Episodios

  • Diskutoval o zrušení špeciálnej prokuratúry, darovala vlasy či pomáhala tínedžerkám. Mladí ľudia ocenení vo Férovom čine roka
    Jun 30 2024

    Inšpiratívne príbehy mladých, ktorí nechcú odísť, ale pomôcť Slovensko zlepšiť.

    Takmer polovica mladých ľudí podľa nedávnych prieskumov uvažuje nad trvalým odchodom zo Slovenska. Dôvodmi sú najmä životná úroveň, politická situácia aj politická kultúra, netolerancia, či odklon od liberálnejších myšlienok ku konzervatívnym. Avšak sú medzi nami aj takí, ktorí palicu nad Slovenskom ešte nezlomili a nielen, že tu chcú ostať, ale snažia sa aj svojou časťou prispieť k tomu, aby sa Slovensko zlepšovalo. Robia to možno na pohľad drobnou pomocou jednotlivcom, ale aj skutkami, ktoré majú celospoločenský dosah. Liliana Takáčová urobila gesto solidarity, keď si nechala ostrihať svoje dlhé vlasy, pramene vlasov predala a peniaze darovala kamarátke, ktorá bojuje s rakovinou.

    Viktoriia Parokonna utiekla pred vojnou z rodnej Ukrajiny a teraz žije v Seredi. Vytvorila projekt Výnimocná. ktorý je zameraný na sebarozvoj a sebapoznávanie pre 12 až 15 ročné dievčatá. Spolu s odborníkmi s dievčatami rieši témy duševného a fyzického zdravia, osobné hranice, budovanie zdravých vzťahov, riešenie konfliktov.

    Meno Mareka Janigu sa stalo známejším, keď bol ako študent práva iniciátorom otvoreného listu dekanovi Právnickej fakulty a so spolužiakmi a spolužiačkami žiadali otvorenú, vecnú a odbornú diskusiu pred zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Diskusia sa aj napriek rôznym prekážkam uskutočnila a stretlo sa sedem expertov z oboch názorových spektier, ktorí a ktoré predstavili svoje argumenty. Táto študentská iniciatíva vyvolala v celej spoločnosti búrlivé emócie a bola sprevádzaná množstvom útokov, nepochopenia, dezinterpretácii, ale aj vyhrážok.

    Všetkých spomenutých nedávno oceňovala nadácia Zastavme Korupciu v rámci druhého ročníka Ferového činu roka. Aj takto chce prispieť k tomu, aby mladí ľudia nestrácali, napriek všetkému, čo sa dnes na Slovensku deje, chuť tu zostať.

    Vypočujte si posledný podcast denníka Pravda, pripravený Zolom Ráczom.

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    37 m
  • Nová atómová elektráreň vo vlastníctve štátu nedáva ekonomicky žiadny zmysel, tvrdí analytik Potočár
    Jun 28 2024

    Štát chce postaviť novú atómovú elektráreň, presnejšie nový reaktor v Jaslovských Bohuniciach s výkonom 1200 MW. Štvrtá vláda Roberta Fica zámer schválila ešte v marci s tým, že nový reaktor má byť po dostavbe výlučne vo vlastníctve štátu. Ministerka hospodárstva Denisa Saková to argumentovala, tým, že štát tak bude mať v prípade energetickej krízy účinnejšie nástroje na to, aby vedel občanom i podnikateľom na Slovensku garantovať dostatok elektrickej energie. Podľa analytika energie portálu Radovana Potočára to však zmysel nedáva. Prečo? Vypočujte si podcaste denníka Pravda.

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    45 m
  • Pellegrini mi eleganciou pripomína Masaryka. Mal by sa však oholiť, odporúča novému prezidentovi protokolistka
    Jun 14 2024

    Akých protokolárnych prešľapov sa dopúšťali predchodcovia nového prezidenta?

    „Peter Pellegrini je politický matador a počas jeho počas jeho výkonu som nezaevidovala žiadne faux pas. To sivé strnisko by si však mal oholiť, naň je ešte mladý,“ odporúča v rozhovore k inaugurácii prezidenta Petra Pellegriniho odborníčka na dejiny diplomacie a protokol Mária Holubová.

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    33 m
  • Macron hrá po prehre v eurovoľbách vabank. Ako môže jeho pád ovplyvniť úniu?
    Jun 13 2024

    Po ostatných eurovoľbách sa Slovensko svojou účasťou prvýkrát neocitlo na chvoste Európskej únie. Znamená to, že si ľudia viac uvedomujú dôležitosť europarlamentu a toho, akých zástupcov do neho pošlú?

    Smer interpretoval výsledok volieb ako víťazstvo národných a konzervatívnych síl, uchádzať sa však chce o členstvo v európskej frakcii socialistov, odkiaľ ich aj s Hlasom vylúčili kvôli vláde s SNS. Má šancu uspieť?

    Krajná pravica a euroskeptickí, radikálni politici vyšli z týchto volieb, najmä pre úspech vo Francúzsku, Rakúsku, Holandsku či Nemecku posilnení. Podľa analytikov to však stále neznamená, že bude europarlament krajne pravicovými silami paralyzovaný. Čo však môže Európskou úniou zamávať viac je riskantný podnik francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý v reakcii na svoju porážku v eurovoľbách rozpustil svoj národný parlament a vypísal na koniec mesiaca nové voľby. Vyjde mu tento vabank?

    Aká budúcnosť teda čaká úniu po eurovoľbách? Možno očakávať zásadné zmeny v nastavených politikách ohľadom zelenej transformácie, či podpore Ukrajiny?

    Vypočujte si podcast so šéfredaktorkou Euractiv Zuzanou Gabrižovou a zahranično-politickým redaktorom Pravdy Andrejom Matišákom.

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    34 m
  • Vyhnú sa väzeniu iba bohatí a vplyvní? Druhý muž ministerstva spravodlivosti Sedliak tvrdí, že nie a chce rozbehnúť restoratívnu justíciu aj v praxi
    Jun 11 2024

    "Nie vždy musíme mať krvavé oči. Nie vždy páchateľ akéhokoľvek trestného činu musí byť potrestaný odňatím slobody," tvrdí v podcaste denníka Pravda sudca a funkcionár rezortu spravodlivosti Daniel Petričko. "Nerobíme to kvôli medializovaným kauzám, ale kvôli 9 980 iným prípadom, čo sú bežní občania," dodáva štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Sedliak.

    O restoratívnej justícii sa v odborných kruhoch hovorí už roky, reálne sme však k jej uplatňovaniu stále poriadne nepristúpili. Teraz dáva v súvislosti so zmenami v trestnom zákone dôraz na restoratívnu justíciu aktuálna vládna garnitúra. Funkcionári ministerstva spravodlivosti však potvrdzujú, že na riadny výkon alternatívnych trestov a mediáciu štát nie je, najmä personálne, pripravený. Je snaha vedenia rezortu úprimná a má plán ako restoratívnu justíciu rozbehne aj v praxi, alebo bude iba nástrojom pre bohatých a vplyvných, aby sa vyhli väzeniu?

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    47 m
  • Ani Smer nemôže všetko, tvrdí Ódor. Je to potvrdenie našej politiky, kontruje Neveďalová. Ako reagovali noví europoslanci na výsledky?
    Jun 10 2024

    Hoci neoficiálne výsledky volieb do europarlamentu boli známe už počas nedeľného dňa, tie oficiálne oznámila štátna komisia pre voľby hodinu pred polnocou. Kancelária európskeho parlamentu zorganizovala spoločný večer, na ktorom sme zachytili bezprostredné reakcie niektorých zvolených europoslancov.

    V podcaste denníka Pravda budete počuť úspešného lídra kandidátky PS s celkovo najväčším počtom získaných preferenčných hlasov Ľudovíta Ódora, znovuzvolené europoslankyne Katarínu Roth Neveďalovú zo Smeru a Miriam Lexmann z KDH, post obhájil aj progresívec a nositeľ zelených tém Martin Hojsík a nováčikom v europarlamente, ale aj celkovo v politike, bude rovnako zástupkyňa PS Veronika Cifrová Ostrihoňová. Záverom eurovoľby zhodnotí aj vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na SR Robert Sermek.

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    59 m
  • Fajčí u nás najviac mladých v Európe, môžu za to aj elektronické cigarety. Treba ich zakázať?
    May 31 2024

    Na Slovensku zomrie kvôli chorobám spôsobeným fajčením ročne až 11 tisíc ľudí. V Európe patríme v prepočte na počet obyvateľov k lídrom v návyku na nikotín.

    Pozornosť sa v rámci svetového dňa bez tabaku aktuálne zameriava na mládež, kde máme taktiež katastrofálne výsledky. Podľa štúdií totiž drvivá väčšina, až 90 percent dospelých fajčiarov začala s týmto neduhom práve pred dovŕšením dospelosti a fajčenie je populárne aj u súčasnej mládeže. Jedným z faktorov, ktoré k nárastu fajčenia u mládeže prispieva je podľa odborníkov fenomén elektronických cigariet.

    Mali by sa teda elektronické cigarety zakázať, hoci boli vyvinuté a predávajú sa pod zámienkou menej škodlivého fajčenia? Čo môže urobiť štát pre to, aby ľudia nefajčili, respektíve, aby nezačínali fajčiť aspoň v tak skorom veku? A ako by sa podľa expertov z Centra pre liečbu drogových závislostí mali k fajčeniu detí postaviť ich rodičia?

    Vypočujte si podcast Pravdy s odborníkmi Ľubomírom Okruhlicom a Borisom Rášom.

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    30 m
  • Má Ramsay ešte čo ponúknuť slovenskej reprezentácii? Šatana čaká ťažká voľba
    May 27 2024

    Majstrami sveta v hokeji sa po 14 rokoch stali Česi a víťazstvo bolo o to sladšie, že sa im to podarilo práve na domácom šampionáte. Českí hokejisti pritom pred turnajom nepatrili k hlavným favoritom, keďže sa im v príprave až tak nedarilo a tréner Radim Rulík čelil pre zloženie výberu tvrdej kritike. Napokon tím posilnili aj hviezdy z NHL a karta sa obrátila. Mužstvá plné kvalitných hokejistov však mali v Prahe a Ostrave aj ostatné tímy. Čo teda podla reportéra Pravdy Michala Bakaja zavážilo, že zlato získali práve Česi?

    Slováci to mali po úvodnom zaváhaní s Nemeckom tiež dobre našliapnuté. Do Ostravy sme poslali jeden z najsilnejších tímov za posledné roky, aj s mladými talentami z NHL. Napokon to však stačilo iba na postup do štvrťfinále a konečné siedme miesto.

    Aké teda boli silné a slabé stránky nášho tímu? Prečo budúcnosť hokejovej reprezentácie vyzerá optimisticky? Aký je na základe výkonov na šampionáte predpoklad, že uspejeme aj v augustovej kvalifikácii na olympiádu, ktorá sa hrá v Bratislave? A zostane pri našej reprezentácii obľúbený kanadský tréner Craig Ramsay?

    #pocuvajtepravdu

    Más Menos
    29 m