Episodios

  • Sławomir Kotarski - Informacja droższa od złota (09-05-2024)
    May 23 2024
    Czy można ufać nagłówkom prasowym? Kiedy nie kupować złota? Ile kosztuje dostęp do informacji?

    Ze Sławomirem Kotarskim rozmawialiśmy nie tylko na tematy związane z polityką czy ekonomią, ale również o gotowaniu, pisaniu z komarami oraz fascynacji Jamesem Bondem.

    Sławomir Kotarski - doktor historii specjalizujący się w dziejach Niemiec, absolwent cybernetyki i informatyki, licencjonowany doradca inwestycyjny, nauczyciel i wykładowca, autor podręczników, autor powieści "Pallad" i "Operacja Regenbogen".


    Podcast jest zapisem spotkania, które miało miejsce 9.05.2024r. w księgarni Książka i Wino w Gdańsku.
    Más Menos
    1 h
  • Michał Wagner - Pisanie to misja samobójcza (27-03-2024)
    Mar 27 2024
    W jaki sposób kursy i warsztaty przygotowują do przyjmowania krytyki? Jaki pro tip dotyczący poszukiwania wydawnictwa sprzedał Michał Wagner? Czy w pisaniu jest się samotnym?

    Z autorem komedii kryminalnej „Mów mi Kolt” rozmawiamy o momencie, który mógł nie nadejść, tazosach oraz zabawach z dzieciństwa i scenarzyście "Kevina samego w domu". Michał zdradzi również dlaczego napisał o człowieku, o którym sam chciałby czytać oraz o ryzyku jakie podjął, porzucając standardowe klisze bohaterów kryminalnych.

    Michał Wagner twierdzi, że nie ma wiele do powiedzenia, a na pewno jest najgorszą osobą do opowiadania o podróżach. Tych odbywa kilka w ciągu roku, a mi opowiedział o tej najważniejszej, która zaczęła się parę lat temu – pisarskiej.

    Michał Wagner
    Kaszub, od ponad dekady związany z Gdańskiem. Absolwent podyplomowych studiów – Studium Kreatywnego Pisania w Collegium Civitas w Warszawie, a także wielu kursów i warsztatów pisarskich oraz scenariopisarskich. Miłośnik amerykańskich komedii z lat osiemdziesiątych, skomplikowanych, acz logicznych intryg kryminalnych oraz egzotycznych podróży na krańce świata.
    Powieść „Mów mi Kolt” to jego debiut literacki.
    Más Menos
    1 h y 1 m
  • Ironiczne szczekanie mikrofonu - Anna Kokot-Nowak (24-02-2024)
    Feb 24 2024
    Ile książek trzeba przeczytać, żeby napisać jeden dobry tekst? Pięć, dziesięć, sto, a może dwieście? Czy istnieją gotowe szablony do pisania artykułów prasowych? Czym jest „elevator osmosis” i dlaczego jazda windą może być przykrą przyjemnością? Z Anną Kokot-Nowak rozmawiamy o tym, kogo inspirował do pisania zapach zgniłych jabłek, a kogo jabłka z cynamonem. Wspomnimy o tajemniczym „Pokoju 243”, z którego wyszło wiele literackich talentów i zastanowimy się, czy chat GPT ma poczucie humoru. Autorka opowie również o tym, czy trauma transgeneracyjna jest tylko literackim wytworem i czego nauczyły ją „Korepetycje z wojny”.


    Anna Kokot-Nowak - prozaiczka i dziennikarka z Poznania. Pisze także eseje i recenzje. Autorka zbioru felietonów literackich „Ironiczne szczekanie pióra” (2022). Publikowała w wielu pismach literackich, między innymi „Akancie”, „Krytyce Literackiej”, „eleWatorze”, „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym”, „Pro Libris”, „Protokole Kulturalnym”. W latach 2011–2015 współpracowała z pismem literackim „SOSNArt” w Sosnowcu. Od roku 2015 przez pięć lat zasiadała w jury Konkursu Literackiego dla młodzieży o „Złotą, Srebrną i Brązową Wronę” we Wronkach. Przez 10 lat stała felietonistka „Gońca Ziemi Wronieckiej”. Współpraca z poznańskim Klubem Literackim i grupą „Literatura, tej!”, działającą przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski. Jej teksty znalazły się w wielu antologiach almanachach i e-bookach. Tłumaczona na język angielski, esperanto i chiński. W roku 2021 zdobywczyni stypendium dla osób związanych z poznańskim środowiskiem kulturalnym, zajmujących się twórczością artystyczną. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury za rok 2022. W roku 2023 zdobywczyni Stypendium Twórczego Miasta Poznania. Obecnie pracuje nad książką „Korepetycje z wojny”.
    Más Menos
    1 h y 22 m
  • Robert Batory - Człowiek z celomarzeniami (30-12-2023)
    Dec 30 2023
    Nie ma marzeń. Ma cele. Gdyby tak uszczegółowić to ma celomarzenia, które po kolei realizuje. Pierwszą książkę wydał sam, choć wielu chciało mu pomóc, a i byli tacy, co chcieli mu przeszkodzić. Kieruje się intuicją i dobrze na tym wychodzi, inaczej nie trafiłby na kurs spadochroniarski albo na wiedźmiński turnus. Jeszcze nie osiągnął granic nieskończoności. Dopiero się rozkręca.

    Robert Batory – miłośnik literatury, a w szczególności fantastyki. Tworzy w gatunku obyczajowym, lecz nie ogranicza się tylko do niego. Autor "Granic Nieskończoności. Synimet"
    Más Menos
    1 h y 4 m
  • Monika Maciasz - Tańczę ze slowami (30-11-2023)
    Nov 29 2023
    To nie był wieczorek poetycki, pomimo późnej pory. Czytaliśmy poezję. Moniki, innych autorów, a nawet wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. Dotknęliśmy tematu skundlenia poezji oraz o szansie na to, żeby czytały ją osoby spoza bańki. Rozmawialiśmy również o cięciu wierszy i o tym, czy trzeba mieć chore serce, żeby być chirurgiem.

    Monika Maciasz (1992) - finalistka konkursów „Połów. Poetyckie debiuty 2021" oraz XXVII Konkursu im. Jacka Bierezina. Stypendystka Fundacji Fleszarowej - Muskat oraz Marszałka województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury. Pochodzi z Krasnegostawu, mieszka w Gdańsku.

    Monika Maciasz
    "Kraj oka" (2022)
    Wydawnictwo Papierwdole
    Más Menos
    50 m
  • Sprane marzenia - Słuchowisko
    Oct 6 2023
    Z jakich grzechów można wyspowiadać się w pralni? W jaki sposób samodzielnie naprawić pralkę automatyczną? W jakich przypadkach pracownica pralni odrywa numerek przed oddaniem odzieży klientowi? Historia zszyta z kawałków różnych tkanin i przedmiotów znalezionych w wewnętrznych kieszeniach marynarek. Wzruszające opowieści na podstawie pamiętnika pralnika frasobliwego, który przyjmuje ubrania, bieliznę, materace, suknie ślubne, by zmyć z nich wstydliwe „brudaszki”. Niezwykle intymny i wnikliwy przewodnik po ciuchowych nosicielach, zapis ludzkich zaniedbań i ekscytacji.

    Słuchowisko „Sprane marzenia” na podstawie książki Dominika Kasickiego. Głos, śpiew, udźwiękowienie oraz montaż - Paulina Pikiewicz i Kamil Ambrosiewicz, Z gościnnym udziałem Babci Pauliny, Elżbiety Pikiewicz, która z wielkim zaangażowaniem przeczytała przewodnik po naprawie pralki automatycznej.
    Más Menos
    21 m
  • Andrzej Lanc - Gang Kaszubaków z Luźnych Bùksów. (09-09-2023)
    Sep 9 2023
    Lubisz bajki? Interesuje Cię kaszubski folklor? A może jesteś zapalonym graczem gier fabularnych?
    Z Andrzejem Lancem, autorem książki „Kaszubaki. Bajki o stworach z kaszubskiej paki”, porozmawiamy o tym, jak powstały baśnie oraz gra w opowiadanie bajek, kto motywuje go do pisania oraz jak samodzielnie wydać książkę. Dowiesz się również komu często opadają portki i który z czartów miesza w zupie ogonem.

    Andrzej Lanc. Kaszub z dziada pradziada. Z wykształcenia historyk i prawnik. Uwielbia gry fabularne, gry planszowe, literaturę fantastyczną i przede wszystkim – swoją żonę i trzech synów, dla których napisał tę książkę. W czasie wolnym od opowiadania bajek dzieciom pracuje jako radca prawny i ekspert z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
    Más Menos
    48 m
  • Anna Chełminiak - Szczęściu trzeba pomagać (12-08-2023)
    Aug 12 2023
    Co jest cmentarzyskiem niedoszłych pisarzy? Czy pisanie to bardziej kwestia osobowości, czy wiedzy na temat kropek i przecinków? Czy potrzeba szczęścia, żeby wydać książkę i na ile można temu szczęściu pomóc? Kto powinien bać się selfpubu?
    Z Anną Chełminiak, autorką książki „Piekielnice” (pierwsza książka autorki i pierwsza wydana w ramach platformy Empik Selfpublishing), spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Czy nam się uda? Przekonajcie się sami!

    Anna Chełminiak
    Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa. Miłośniczka literatury, a szczególnie fantastyki i kryminału. Po latach czytania po nocach, pisania drobnych artykułów, wydawania gazetek zakładowych i organizowania spotkań autorskich z pisarzami, rzuciła się na głęboką wodę i tak właśnie powstały Piekielnice.
    Ze wszystkich pięknych i mądrych tekstów, jakie przeczytała, najmocniej ukochała te o wiedźmach i morderstwach. Piekielnice są wyrazem tej głębokiej miłości. To nie wszystko, choć autorka sama nie może w to uwierzyć, udało jej się tę książkę wydać! Kto sam próbował „zainteresować sobą” wydawnictwo, lub zna kogoś takiego, ten wie, ile szczęścia trzeba mieć, żeby się udało. Od tamtej pory wiedzie tak jakby podwójne życie. Za dnia jako copywriter pisze pełne pozytywnych emocji teksty, wieczorami tańcuje z wampirami.
    Más Menos
    46 m