ITbiznes  Por  arte de portada

ITbiznes

De: Pawel Pilarczyk
  • Resumen

  • Technologie w biznesie
    Pawel Pilarczyk
    Más Menos
activate_primeday_promo_in_buybox_DT
Episodios
  • #17 Elon Musk, Twitter i podręcznikowy przykład biznesowej katastrofy
    Dec 23 2022

    Elon Musk to niezwykle barwna postać świata IT. Współtwórca firm, które bez wahania można nazwać rewolucyjnymi: PayPal, Tesla czy SpaceX oraz kilku, które miały być rewolucyjne, ale ich droga nie do końca potoczyła się zgodnie z planami Muska - Hyperloop, Solar Roof czy The Boring Company. 

    W październiku 2022 Musk kupił - chyba impulsywnie - jeden z najważniejszych serwisów społecznościowych, czyli Twitter. Ta decyzja okazała się dla Muska klęską, która już kosztowała firmę Tesla setki miliardów dolarów.

    Czy Elon Musk to geniusz, biznesowy Mesjasz, często przyrównywany do komiksowego Tony'ego Starka (Iron Mana)? A może szaleniec, który zachłysnął się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami i któremu wydaje się, że niczym król Midas potrafi zamienić w złoto wszystko, czego się dotknie? 

    Zakup Twittera to jak dotąd dla Muska finansowa katastrofa, którą ten próbuje teraz panicznie odkręcić. Na razie wszystko wskazuje na to, że Twittera będzie trzeba zamknąć już za kilka miesięcy, chyba że po drodze zdarzy się jakiś cud. Ale przy Musku nigdy niczego nie wiadomo i taki cud wcale nie jest wykluczony.

    Ten odcinek podcastu w całości poświęciliśmy temu ekscentrycznemu miliarderowi.

    W rozmowie wziął udział zaproszony przez nas gość: Artur Włodarski, dziennikarz motoryzacyjno-technologiczno-gospodarczy i właściciel bloga IQcars.

    Gospodarzami podcastu ITbiznes są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, prezes IT9. 

    Más Menos
    1 h y 5 m
  • #16 Technologiczna przyszłość Rosji
    Aug 14 2022

    Pod koniec lutego Rosja w brutalny sposób zaatakowała Ukrainę pod pretekstem "demilitaryzacji" i "denazyfikacji". W odpowiedzi świat obłożył Rosję szeregiem sankcji, które objęły między innymi dostęp do nowych technologii. Rosjanie nie mogą już realizować przelewów SWIFT, nie mogą płacić kartami VISA czy MasterCard, nie mogą kupić najnowszych iPhone'ów czy smartfonów Samsung, a rosyjscy producenci półprzewodników nie zamówią już nowych układów u żadnego dużego producenta, jak TSMC czy Intel. Czy to oznacza, że Rosja została permanentnie odcięta od nowych technologii, nowoczesnych komputerów i smartfonów, i cofnie się w rozwoju technologicznym o 20 lat? Niekoniecznie, bo Rosjanie nauczyli się obchodzić sankcje, ponadto najnowszy sprzęt technologiczny jest wciąż do Rosji wysyłany... z Chin.

    W tym odcinku dyskutujemy o możliwych scenariuszach technologicznej przyszłości Rosji. Gospodarzami podcastu ITbiznes są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef IT9.

    Más Menos
    36 m
  • #15 Metaverse, czyli cyfrowa rzeczywistość
    Feb 28 2022

    Pojęcie metawersum (metaverse) nie jest nowe. Po raz pierwszy pojawiło się w książce pt. "Zamieć" (oryg. "Snow Crash"), której autorem jest Neal Stephenson (wyd. 1991). Bohaterowie książki przenosili się do alternatywnego, wirtualnego świata, w którym mogli żyć zupełnie jak w świecie rzeczywistym - spotykać się ze sobą, robić zakupy, chodzić na koncerty. W metawersum każdy ma swojego awatara, który niekoniecznie musi odwzorowywać jego właściciela, a może być wręcz zupełnie inną postacią, a nawet zwierzęciem czy przedmiotem.

    O metawersum zrobiło się głośno i słowo to usłyszało szersze grono osób podczas konferencji Facebook Connect w październiku 2021, podczas której Mark Zuckerberg ogłosił, że firma strategicznie skupia się na rozwoju tej technologii, czego dobitnym podkreśleniem ma być zmiana nazwy całego przedsiębiorstwa na Meta.

    Czym jest dokładnie metawersum? Czy to po prostu wirtualna rzeczywistość, jaką znamy? Co ma wspólnego z wizjami rodem z filmów Ready Player One albo Matrix? Czy prócz Facebooka także inne firmy przeniosą swoje biznesy do metaverse? To temat tego odcinka podcastu ITbiznes.

    Gospodarzami są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef IT9.

    Gościem specjalnym odcinka jest Petros Psyllos, naukowiec, wynalazca, programista, innowator, jeden z 30 najlepszych europejskich innowatorów według Forbesa oraz jeden z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Jest laureatem New Europe 100 – listy największych innowatorów w Europie Środkowo–Wschodniej według Res Publica, Funduszu Wyszehradzkiego, Google i Financial Times. Na swoim koncie ma ponad 17 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Pittsburgh, Seattle, Paryż, Bruksela) w dziedzinie wynalazczości. Więcej o Petrosie można przeczytać na jego stronie: petrospsyllos.com. 

     

    Más Menos
    1 h

Lo que los oyentes dicen sobre ITbiznes

Calificaciones medias de los clientes

Reseñas - Selecciona las pestañas a continuación para cambiar el origen de las reseñas.