Rzeczpospolita Audycje  Por  arte de portada

Rzeczpospolita Audycje

De: „Rzeczpospolita”
  • Resumen

  • Polityka, biznes, świat, zdrowie i sport.

    Słuchaj, aby wiedzieć i rozumieć więcej.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Gremi Media SA
    Más Menos
activate_primeday_promo_in_buybox_DT
Episodios
  • Pomysł na weteranów. Jak uratować patriotyzm?
    Jul 26 2024

    Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostatnia okrągła, której dożyją powstańcy. Jak skutecznie przekazać pałeczkę w tej sztafecie pokoleń? Jakiego patriotyzmu dziś potrzebujemy? Kto dziś powinien opowiedzieć nam o nas samych? I przewalczyć strach przed patosem, gdy mówimy o narodzie?

    W najnowszym odcinku podcastu „Posłuchaj »Plus Minus«” Michał Płociński rozmawia o patriotyzmie z Piotrem Trudnowskim z Klubu Jagiellońskiego. Punktem wyjścia do dyskusji są dwa teksty z bieżącego wydania weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”.

    W pierwszym eseista i historyk Wojciech Stanisławski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle wizja poniesienia ofiary dla wspólnoty mogłaby być dziś pociągająca dla młodych Polaków. W drugim Marek Kozubal przygląda się planom na zbliżające się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i spotkaniu zaplanowanemu na 30 lipca, gdy ostatnich żyjących powstańców odwiedzą weterani misji w Kosowie, Afganistanie i Iraku.

    – Ja w ogóle jestem bardzo przywiązany do tradycji myślenia o narodzie jako sztafecie pokoleń – mówi Piotr Trudnowski. – W tekście Wojciecha Stanisławskiego pojawia się na końcu namysł nad tym, jak współczesne ruchy emancypacyjne osłabiają patriotyzm. A jest taka jedna rzecz, którą w tych współczesnych ruchach, zwłaszcza ekologicznych, bardzo lubię. To idea tzw. ostatniego pokolenia, bo uważam, że jest ona fundamentalnie konserwatywna. To znaczy młodzi ludzie, którzy poświęcają dziś swoją młodość na aktywizm, podbijają narrację pokoleniową i mówią: „Od nas dziś zależy, jaki zostawimy świat kolejnym pokoleniom”. To jest jako żywo tradycja intelektualna Edmunda Burke'a. A w polskiej tradycji politycznej kto zdefiniował naród jako sztafetę pokoleń? Przecież nie kto inny jak Roman Dmowski.

    Więcej w rozmowie Michała Płocińskiego i Piotra Trudnowskiego. A w najnowszym wydaniu „Plusa Minusa” ponadto kilka innych tekstów, które warto polecić: Rusłan Szoszyn rozmawia z Alfredem Kochem, byłym wicepremierem i jednym z głównych architektów Rosji po upadku ZSRR. Jacek Kubitsky broni naszego świata, wypowiadając wojnę „krucjacie przeciw zachodniej cywilizacji”. A Grzegorz Majchrzak, idealnie na początek igrzysk w Paryżu, przypomina o „olimpijskich bojach smutnych panów, czyli jak służby PRL pilnowały polskich sportowców. Zapraszamy do kiosku i do wykupienia elektronicznej subskrypcji „Rzeczpospolitej”.




    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Más Menos
    39 m
  • Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
    Jul 26 2024

    Bilans pierwszego sezonu politycznego nowego Sejmu, nowy świadek Romana Giertych opisujący patologie systemu Ziobry, napięcia w koalicji wokół aborcji a także deklaracja premiera Donalda Tuska w tej sprawie – to tematy, które poruszyli w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

    Donald Tusk we wtorek na konferencji prasowej z minister Agnieszką Dziemianowicz-Bąk odniósł się do przegranego głosowania w sprawie depenalizacji aborcji. Stwierdził, że w tym Sejmie nie ma większości by zliberalizować ustawy dotyczące aborcji, bo większość w tej sprawie ma PiS, Konfederacja i PSL, zaś posłów PSL nie da się krzykiem zmusić do zmiany poglądów. Tusk zasugerował, że kolejnych głosowań w tej sprawie może już nie być. – Nie ma się czemu dziwić. Przegrane głosowania przez rządzących zawsze bolą – mówił Michał Kolanko. Zastanawiał się też, czy to nie zapowiedź konieczności rozpisania w przyszłości przyspieszonych wyborów, by obecną większość zweryfikowali wyborcy.

    We wtorek odbył się również przed Sejmem protest w sprawie aborcji z udziałem m.in. Marty Lempart. – Przed parlamentem pod adresem obecnej koalicji padły całkiem nieparlamentarne słowa – komentował Szułdrzyński. Zdaniem Kolanki protest Lempart nie będzie miał jednak wpływu na poparcie dla Koalicji Obywatelskiej.

    Autorzy podcastu zastanawiali się również nad polityczną kontrofensywą ludowców. Na radzie naczelnej PSL Władysław Kosiniak Kamysz zapowiedział, że będzie bronić krzyża, który jest symbolem wolności i tradycji, że nie będzie niczyim wasalem. Podkreślił też, że nie boi się ani lewaków ani biskupów. – PSL próbuje się wymyślić na nowo. Na nowo będzie się musiał też wymyślić projekt Szymona Hołowni czyli Polska2050 – twierdzi Kolanko.

    Arkadiusz Cichocki – tak nazywa się nowy świadek, którego do Sejmu przyprowadził mecenas Romana Giertycha. – Giertych doskonale zdaje sobie sprawę, zwłaszcza po głosowaniu w sprawie aborcji, że musi „dowozić” kolejne rozliczenia poprzedniej władzy. I dostarczać Koalicji rozliczeniowego kontentu – mówił Michał Kolanko. Szułdrzyński dodał, że w ten sposób Giertych pokazuje, że jest Koalicji potrzebny. Szczególnie po słowach Tuska, że bilans obecności Giertycha w Sejmie jest pozytywny.

    Piątek 26 lipca to ostatni dzień ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami. Posłowie rozjadą się na urlopy i do Sejmu wrócą dopiero 11 września – jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego. Jak ten pierwszy sezon nowego Sejmu oceniają autorzy podcastu „Polityczne Michałki”? – Bardzo niejednoznacznie – uważa Kolanko. – Jedno jest pewne, Sejmflix już nie wróci. Nie wrócić też wielkie zamieszanie wokół Szymona Hołowni, choć on sam wciąż znajduje się na czele rankingów społecznego zaufania do polityków – mówił Kolanko.



    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Más Menos
    33 m
  • „Setki ludzi, a każdy jest artystą”: Anna Kępińska i Krzysztof Terej o kulisach pracy producentów filmowych
    Jul 22 2024

    Z reguły pozostają w cieniu, choć ich praca jest niezbędna, bo bez zaangażowania producentów filmowych nie mógłby powstać żaden film czy serial, bez względu na to, czy mówimy o wielkiej produkcji na miarę Hollywood, czy o kameralnym kinie autorskim.

    Jak wygląda praca producentów filmowych? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? Co w niej jest najtrudniejsze – i wreszcie – na jaką nagrodę można liczyć za wysiłek, stres oraz odpowiedzialność spoczywającą na barkach producentów?

    O kulisach swojej pracy, łączeniu dwóch różnych światów, byciu jednocześnie artystą i księgowym, o tym, gdzie w filmie najbardziej widać efekty pracy producenta filmowego, o dumie, szaleństwie, pasji i „ludziach od tabelek”, a także o konkursie „Wyobraź sobie” dla aspirujących twórców, którzy marzą o zrealizowaniu własnego pomysłu na film, opowiadają Anna Kępińska, producentka kreatywna, pomysłodawczyni serialu „Wielka woda” i jurorka w konkursie „Wyobraź sobie”, a także Krzysztof Terej, producent filmowy, wspólnik oraz członek zarządu firmy Watchout Studio, która wyprodukowała tak znane tytuły, jak „Bogowie” czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Más Menos
    48 m

Lo que los oyentes dicen sobre Rzeczpospolita Audycje

Calificaciones medias de los clientes

Reseñas - Selecciona las pestañas a continuación para cambiar el origen de las reseñas.