Episodios

  • 51. Emilia Padoł i „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”
    Jul 21 2023

    Pomimo że nie publikujemy już regularnie, pewna książka skusiła nas do nagrania tego nieoczekiwanego odcinka. To oznacza, że być może wycofujemy się z tego całego „kończenia podcastu na wieczność” i będziemy tu jeszcze czasem wracać ;)


    „Rodziewiczówna. Gorąca dusza” Emilii Padoł ukazała się w lutym 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Trudno było się nie oprzeć, żeby nie nie zaprosić do rozmowy o tej wyjątkowej pisarce autorki jej biografii. I tak w lipcu 2023 spotkałyśmy się z Emilią w Podcastowni Krytyki Politycznej (osobom, ktore nam to umożliwiły, bardzo dziękujemy!) i nagrałyśmy dla was rozmowę. Poruszamy w niej oczywiście queerowe wątki z życia tej „butch polskiej literatury”. Rozmawiamy o jej tożsamości płciowej, zawiłościach jej związków romantycznych, a także o tym, dlaczego jej nieheteronormatywność nie była nigdy specjalnie negowana, w przeciwieństwie do choćby współczesnego jej przypadku Konopnickiej. Emilia Padoł odpowiada też na pytanie, czy Rodziewiczówna mogłaby być bohaterką podcastu „Bad Gays”, czyli podcastu o ciemnej stronie historii LGBTQ+. I na kilka innych pytań 🌸. miłego odsłuchu! 📞✨


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Más Menos
    44 m
  • #50 Queerowe mity i legendy
    Nov 26 2022
    Każdx z nas zna historie pochodzące z greckiej i rzymskiej mitologii, w tym queerowe wątki, w które jest bogata. A przecież istniały jeszcze inne mitologie europejskie: nordycka, celtycka czy „nasza”, słowiańska. I choć opowieści te były konsekwentnie wymazywane wraz z szerzącą się w Europie chrystianizacją, a pozostałe źródła są znikome, da się w nich odnaleźć queerowe wątki. Mamy więc postaci wymykające się dzisiejszym tożsamościom i definicjom, przedziwne „gejowskie” ciąże, elementy średniowiecznego crossdressingu i dragu czy fascynujące obrzędy. Wszystko ze szczyptą magii. Choć nie zabraknie oczywiście historycznych kontekstów, m.in. wizyty w osadach Wikingów.

    50. i ostatni odcinek Queerstorii jest już Wasz!

    Bibliografia:
    - Conner, Mariya, Randy, Sparks & Sparks, Mariya, "Cassell's Encyclopedia of Queer Myth, Symbol and Spirit", 1998, Londyn.
    - Cherici, "Celtic sexuality: power, paradigms, and passion", 1995.
    - Hallakarva,
    "The Vikings and Homosexuality" (https://sourcebooks.fordham.edu/pwh/gayvik.asp).
    - Słupecki, "Mitologia skandynawska w epoce wikingów", 2003, Kraków.
    - Rector, "Queer Identity in Norse Myth: Fact or Fanfic?", 2021 (https://www.catrector.com/post/queer-identity-in-norse-myth-fact-or-fanfic).
    - Franks, "5 incredibly queer Viking stories you probably haven’t heard before", 2022 (https://www.pinknews.co.uk/2022/05/07/viking-norse-gods-lgbtq/).
    - Franks, "Approaching Queerness In The Viking World", 2021 (http://www.historymatters.group.shef.ac.uk/queerness-viking-world/).
    -Lewandowska, "Słowiańskie wartości przedchrześcijańskie", 2020 (https://witia.squarespace.com/blogpl/nbspsowiaski-wartoci-przedchrzecijaskie)

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Más Menos
    41 m
  • #47 Danuta Gwizdalanka i „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim"
    Jun 10 2022
    Ostatni odcinek z naszej serii o queerowych kompozytor(k)ach poświęcamy jednemu z najbardziej wyuoutowanych polskich „homoseksualistów" w dwudziestoleciu międzywojennym, Karolowi Szymanowskiemu. O artyście rozmawiamy z dr muzykologii, Danutą Gwizdalanką, autorką książki „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” (Państwowe Wydawnictwo Muzyczne, 2021).

    W rozmowie staramy się nakreślić portret kompozytora, patrząc na niego z różnych perspektyw — uwodziciela i kochanka, egocentrycznego i narcystycznego artysty, a jednak oddanego rodzinie. Mówimy też o jego tożsamości narodowej, wpływie Italii na jego życie i twórczość, a także o mechanizmach władzy, które wpływały na jego życie, ale które też wykorzystywał do własnych celów.

    Zapraszamy do odsłuchu, komentowania i dzielenia się queerstoriami!
    A przede wszystkim dziękujemy pani Danucie Gwizdalance za czas i przeciekawą rozmowę ❤

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Más Menos
    44 m