Episodios

  • Monolog V: Zło
    Feb 26 2021

    Czy sztuczna inteligencja jest w stanie napisać tekst literacki, wzorując się na najlepszych z najlepszych? Sprawdziliśmy to. Piotr Psyllos „nakarmił” sieci neuronowe książkami Olgi Tokarczuk i zlecił im napisanie na ich podstawie własnego utworu. Oto efekt tych prac.

    Más Menos
    57 m
  • Monolog IV: Dobro
    Feb 19 2021

    Czy sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć utwór literacki na wzór tekstów noblistki? By się przekonać, „nakarmiliśmy” sieci neuronowe powieściami Olgi Tokarczuk.

    Po nauce tych tekstów AI wygenerowała własne teksty - oto pierwszy z nich: „Dobro”.

    Más Menos
    56 m
  • Monolog III: Szczęście
    Dec 24 2020

    W czym tkwi sens życia? Kiedy i czy w ogóle potrafimy to zrozumieć? W jaki sposób osiągnąć prawdziwe szczęście? AI - sztuczna inteligencja, która szczęścia nie odczuwa - wykreowała na ten temat monolog. Wcześniej „uczyła się” tego na dziełach Szekspira (70 proc.), F. Nietzschego (15 proc.) i Edgara Allana Poego (15 proc.).

    Monolog „Szczęście” czyta Krystyna Czubówna.

    Más Menos
    22 m
  • Monolog II: Śmierć
    Dec 24 2020

    „Ta przerażająca myśl, że nie wiemy, czym jest śmierć... To śmierci najbardziej się boimy” - AI nie żyje i nie odczuwa, a jednak spróbowała ubrać w słowa coś, co przeżywa i czego najbardziej chce uniknąć każdy człowiek. Czy jej się udało? Sprawdźcie. Monolog „Śmierć” czyta Anna Dereszowska.

    Más Menos
    27 m
  • Monolog I: Miłość
    Dec 24 2020

    Miłość to ulubiony temat poetów. Wielu próbowało ją opisać i poległo - tym razem mierzy się z tym sztuczna inteligencja. Wcześniej zapoznała się z dziełami Szekspira, Nietzschego i Poego. Czy dzięki nim AI umie opowiedzieć, o co chodzi w miłości? Przekonajcie się - „Miłość” to część tryptyku poetyckiego wygenerowanego przez AI przy wsparciu eksperta od sztucznej inteligencji Piotra Psyllosa. Monolog „Miłość” czyta Anna Dereszowska.

    Más Menos
    37 m
  • Piotr Psyllos. Jak uczynić z maszyny artystę?
    Dec 24 2020

    Jak zabrzmi piosenka skomponowana przez AI, którą zaśpiewa sam Frank Sinatra? Czy nam się spodoba? Wywoła emocje? Czy komputer może rywalizować z żywym, czującym artystą? Nauczyć się improwizować? Jak wyposażyć go w kapitał twórczy i inspiracje? Zdecydowaliśmy się to sprawdzić. Oto efekt: 3 monologi („Miłość”, „Śmierć” i „Szczęście”) i 2 piosenki o Voice House w wykonaniu Elli Fitzgerald i Franka Sinatry. Wszystkie wykreowane przez sztuczne sieci neuronowe przy wsparciu jej „mistrza” Piotra Psyllosa.

    To właśnie z nim Jarosław Kuźniar rozmawia o skomplikowanym procesie twórczym, bo tak wygląda on również w przypadku sztucznego mózgu. A raczej mózgów - okazuje się, że komputery, tak jak artyści z krwi i kości, potrafią ze sobą rywalizować.

    Más Menos
    43 m