Episodios

  • #189 Wojna – teoria i praktyka. Rozmowa z dr. Antonem Marczyńskim
    Jul 14 2024

    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Anton Marczyński, filozof związany z Fundacją Na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, szef Polskiego Radia dla Ukrainy, autor książki „Ciało/Mistyka. Wstęp do ontologii cielesności”.

    A rozmawiamy o wojnie – w filozofii, historii, teraźniejszości.

    Rozmawiamy także o zmarłym w kwietniu prof. Zbigniewie Mikołejce. O Ukrainie i Polsce. O filozofii na Krymie i w Warszawie. O historii ukraińskiej i polskiej filozofii. O filozoficznych ujęciach wojny. O tym, jak teoria spotyka się albo rozmija z życiem. O „realistach” i „pacyfistach”.

    A także o wielu jeszcze innych sprawach.

    Owocnego słuchania!

    Más Menos
    2 h y 7 m
  • #188 Czy śmiech i literatura to skuteczne antidota na przemijanie? Rozmowa z Anną Dziewit-Meller
    Jun 30 2024

    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Anna Dziewit-Meller, pisarka, redaktorka naczelna Grupy Wydawniczej „Foksal”, autorka m.in. opublikowanej właśnie powieści „Juno” (Wydawnictwo Literackie).

    A rozmawiamy o śmiechu, literaturze i przemijaniu.

    Rozmawiamy także o doświadczeniu upływającego czasu. O starości i starzeniu się. O tym, czy kultura przygotowuje nas na starość i śmierć. O powieści „Juno”, w której śmiech staje się sposobem oswajania – i opowiadania – o kryzysach, przemijaniu i umieraniu. O kryzysie wieku średniego – czy istnieje? O najintensywniejszych dziecięcych i młodzieńczych przeżyciach czytelniczych. O czytaniu i literaturze. O specyfice polskiego rynku książki i o tym, jak się zmieniał w ostatnich dekadach.

    A także o wielu jeszcze innych sprawach.

    Owocnego słuchania!

    Más Menos
    2 h y 5 m
  • #187 Chirurgia, medycyna, kultura. Rozmowa z prof. Krzysztofem Wróblem
    Jun 16 2024

    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover w Warszawie.

    A rozmawiamy o chirurgii, medycynie i współczesnej kulturze.

    Rozmawiamy także o tym, czym jest serce. O kardiochirurgii i operacjach na bijącym oraz niebijącym sercu. O pracy kardiochirurga i perspektywie, z jakiej patrzy na ludzki organizm (także swój). O panującym we współczesnej kulturze stosunku do śmierci i chorób. O medycynie i filozofii medycyny. O tym, jaka jest dzisiaj pozycja lekarza i jak ludzie widzą tę społeczną rolę, powołanie, zawód. O tym, co to znaczy, że „operacja się udała” – i dzięki komu „operacja się udaje”.

    A także o wielu jeszcze innych sprawach.

    Owocnego słuchania!

    Más Menos
    2 h y 17 m
  • #186 Czy psychodeliki mogą zmienić świat? Rozmowa z Dariuszem Misiuną
    Jun 2 2024

    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Dariusz Misiuna, socjolog, eseista, założyciel i szef Wydawnictwa Okultura, które w tym roku obchodzi 23 urodziny.

    A rozmawiamy o tym czy psychodeliki mogą zmienić świat.

    Rozmawiamy również o zagadkowej symbolice liczby 23. O historii kontrkultury lat 90. i początkach wydawnictwa Okultura. O anarchizmie, alternatywnych projektach społecznych i politycznych, utopiach i marzeniach o innym świecie. O magii i ezoterycy. O czarownictwie i ekologizmie. O tym, czy istnieje dziś ezoteryka, która nie jest skomercjalizowana. O rewolucji psychodelicznej i rozmaitych zastosowaniach środków psychodelicznych. O tym, czy to dobrze, że psychodeliki stają się częścią oficjalnego rynku farmaceutycznego.

    A także o wielu jeszcze innych sprawach.

    Owocnego słuchania!

    Más Menos
    2 h y 20 m
  • #185 Czy żyjemy w histerycznej kulturze? Rozmowa z dr Mirą Marcinów
    May 19 2024

    W najnowszej odsłonie "Skądinąd" gości dr Mira Marcinów, psycholożka i filozofka związana z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, autorka m.in. książek „Historia polskiego szaleństwa”, „Niezabliźniona rana Narcyza” (z B. Dobroczyńskim) oraz „Bezmatek”.

    A rozmawiamy o histerii i histerycznej kulturze.

    Rozmawiamy także o tym, gdzie ukrywa się histeria. Co znaczy dzisiaj, a co znaczyło kiedyś to pojęcie. O tym, czy możliwa jest całkowicie naukowa psychoterapia. O plusach i minusach psychoanalizy. O różnicach pomiędzy histerią a narcyzmem i borderline. O tym, czy współczesna kultura jest histeryczna, a jeśli tak – co to znaczy? O kulturowych i filozoficznych uwarunkowaniach psychiatrii i psychoterapii. O histerii jako „pozycji egzystencjalnej”.

    A także o wielu jeszcze innych sprawach.

    Owocnego słuchania!

    Más Menos
    2 h y 13 m
  • #184 Odcinek specjalny. Prof. Zbigniew Mikołejko (1951-2024) – pożegnanie.
    May 12 2024

    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” wspominam zmarłego w14 kwietnia 2024 roku prof. Zbigniewa Mikołejkę.

    Más Menos
    36 m
  • #183 Nowe technologie – szanse, zagrożenia, fantazje, nadzieje. Rozmowa z Jackiem Mańko
    Apr 28 2024

    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jacek Mańko, kognitywista i badacz wpływu nowych technologii na człowieka, związany z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

    A rozmawiamy o tym, czy trzeba się bać nowych technologii.

    Rozmawiamy także o sztucznej inteligencji. O religijnych aspektach nowych technologii oraz firm, które je propagują. O prawdzie i fałszu w epoce cyfrowej. O wpływie nowych technologii na zdolności poznawcze oraz poczucie rzeczywistości. O cyfrowym kapitalizmie, jego specyfice i patologiach.

    A także o wielu jeszcze innych sprawach.

    Owocnego słuchania!

    Más Menos
    2 h y 6 m
  • #182 Czy Bóg umarł? Rozmowa z dr. Michałem Jędrzejkiem
    Apr 14 2024

    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Michał Jędrzejek, filozof, redaktor miesięcznika „Znak”, autor książki „Bóg umarł. Dlaczego odchodzimy od religijności” (Znak 2024).

    A rozmawiamy o tym, czy Bóg umarł.

    Rozmawiamy także o tym, kto pierwszy tę śmierć zdiagnozował. O różnych filozoficznych i nie tylko koncepcjach religijności. O filozofach i filozofiach głoszących – na rozmaite sposoby – śmierć Boga. O teologii i złu. O współczesnych formach religijności. O tym, czy skończył się „świat chrześcijański”.

    Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.

    Owocnego słuchania!

    Más Menos
    2 h y 1 m