Episodios

  • To jest Wersal! Maria Antonina, intrygi, skandale i gra o tron
    Jul 20 2024

    W Wersalu naprawdę toczyła się gra o tron. Spiskowano, intrygowano, romansowano. Ale jak naprawdę wyglądało życie na dworze, które przypominało reality show? I jacy byli jego najsłynniejsi mieszkańcy, w tym Ludwik XIV i Maria Antonina, ostatnia królowa Francji? I co byli w stanie zrobić, by przetrwać?

    Más Menos
    46 m
  • Nowa Fala – buntownicy francuskiego kina
    Jul 6 2024

    La Nouvelle Vague to ruch, który zrewolucjonizował film i modę. Kino absolutnie buntownicze, eksperymentalne, artystyczne, zrywające ze wszystkimi panującymi dotychczas regułami. Stworzone na przełomie lat 50. i 60. XX wieku przez i dla młodych ludzi. – Fotografia jest prawdą, film jest nią 24 razy na sekundę – podkreślali Jean-Luc Godard, François Truffaut, Agnès Varda czy Claude Chabrol, którzy stali się mentorami dla reżyserów z całego świata, w tym dla Martina Scorsesego, Quentina Tarantino czy Wesa Andersona. Przed ich kamerami ikony – Catherine Deneuve, Jean Seberg, Anna Karina czy Brigitte Bardot – współtworzyły nowatorski język artystyczny, ale też styl, nazywany paryskimi szykiem. Ale może świat nie poznałby ich, gdyby nie zbuntowani twórcy Nowej Fali, którzy wywrócili świat kina do góry nogami?

    Más Menos
    36 m
  • Kara Becker o zakopiańskiej bohemie - Vogue Polska Travel
    Jul 4 2024

    W drugim odcinku podcastu Kasia Ciejka rozmawia z Karą Becker o historii Zakopanego, o czasach zaborów i Młodej Polski, o kulturze kawiarnianej, o bohemie, która przypominała tę paryską, o artystach kształtujących oblicze tego miejsca. A wszystko to okraszone anegdotami i mało znanymi ciekawostkami.

    Magazyn „Vogue Polska Travel” dostępny jest przez całe wakacje jako dodatek do głównego wydania „Vogue Polska” w salonach prasowych i na Vogue.pl

    Más Menos
    57 m
  • Françoise Hardy, paryska it–girl i legenda francuskiej piosenki
    Jun 22 2024

    Françoise Hardy – szansonistka, kompozytorka, aktorka, ikona muzyki i mody, symbol paryskiego szyku. W 2023 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił ją na liście 200 najlepszych wokalistów wszech czasów. Była na niej jedyną Francuzką. Zachwycali się nia Mick Jagger i David Bowie, Bob Dylan pisał o niej wiersze, a podczas jednego z paryskich koncertów przerwał występ, podkreślając, że nie będzie go kontynuował, jeśli na sali nie ma Hardy i jeśli nie odwiedzi go za kulisami. 11 czerwca 2024 roku zmarła jedna z najbardziej celebrowanych postaci popkultury Francji. Jaka naprawdę była Françoise Hardy?

    Más Menos
    49 m
  • Ekscentryczna markiza Luisa Casati
    Jun 8 2024

    Uosobienie dekadencji. Marinetti twierdził, że jest prawdziwą futurystką, Gabriele D’Annunzio podkreślał, że nie można było obok niej przejść obojętnie. Sama chciała być żywym dziełem sztuki. Na portretach uwiecznili ją Giovanni Boldini, Erté, Kees van Dongen, Giacomo Balla, Man Ray czy Cecil Beaton. W paryskim Ritzu mówiono, że spaceruje hotelowymi korytarzami jak zjawa. Na wysadzanych kosztownościami smyczach wyprowadzała na spacer dwa gepardy, a na szyi, zamiast naszyjnika, nosiła pozłacane węże. Jak naprawdę wyglądało ekscentryczne życie najbogatszej kobiety Europy swoich czasów, która majątek roztrwoniła na ubrania, biżuterię i wystawne przyjęcia?

    Más Menos
    32 m
  • Jak Paryż stał się stolicą mody?
    May 25 2024

    Dlaczego to właśnie stolica Francji kojarzy się z modą i branżą luksusową? Kto sprawił, że Paryż zasłynął z wysokiego krawiectwa? Przyglądamy się trzem postaciom – kochającemu przepych i wystawne życie królowi Ludwikowi XIV, ministrze mody Marii Antoniny, Rose Bertin oraz Anglikowi, Charlesowi Frederickowi Worthowi, założycielowi pierwszego paryskiego domu mody.

    Más Menos
    29 m
  • Ikona francuskiego kina Romy Schneider
    May 11 2024

    O życiu wiem niewiele, o filmie wszystko – mówiła Romy Schneider, która karierę zaczęła jako nastolatka. Trylogia o Sissi Ernsta Marischki przyniosła jej międzynarodową sławę, tytuł najlepiej opłacanej niemieckojęzycznej aktorki lat 50. i łatkę grzecznej wiedeńskiej dziewczynki. Wizerunek, z którym za wszelką cenę chciała zerwać. Ruszyła więc do Paryża, który odmienił jej karierę i życie. Największy wpływ miały na nią trzy osoby – Alain Delon, Luchino Visconti i Coco Chanel. Talentu gratulowały jej Ingrid Bergman, a Marlene Dietrich została jej wierną powierniczką. Jak naprawdę wyglądało życie ikony kina, której życiorys przypominał szekspirowski dramat?

    Más Menos
    42 m
  • Barwny Montparnasse
    Apr 27 2024

    Dzielnica Montparnasse – epicentrum życia towarzyskiego i artystycznego początku XX wieku – jest kojarzona z takimi postaciami, jak Amadeo Modigliani, Chaim Soutine, Tsuguharu Foujita, Moïse Kisling czy Ossip Zadkine. To tu spędzali czas na osiedlach artystów, w przydymionych kawiarniach na Carrefour Vavin i zatłoczonych lokalach, gdzie słuchano jazzu i tańczono charlestona. Wśród ich gości ówczesne it–girls, jak Kiki de Montparnasse czy Jeanne Lohy, „stracone pokolenie” pisarzy oraz Amerykanie, Ernest Hemingway, F. Scott i Zelda Fitzgeraldowie. Która bywalczyni salonów uciekła sprzed ołtarza, by na Montparnasse przyjechać rowerem? I czym był La Ruche, gdzie mieszkali i tworzyli najwięksi artyści początku XX wieku?

    Más Menos
    44 m