstwo armii niemieckiej nad wojskami rosyjskimi w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 roku. W trakcie odcinka opowiem o architekturze tego kompleksu, jego symbolice oraz roli, jaką pełnił w propagandzie nazistowskiej po dojściu Hitlera do władzy.
    Más Menos
    34 m
  • Hermann von Balk - pogromca Prusów. (Podcast, Odcinek #101)
    Jun 5 2024

    W najnowszym odcinku podcastu przybliżę postać Hermanna von Balka, pierwszego Mistrza Krajowego Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Omówię jego strategiczne działania, które przyczyniły się do chrystianizacji Prus i zakładania miast takich jak Kwidzyn, Chełmno, Elbląg i Toruń.

    Más Menos
    11 m