Historia w murach zamknięta  Por  arte de portada

Historia w murach zamknięta

De: Radio Jasna Góra
  • Resumen

  • „Historia w murach zamknięta” to audycja, której celem jest przedstawienie dziejów Sanktuarium jasnogórskiego od samego zarania, czyli od momentu sprowadzenia zakonu św. Pawła Pustelnika i powołania klasztoru, aż po czasy współczesne. Dr Adrian Kosowski, historyk przybliża momenty, wydarzenia, które były przełomowe dla Jasnej Góry, ale także oddziaływały na losy narodu i państwa polskiego, które od samego początku ściśle powiązane były z wiarą chrześcijańską. Przedstawiane w audycji bloki tematyczne pozwolą bliżej poznać tajemnicę i historię kultu Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który sprawił, że wymurowany kompleks zabudowań sakralnych i mieszkalnych stał się jednym z największych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
    Copyright 2022 All rights reserved.
    Más Menos
activate_primeday_promo_in_buybox_DT
Episodios
  • 043 Źródła szwedzkie o oblężeniu Jasnej Góry
    Jun 25 2024

    W pierwszym - po przerwie - wakacyjnym cyklu audycji „Historia w murach zamknięta” opowiem o oblężeniu klasztoru na Jasnej Górze w świetle źródeł szwedzkich.

    ✔ W jaki sposób załoga jasnogórskiego klasztoru przywitała oddziały hrabiego Jana Weiharda Wrzesowicza próbujące szturmem zająć twierdzę? 🤔

    ✔ Czy dowodzący oblężeniem Burchard Müller posiadał odpowiednie oddziały i uzbrojenie, aby za pomocą siły zbrojnej opanować klasztor-twierdzę jasnogórską ?🤷‍

    ✔ Jakimi powodami oprócz bogactwa klasztoru kierował się dowodzący armią szwedzką król Karol X Gustaw próbując opanować częstochowską twierdzę?🤔 Zaprasza dr Adrian Kosowski.

    Más Menos
    15 m
  • 042 Austriackie władze zaborcze wobec kultu Królowej Polski i pielgrzymek na Jasną Górę po roku 1795 cz.3
    Jun 20 2023

    Jaki obowiązek narzucało na ludność polską rozporządzenie władz austriackich dotyczące pielgrzymowania na Jasną Górę? Jakie wydarzenie sprawiło, że władzom austriackim nie udało się zlikwidować ani pielgrzymek na Jasną Górę, ani też pieśni i zawołań do Matki Bożej tytułowanej Królową Korony Polskiej? Zabór austriacki kojarzy się zazwyczaj z prowadzeniem łagodnej polityki władz austriackich wobec ludności polskiej, czy rzeczywiście w tych pierwszych latach po dokonaniu rozbiorów tak było? Odpowiedzi na te pytania w kolejnym odcinku audycji „Historia w murach zamknięta”. Zaprasza dr Adrian Kosowski.

    Más Menos
    15 m
  • 041 Austriackie władze zaborcze wobec kultu Królowej Polski i pielgrzymek na Jasną Górę w latach 1772–1809 cz.2
    Jun 7 2023

    W dzisiejszym odcinku kontynuowany będzie temat dotyczący polityki austriackich władz zaborczych wobec kultu Matki Bożej Królowej Polski i pielgrzymek na Jasną Górę po roku 1795, a więc po III rozbiorze Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dlaczego na sejmie grodzieńskim w 1793 r. posłowie polscy domagali się przeniesienia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z klasztoru jasnogórskiego? W jakim zaborze i jakiej diecezji znalazła się Częstochowa wraz z Sanktuarium Jasnogórskim i jak wpływało to na pielgrzymki ludności z zaboru austriackiego? Dlaczego na książki do nabożeństw i śpiewniki wydawane drukiem w Częstochowie władze austriackie nałożyły szczególnie ostrą cenzurę?

    Odpowiedzi na te pytania poznają Państwo w najnowszym odcinku audycji „Historia w murach zamknięta”. Zapraszamy w imieniu dra Adriana Kosowskiego.

    Más Menos
    13 m

Lo que los oyentes dicen sobre Historia w murach zamknięta

Calificaciones medias de los clientes

Reseñas - Selecciona las pestañas a continuación para cambiar el origen de las reseñas.