Episodios

  • Hívatlan vendégek, sikeres hódítók - A biológiai invázió problémái és megoldási lehetőségek
    Dec 6 2023

    A beszélgetés az inváziós fajok által okozott problémák kialakulásának folyamatát és kezelési lehetőségeit járta körül 2023. május 13-án.

    Az idegenhonos fajok megjelenése, megtelepedése Magyarországon is számtalan ökológiai, gazdasági és társadalmi konfliktus forrása. A betelepülő fajok sok esetben invázióra és az őshonos rendszerek gyors megváltoztatására is képesek lehetnek. A beszélgetés az inváziós fajok által okozott problémák kialakulásának folyamatát, kezelési lehetőségeit járja körül, bemutatva azok széles tárházát többek között a gerinctelen, a vadászható madár- és emlős-, valamint a különböző növényfajok példáin keresztül.

    A kerekasztal-beszélgetéshez a Nemzeti Botanikus Kert lenyűgöző miliője nyújtotta az autentikus hangulatot.

    A beszélgetés résztvevői:

    Katona Krisztián, PhD – habilitált egyetemi docens,

    Samu Ferenc – az MTA doktora,

    Molnár Zsolt – az MTA doktora,

    Moderátor: Élő Anita – újságíró

    Más Menos
    1 h y 4 m
  • Fenntartható-e még a fenntarthatóság?
    Oct 17 2023
    A fenntarthatóság eszméje, miszerint a jelen jólléte ne veszélyeztesse a jövő generációkét, már több évtizedre tekint vissza. Ennek ellenére, a most ránk jutó természeti erőforrások többszörösét használjuk fel. Ennek következménye, hogy a rendelkezésünkre álló „készleteket” kimerítjük. Egykor gyakori fajok állományai kihalnak, a globálisan növekvő fogyasztás miatt a javak előállítására felhasznált nyersanyagok kifogyhatnak, romlik a környezet általános állapota, felborulhat a gazdaság, a társadalom és a természet egyensúlya. A helyzet drámai voltát, illetve a megoldások lehetőségeit három szakavatott akadémikus professzor segítségével vitattuk meg, egy kötetlen beszélgetés során. A felvétel 2023. június 24-én készült a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben.
    Más Menos
    1 h y 18 m
  • Természet és lelki egészség - KÖB Fesztivál 2022
    Nov 29 2022

    A mentális jóllét fenntartásának elengedhetetlen része a természettel való találkozás és a kapcsolat erősítése.

    A természettel való kapcsolat erősítése elősegíti a természeti értékek védelmét. Ha erősebben kötődünk a természethez, akkor a természet- és környezetvédelem iránti elköteleződésünk is megnő. A természethez való kötődésünk erősödésével a természetrombolásra mentálisan is érzékenyebben reagálunk, nagyobb szorongást élünk át. A természetvédelem frontvonalában dolgozók különösen érintettek ebből a szempontból, ezért mentális egészségük megőrzésére fokozottan kell figyelniük.

    Más Menos
    1 h y 6 m
  • A természet ajándékai - KÖB Fesztivál 2022
    Nov 29 2022

    Mit ad nekünk a természet?

    „A talaj és a növények tapintása, a velük való foglalatoskodás, a föld szaga, a növények illata és megnyugtató színeik enyhítik a feszültséget, lelket öntenek az emberbe", - mondja Jane Goodall.

    Az ökoszisztéma-szolgáltatások közismertebb formái mellett, mint a beporzás, víz és levegőtisztítás, lebontás, stb., a természet lelki egészségünkre gyakorolt hatása is felmérhetetlen. A természettel való kapcsolat pedig gyógyítóan hat a mentális betegségekre, pozitív hatással van az emberi pszichére és a mentális funkciókra: gyorsítja a stressz utáni regenerációt, javítja a hangulati állapotot, hozzájárul az idegrendszeri regenerációhoz, javítja a figyelmi és kognitív funkciókat. A természetvédelemnek tehát közvetett, ám roppant jelentős hatása lehet a mentális egészségünk megőrzésére.

    Társaság a köbön beszélgetés résztvevői: Báldi András - biológus, Kelemen Eszter - közgazdász, Végh Attila - költő

    Vácrátót, Nemzeti Botanikus Kert, 2022. szeptember 11.

    Más Menos
    56 m
  • Más, de azért hasonló - KÖB Fesztivál 2022
    Nov 29 2022

    Legyen nagyon más és legyen már hasonló is! Lehet-e szép és jó ami egyhangú?

    A változatosság gyönyörködtet. Fenntartható-e az egyformaság? Hol van és kell-e az egyensúly az egyén és a közösség által művelt művészetben? Van az egyediségnek szerepe a biológiában? Szép-e a természet, ha egyhangú, és legfőképpen tud-e jól működni? A művészeti sokféleség esztétikai értékéről, valamint a biológiai sokféleség szép-érzetéről beszélgetünk egy fotóművész-regényíró biológussal, egy design szakemberrel és egy irodalmárral.

    Társaság a köbön résztvevői: Löki Viktor - fotózó-regényíró biológus, Fráter Erzsébet - biológus, Áfra János - költő, Juhász Tibor - költő

    Vácrátót, Nemzeti Botanikus Kert, 2022. szeptember 10.

    Más Menos
    1 h y 11 m
  • Megéri-e a sokféleség? - KÖB Fesztivál 2022
    Nov 29 2022

    A hasznos sokféleség: a sok a jó vagy a sokat tudó sok a jó?

    A diverzitás nem csak indikátor, hanem alapjaiban megszabja, hogy egy közösség mire képes. Egy teljes verset felidézni gyorsabban megy, ha sokan vagyunk. De ha a sok nem beszél közös nyelvet előrébb vagyunk? Mikor és miért működhet hatékonyabban és stabilabban egy közösség. Miért lehet veszélyes ha valami vagy valaki nagyon dominánssá válik? Mikor lehetünk elégedettek a csoportunkkal, ha sokan vagyunk sokfélék, vagy sokan tudjuk ugyanazt, csak másként? Gondolatok a közösség- és csoportméret, a dinamika és összetétel szempontjairól biológusok és egy szervezetfejlesztő pszichológus megszólításával.

    Társaság a köbön: Botta-Dukát Zoltán - biológus, Abonyi András – biológus, Suhai Gábor - pszichológus, szervezetfejlesztő

    Vácrátót, Nemzeti Botanikus Kert - 2022. szeptember 10.

    Más Menos
    1 h y 2 m
  • Portfólióhatás a természetben - KÖB Fesztivál 2022
    Nov 25 2022

    Sokféleség, mint a természetesség indikátora. Mindig kisebb a kár, ha a sokféleségbe fektetünk?

    A biodiverzitás vagy biológiai sokféleség nem könnyű fogalom. Abban talán mindenki egyetért, hogy a sokféleség érték. Ugyanakkor azt, hogy mikor tekinthető egy közösség, vagy ökoszisztéma természetesnek, már sokkal nehezebb megválaszolni. Mit indikál a nagy biológiai sokféleség? Eredendő cél kell-e legyen, hogy az embert nagy biológiai sokféleség vegye körül? Talán könyebb belegondolni az anyagi stabilitásunkba és elképzelni, hogy nyugodtabban alhatunk, ha pénzünk sokfélébe fektettük. Miért ne tennénk ugyanezt a minket körülvevő környezettel? A biodiverzitás és a sokféleség társadalmi vonatkozásairól beszélgetünk biológuskutatói, társadalomtudományi és a vállalti szféra megközelítésében.

    Társaság a köbön tagjai: Ódor Péter - biológus, Lukács Balázs - biológus és Felsmann Balázs - közgazdász

    Vácrátót, Nemzeti Botanikus Kert, 2022. szeptember 10.

    Más Menos
    1 h y 8 m
  • Ember és kooperáció
    Nov 25 2022

    Szuperkooperátor vagy sárkányfog-vetemény?

    Az emberek akkor is tudnak nagy csoportban együttműködni, ha nem közeli rokonai egymásnak. Ebben az ember egyedülálló az élővilágban. Léteznek-e genetikai különbségek az együttműködési hajlamban? Hol húzódnak határaink? Milyen kihívásokat jelent a globális felmelegedés, illetve fennmarad-e egyáltalán a civilizáció? Szathmáry Eörs, evolúcióbiológus, Pléh Csaba, pszichológus-nyelvész akadémikus professzorok, valamint Csepeli György szociálpszichológus és Pók Attila történész körüljárták, hogy miként alakulhatott ki az együttműködés különleges képessége, és milyen társadalmi előfeltételei vannak annak, hogy az együttműködés sikeres legyen.

    2022. augusztus 27. , Nemzeti Botanikus Kert

    Más Menos
    1 h y 32 m