Episodios

  • Nawet lubię musicale. Odc. 44 - Something Rotten!
    Jun 20 2024

    Coś tu gnije, czyli "Something Rotten!". Zapraszamy na opowieść o musicalu, w którym... konkurenci Szekspira piszą musicalową wersję „Hamleta”, na podstawie pomysłu wykradzionego bardowi przez Nostradamusa! W odcinku opowiadamy też o szekspirowskich wątkach w innych znanych musicalach.

    Más Menos
    22 m
  • Nawet lubię musicale. Odc. 43 - Tony 2024
    Jun 7 2024

    Odcinek o 77. gali wręczenia nagród Tony, czyli musicalowych Oscarów. To od nich zależy los spektakli na Broadwayu! Faworytami są „Hell’s Kitchen”, czyli biograficzny jukebox z piosenkami Alicii Keys i 13 nominacjami oraz młodzieżowy musical „The Outsiders” o konflikcie dwóch białych gangów, który zdobył 11 nominacji. O miano najlepszego musicalu walczą też „Illinois" (inspirowany płytą Sufjana Stevensa), „Suffs” o amerykańskich sufrażystkach oraz „Water for Elephants” o życiu cyrkowców w latach 30. XX w.

    Más Menos
    22 m
  • Nawet lubię musicale. Odc. 42 - Cabaret
    Apr 29 2024

    "Cabaret" czyli jeden z najważniejszych musicali w całej historii gatunku i jego filmowa wersja w reż. Boba Fossego, czyli jeden z najlepszych filmów w historii kina, z ikonicznymi rolami Joela Grey'a i Lizy Minelli.

    Más Menos
    33 m
  • Nawet lubię musicale. Odc. 41 - Hadestown
    Apr 12 2024

    To jeden z nielicznych musicali wymyślonych, skomponowanych i napisanych przez kobietę. Ambitna propozycja, która odniosła sukces. Anais Mitchell zaczęła od folkowej płyty, na której mit o Orfeuszu i Eurydyce wykorzystała do opowieści o współczesnym świecie: o katastrofie klimatycznej, o migracji, o biedzie pracowników i bogactwie kapitalistów. Potem album przerobiła na spektakl, a następnie - na pełnoprawny musical broadwayowski. Tak powstało "Hadestown", jedno z objawień ostatnich sezonów. Spektakl nominowano do nagród Tony w 14 kategoriach, a zwyciężył w ośmiu, zdobywając m.in. statuetkę dla najlepszego musicalu!

    Más Menos
    25 m
  • Nawet lubię musicale. Odc. 40 - Musicale w PRL cz. II
    Mar 22 2024

    Odcinek o latach 70. i 80., a więc o matce polskiego musicalu Danucie Baduszkowej, twórczyni gdyńskiego teatru muzycznego i tamtejszej szkoły dla aktorów musicalowych. O musicalach "Pan Zagłoba" oraz "Pancerni i pies". O legendarnym widowisku "Kolęda-nocka", komentującym narodziny "Solidarności" i zdjętym z afisza w stanie wojennym. Oraz o gdyńskich musicalach Jerzego Gruzy, z "Jesus Christ Superstar” na czele, w którym Marię Magdalenę zagrała Małgorzata Ostrowska z Lombardu, a Jezusa Marek Piekarczyk z rockowej grupy TSA.

    Más Menos
    35 m
  • Nawet lubię musicale. Odc. 39 - Wielkie divy musicalu
    Mar 8 2024

    Odcinek o największych divach w historii musicalu, m.in. o Ethel Merman, Gwen Verdon i Patti LuPone. Opowiadamy również o ich młodszych koleżankach, które dziś rządzą na Broadwayu i West Endzie. Oraz o rolach, które potwierdzają status divy: Rose w "Gypsy", Joanne w "Company", czy pani Lovett w "Sweeney Todd". Bo w musicalu najciekawszych ról nie pisze się dla dwudziestolatek, ale dla aktorek dojrzałych.

    Más Menos
    36 m
  • Nawet lubię musicale. Odc. 38 - Musicale w PRL
    Feb 23 2024

    Jak wyglądały początki musicalu w Polsce? Tuż po wojnie zapadliśmy na "epidemię operetkową". Słowo "musical" - i to w rodzaju żeńskim! - pojawiło się w prasie po raz pierwszy w 1956 r. Rok później warszawski Teatr Komedia jako pierwszy w kraju wystawił amerykański musical, było to „Kiss Me, Kate”. Potem za wprowadzanie nowego gatunku na polskie sceny wzięli się poznaniacy i Ślązacy, a autorami pierwszego polskiego musicalu - "Miss Polonia” z 1961 r. - byli kompozytor Marek Sart oraz Jerzy Jurandot, czyli założyciel... Teatru Syrena.

    Más Menos
    32 m
  • Nawet lubię musicale. Odc. 37 - The Sound of Music
    Feb 9 2024

    "Dźwięki muzyki" to ostatni wspólny musical słynnego duetu Richard Rodgers i Oscar Hammerstein II, czyli ojców amerykańskiego musicalu. Spektakl opowiada o muzykującej rodzinie von Trappów, która ucieka z Austrii przed nadchodzącym nazizmem, w Polsce jest przed wszystkim znana jego filmowa wersja z Julie Andrews i Christopherem Plummerem w rolach głównych. "Dźwięki muzyki" to pierwszy musical, w którym występowała gromadka dzieci i jeden z  niewielu, które zmiażdżyli krytycy (zarzucając mu ogólne przesłodzenie), a pokochali widzowie. Jak słusznie zauważono w jednej z gazet, ten tytuł "nie podobał się nikomu z wyjątkiem widzów".

    Más Menos
    35 m