Episodios

  • ROZMOWY Z ORIONA #10: Jesteśmy instrumentem w dźwiękowej orkiestrze świata
    Jan 19 2023

    Podcast społeczny ROZMOWY Z ORIONA tym razem jest platformą do rozmowy o dźwięku naszego otoczenia.    Dźwięk definiuje krajobraz natury, a także miasta. To od jego brzmienia, charakteru i natężenia zależy nasz subiektywny odbiór danego miejsca, a także to, czy w tym miejscu czujemy się komfortowo czy raczej podirytowani.  

    Z końcem listopada podjęliśmy rozmowę na temat dźwięku z doktorem Robertem Losiakiem z Pracowni Audiosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, Jakubem Orzęckim - inicjatorem projektu Polish Soundscapes oraz Alanem Grinde, koordynatorem projektów dźwiękowych w naszej Fundacji. Rozmawialiśmy o potrzebie świadomego udziału w warstwie akustycznej naszego świat i właśnie z tej myśli pana Roberta zaczerpnęliśmy tytuł #10 podcastu: "Jesteśmy instrumentem w dźwiękowej orkiestrze świata". 

    Często przywoływany jest Raymond Murray Schafer, badacz pejzażu dźwiękowego, prekursor nowoczesnego sposobu myślenia o dźwięku.  Innym wątkiem rozmowy była turystyka dźwiękowa - forma turystyki pomagającej poznać dane lokalizacje poprzez pryzmat akustyczny (a nie wizualny). Jest też dobrą formą dla osób z różnymi niepełnosprawnościami (np. ruchowymi czy związanymi ze wzrokiem), aby zwiększać ich uczestnictwo w turystyce i poznawaniu kraju.   

    Nasza rozmowa toczy się w również obszarze biologicznym - ekologia dźwięku - w tym wpływu dźwięku na otoczenie organizmów żywych. Podkreślmy wagę, jaką w tej dziedzinie ma edukacja społeczna, w szczególności edukacja ekologiczna. Czy wypada tak nonszalancko zachowywać się współczesnemu świadomemu człowiekowi?   

    Z wywiadu dowiecie się, co to jest field recording, soundscape, soundwalk, tkanka akustyczna i dlaczego warto archiwizować otaczające nas dziedzictwo akustyczne.   

    Więcej informacji znajdziecie również w projektach dźwiękowych fundacji ORION Organizacja Społeczna: 

    - ASMR Polska (https://orion.fm/programy/asmr-polska/)
    - ASMR Wrocław - audiomapa Wrocławia (https://orion.fm/programy/rozmowy-z-oriona/)

    Más Menos
    1 h y 20 m
  • ROZMOWY Z ORIONA #9: Uzasadniona wściekłość - protesty kobiet w Iranie. Joanna Kuklińska
    Nov 16 2022

    Sytuacja kobiet w Iranie nie jest tematem zupełnie świeżym, jednakże w naszym odczuciu jest on niewystarczająco poruszany w mediach. Antyrządowe protesty wybuchły w miastach całego kraju w odpowiedzi na śmierć młodej kobiety, przebywającej w areszcie policji moralności. W demonstracjach odnotowano wiele ofiar. W protestach uczestniczyła duża liczba kobiet, które początkowo wyszły na ulice w nielicznych demonstracjach sprzeciwu wobec rządu i jego egzekwowania prawa hidżabu, które nakazuje zakrycie włosów i luźne ubranie dla kobiet. Uważamy, że mówienie i edukowanie w sytuacjach, kiedy łamane są podstawowe prawa człowieka, a przedstawiciele rządów czy instytucji religijnych chcą za wszelką cenę zniszczyć objawy obywatelskiego nieposłuszeństwa, jest niezwykle istotne w obecnych czasach.

    Już 16 października sytuację opisaliśmy w naszej publikacji, stworzonej w ramach projektu #maszwsparcie. O pierwszych tygodniach protestów możecie przeczytać na naszej stronie www - https://orion.fm/protesty-w-iranie-sytuacja-ktora-nie-moze-pozostac-bez-echa/

    Dzisiaj zapraszamy Was na rozmowę z podróżniczką i autorką piosenek – Joanną Kuklińską, która niedawno wróciła z Iranu. Rozmowa z powodów technicznych była nagrywana na 2 podejścia, stąd głos Asi brzmi czasem odmiennie w produkcji – jednak najważniejszy jest przekaz. Posłuchajcie nie tylko o trudnej sytuacji Iranek i Irańczyków, ale również o wyjątkowości architektonicznej tego kraju, jego pięknych pejzażach oraz ludziach z zamiłowaniem do poezji.

    Rozmowy z Oriona możecie śledzić także na: 

    • https://www.youtube.com/watch?v=Y6vrnT8YabE&list=PLsIeOJDtuoLyyPOD8y6prfT9V1D2XjK3w
    • https://orion.fm/programy/rozmowy-z-oriona/

    Materiał został zrealizowany w ramach kampanii reakcyjno-informacyjnej finansowanej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

    Más Menos
    53 m
  • ROZMOWY Z ORIONA #8: Dajemy sobie prawo – świadome wybory. Martyna Wilk i Paweł Walkowski
    Nov 8 2022

    Nasz podcast społeczny „Rozmowy z ORIONA” w swojej #8 odsłonie gości małżeństwo. Martynę Wilk i Pawła Walkowskiego wypytujemy, dlaczego nie chcą mieć dzieci... Nie, zaraz, dlaczego chcą nie mieć dzieci? Zgodnie z  hipotezą Sapira-Whorfa wierzymy, iż język oddziałuje na myślenie, a w konsekwencji na zachowanie ludzi. W zaproszeniu była rozmowa o bezdzietności a ostatecznie sytuacja rozwinęła się w wywiad o niedzietności.

    Wydaje się, że powszechnie przyjętym i akceptowanym społecznie przepisem na pobyt na ziemi jest życie, żeby wychować dzieci, żeby przedłużyć gatunek i mieć na starość oparcie... Gdzie w tym wszystkim – świadomość czynów - ludzki przymiot? Zastanawiamy się, czy utarte schematy społeczne nadal mają rację bytu? Czy potrzebujemy być kierowani przez stereotypy społeczne. Czy nie należy chwilę zastanowić się nad naszymi motywacjami posiadania dzieci? Martyna Wilk odwraca pytanie, dlaczego ludzie podejmują się tak trudnego i odpowiedzialnego zadania, jak sprowadzanie na świat i wychowywanie dzieci.

    Podajemy temat merytorycznie i ciepło zarazem. Nasi goście opowiadają o reakcjach, z jakim spotkali się wśród swoich znajomych. Dużo pytań bez natychmiastowych odpowiedzi krąży wokół rozmówców. Pytania te są skierowane do Was, Nasi Drodzy Słuchacze. Podejmiecie wyzwanie? Ciekawy wywiad okazuje się pretekstem aby nawiązać do ważnego tematu: prawa człowieka, w tym prawa do przestrzeni, aby móc decydować o sobie. Naszym zamysłem jest przewietrzenie pewnych sztywnych gorsetów myślowych oraz wzmocnienie kobiet w realizacji swoich planów. Wszyscy mają prawo do podejmowania autonomicznych na temat swojego ciała, rodzenia i wychowywania dzieci niezależnie od nacisków kulturowych, społecznych, religijnych czy politycznych.

    Projekt #maszwsparcie realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

    Nasz podcast społeczny możecie znaleźć również:

    • https://orion.fm/maszwsparcie
    • https://open.spotify.com


    Más Menos
    1 h y 7 m
  • ROZMOWY Z ORIONA #7: Sposoby wyjścia z przemocy (projekt #maszwsparcie). Wywiad z prawnikami.
    Nov 2 2022

    Wyjście z kręgu przemocy jest niesamowitym osiągnięciem kobiety. Wymaga odwagi i konsekwencji. Wszystko, co może jej w tym pomóc jest cenne, dlatego rozmawiamy w radcami prawnymi Kancelarii Prawnej Szal i Partnerzy o sposobach i możliwościach ratunku. Jest to wywiad z prawnikami zarówno dla kobiet potrzebujących wsparcia prawnego, jak ich przyjaciół i rodziny, aby wiedzieli, jak podsunąć im odpowiednie koła ratunkowe we właściwym czasie.

    To #7 Rozmowy z Oriona, tym razem poświęcony kobietom, które w życiu dotknęła przemoc. Nasi rozmówcy to radcy prawni z Kancelarii, która w naszej kampanii #maszwsparcie udziela pomocy, jaką są nieodpłatne porady prawne dla kobiet doświadczających przemocy. Drogie Panie, to z nimi rozmawiacie i powierzacie im Wasze tajemnice. Jak możecie zauważyć to bardzo ciepli ludzie, mocno zaangażowani w  swoją misję. Znajdziemy razem sposoby wyjścia z przemocy. Pamiętajcie, stoimy po stronie kobiet. Nie jesteś sama! Masz wsparcie.

    Zapraszamy Was do zapoznania się z kampanią reakcyjno-informacyjną #maszwsparcie - https://www.orion.fm/maszwsparcie, gdzie dostępna jest m.in. formularz, aby skorzystać  pomocy prawna dla kobiet doświadczających przemocy.

    Projekt #maszwsparcie realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. W ramach tych środków świadczona jest darmowa pomoc prawna w przypadkach, kiedy przemoc ekonomiczna, przemoc emocjonalna, przemoc psychiczna, przemoc seksualna lub przemoc fizyczna jest skierowana wobec kobiet.

    Más Menos
    1 h y 2 m
  • ROZMOWY Z ORIONA #6: "Żeby każda opinia mogła wybrzmieć" - o dialogu z Mają Zabokrzycką (Fundacja Dom Pokoju)
    Jul 15 2022

    Dialog, mediacja, facylitacja - dużo pojęć dotyczących rozmów. Rozmów, które każdy z nas prowadzi i w których każdy chciałby być wysłuchany i jednocześnie nieatakowany. Kompetencji dobrej rozmowy oraz nacechowanej wzajemnym szacunkiem nie uczą nas w szkołach, a media społecznościowe, mass media, politycy nie dają nam dobrego przykładu jak rozmawiać ze sobą jak... ludzie. Posłuchajcie rozmowy z Mają Zabokrzycką - prezeską Fundacji Dom Pokoju - która specjalizuje się w facylitacji oraz wie duuuużo na temat poprawnego dialogu. Zapraszamy :) 

    Más Menos
    1 h y 1 m
  • ROZMOWY Z ORIONA #5: Małgorzata Peretiatkowicz – okiem kobiety - #maszwsparcie
    Jun 30 2022

    Chcąc wiedzieć, jak trudno jest drugiej osobie, trzeba spojrzeć na świat jej oczami. Tym razem rozmawiamy o byciu kobietą i patrzeniu na świat z perspektywy kobiety. Pytamy o kondycję praw kobiet i osób z niepełnosprawnością w Polsce, a raczej, jak zwraca uwagę Małgorzata Peretiatkowicz - o równe szanse.

    W #5 nasz podcast społeczny wraz z prowadzącymi gości u Małgorzaty Peretiatkowicz, feministki, osoby działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki jej doświadczeniu i otwartości mamy okazję popatrzeć okiem kobiety, a dzięki zdobytej wiedzy – okiem kobiety z niepełnosprawnością. Spotykamy stojące na drodze tych osób na co dzień bariery w dostępie do usług medycznych, do pracy, bezpieczeństwa, rodzicielstwa itd. „W przypadku kobiet z niepełnosprawnością nasilenie problemów jest większe i mniej rozpoznane”. 

    Marzymy o lepszym świecie, z czujnością społeczną i odpowiedzialnością obywatelską. Zgadzamy się, że daleko już zaszliśmy, ale nadal do poprawki są aspekty kulturalne, językowe i ludzkie. Pozostawiamy was z myślą naszej rozmówczyni o „małym okienku” i możliwościach malowania tego lepszego w najbliższym otoczeniu.

    Zapraszamy do odcinka o trudnym temacie, jednak opowiedzianym przez Małgosię z lekkością, w którym dzieli się z nami swoimi osobistymi spostrzeżeniami. Przewietrza skostniałe stereotypy w głowach J i z innej strony pokazuje, jaka jest sytuacja kobiet. Możemy tutaj zrobić konspekt z odcinka, ale zapewniamy, warto posłuchać i poczuć energię naszej rozmówczyni.

    Przemoc nie jedną ma twarz. Jest jednak zawsze wyjście z przemocy. Nie twierdzimy, że będzie łatwo. Jednak warto zacząć od zbudowania świadomości prawnej - dowiedzieć się o przysługujących prawach, aby bronić się lub unikać sytuacji przemocowych w środowisku pracy czy w domu. Zapraszamy Was do zapoznania się z kampanią reakcyjno-informacyjną #maszwsparcie - https://www.orion.fm/maszwsparcie, gdzie dostępna jest m.in. nieodpłatna pomoc prawna dla kobiet doświadczających przemocy.

    Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. W ramach tych środków świadczona jest darmowa pomoc prawna w przypadkach, kiedy przemoc ekonomiczna, przemoc emocjonalna, przemoc psychiczna, przemoc seksualna lub przemoc fizyczna jest skierowana wobec kobiet.

    Más Menos
    1 h y 7 m
  • PULSAR #5: Kiedy używamy jedzenia, aby pozbyć się uczuć
    Jun 17 2022

    Też czasem Was trapi kompulsywne objadanie się i utożsamiacie jedzenie z formą ulgi w stresujących sytuacjach? Dzisiaj Alan opowiada o tym jak to w nas funkcjonuje, co daje, a czego nie daje i jaki prosty trick możemy spróbować stosować, aby przełamywać ten schemat stres=jedzenie. W dodatku na koniec z małym apelem, abyśmy kupowali jedzenie rozsądnie i potem go nie wyrzucali. Statystycznie ponad 120 kilogramów wyrzuconego jedzenia rocznie na mieszkańca Ziemi to trochę dużo, prawda? 

    Más Menos
    22 m
  • PULSAR #4: Niepewność jutra a polaryzacja społeczno-polityczna
    Jun 2 2022

    Neurologia i psychologia od dawna analizują wpływ polityki na umysły wyborców, zwłaszcza w kontekście deklaracji, po skrajnych stronach politycznej czy ogólnie ideologicznej, barykady. Dzisiaj Alan odnosi się do 3 badań w tym zakresie, w których okazuje się, że pomimo różnic ideologicznych mózgi nasze pracują tak samo i angażują te same mechanizmy neuronalne. Dowiecie się również jaki kształt twarzy kojarzony jest z dominacja i jaki to ma wpływ na wybory polityczne - zarówno mężczyzn, jak i kobiet. 

    Más Menos
    23 m