Episodios

  • #2 - Świat i życie bez wolnej woli
    Jul 24 2024

    W drugim odcinku podcastu zastanawiam się, jak porzucenie koncepcji wolnej woli wpływa na nasze postrzeganie świata. Jeżeli zaakceptujemy, że wolna wola nie ma potwierdzenia ani w naukowej analizie rzeczywistości, ani w naszym wewnętrznym doświadczeniu, co to naprawdę zmienia? Jak możemy rozumować i podejmować decyzje bez wolnej woli? Co z pojęciami takimi jak wina, kara, odpowiedzialność? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

    Intuicja podpowiada, że porzucenie idei wolnej woli wiąże się z dużymi zmianami w myśleniu o wielu aspektach naszego społeczeństwa i o człowieku jako takim. Wiele osób widzi te zmiany bardzo negatywnie, jednak wcale tak nie jest. Porzucenie idei wolnej woli wiąże się z wieloma pozytywnymi zmianami w naszym postrzeganiu świata, innych ludzi i nas samych. W tym odcinku omówię wiele aspektów etycznych oraz moralnych, których postrzeganie może się zmienić, kiedy porzucimy ideę wolnej woli.

    Zapraszam do słuchania, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy myśleć o naszym świecie bez idei wolnej woli i jakie pozytywne zmiany mogą z tego wyniknąć.

    Rozdziały:

    00:00 Wstęp

    01:58 Przypomnienie argumentów przeciwko wolnej woli

    05:59 Co pozostaje bez wolnej woli?

    08:55 Podejmowanie decyzji

    15:14 Rozumowanie

    18:24 Miłość, nienawiść i zemsta

    28:10 Zbrodnia i kara

    35:35 Odpowiedzialność

    44:35 Podsumowanie

    Znajdziesz mnie także na Instagramie:

    https://www.instagram.com/to.bardziej.skomplikowane/

    Más Menos
    55 m
  • #1 - Dlaczego wolna wola jest iluzją?
    Jun 11 2024

    W tym odcinku zmierzę się z jednym z najbardziej fundamentalnych i kontrowersyjnych tematów – wolną wolą oraz dlaczego jej nie mamy. Dla tych, którzy pierwszy raz spotykają się z tym zagadnieniem, może to brzmieć niewiarygodnie, ale jest to jedyny wniosek, który można wyciągnąć z obserwacji naszej rzeczywistości. W ramach odcinka przedstawię najważniejsze, moim zdaniem, argumenty przeciwko idei wolnej woli, czerpiąc zarówno z nauki, jak i z analizy naszego wewnętrznego doświadczenia. Pokażę, że nasze decyzje nie są wynikiem świadomego wyboru, ale są determinowane przez czynniki, na które nie mamy wpływu – geny, wychowanie, społeczeństwo itd.

    Postaram się również pokazać, że cały problem z wolną wolą bierze się z niespójności, kiedy myślimy na ten temat. Z jednej strony badania naukowe pokazują, że żyjemy w deterministycznym świecie, w którym obecne wydarzenia miały przyczynę we wcześniejszych, a z drugiej strony mamy poczucie wolności woli, tak jakbyśmy byli poza tym deterministycznym procesem. Problem wolnej woli da się jednak rozwiązać, kiedy zauważymy, że tak naprawdę nie tylko koncept ten nie ma sensu z naukowego punktu widzenia, ale także analiza naszego wewnętrznego doświadczenia pokazuje, że poczucie wolności woli jest iluzją.

    Zapraszam na intelektualną podróż, która, mam nadzieję, przekona Was, że wolna wola nie istnieje.

    Rozdziały: 00:00 - Wstęp 03:19 - Czym jest wolna wola 07:05 - Determinizm 09:05 - Mechanika kwantowa i losowość 11:44 - Wprowadzenie do argumentów biologicznych 13:01 - Eksperyment Libeta 14:54 - Argumenty biologiczne Roberta Sapolsky'ego 18:37 - Wolna wola a poczucie "Ja" 23:16 - Eksperyment z sięganiem 26:44 - Eksperyment z wyborem filmu 30:16 - Kompatybilizm 33:29 - Podsumowanie

    Polecane źródła: - Robert Sapolsky - “Determined” - Robert Sapolsky - “Zachowuj się” - Sam Harris - “Free Will” - Włodzisław Duch - “Czy jesteśmy automatami? Mózgi, wolna wola i odpowiedzialność” (opracowanie dostępne w google)

    Instagram: https://www.instagram.com/to.bardziej.skomplikowane/

    Más Menos
    37 m
  • Dla kogo i o czym jest ten podcast
    Jun 11 2024

    Podcast "To Bardziej Skomplikowane" powstał z potrzeby zgłębiania złożoności świata, w którym żyjemy. Tematami, omawianymi przeze mnie w ramach tego podcastu, będą przede wszystkim nauka i filozofia. Nauka, którą uważam za najważniejsze źródło wiedzy o rzeczywistości, będzie przewodnim zagadnieniem. Mam głębokie przekonanie, że nauka jest kluczowa dla zrozumienia otaczającego nas świata i jako jedyna pozwala na odkrywanie natury rzeczywistości.

    Filozofia natomiast pomoże w zrozumieniu i interpretacji odkryć naukowych. Pamiętam, że słyszałem kiedyś opinię, że ponieważ filozofia nie może produkować nowej wiedzy, współcześnie daje wrażenie, że jest tym, co uprawiają naukowcy, kiedy są poza godzinami pracy. I to jest bardzo zrozumiały dla mnie pogląd. Filozofia była i jest wieloma rzeczami, ma dużo odgałęzień, z których wiele nie jest wartych eksplorowania, lub jeżeli już, to trzeba uważać, żeby nie utknąć tam na zbyt długo. Dlatego w moim rozumieniu i w tym podcaście będę myślał o filozofii nie jako o osobnej dyscyplinie akademickiej, ale raczej jako właśnie sposobie myślenia, który pomoże wyciągnąć jakiś sens z naszego położenia w tym wszechświecie. Filozofia nie ma zastępować ani podważać w żaden sposób innych dziedzin, dzięki którym zdobywamy nową wiedzę. A już szczególnie nauki. Jej celem w moim podcaście będzie nazwanie próby jasnego zrozumienia, co odkrycia naukowe tak naprawdę znaczą lub mogą znaczyć. Czyli jak poskładać te wszystkie puzzle, które daje nam wiedza, żeby uzyskać jakiś sensowny obraz rzeczywistości.

    Jeżeli chodzi o mnie, nazywam się Michał Szyc i z wykształcenia jestem inżynierem automatyki i robotyki, a obecnie pracuję jako programista. Natomiast to, co pchnęło mnie do stworzenia tego podcastu, to właśnie moja pasja do nauki i związanych z nią idei, które pomagają nam w zrozumieniu naszego położenia w tym świecie.

    W ramach tego podcastu chciałbym omówić wiele koncepcji z dziedziny fizyki jako podstawy natury naszej rzeczywistości, ale również biologii, psychologii, neurologii – dziedzin szczególnie związanych z naszym rozumieniem świadomości. Temat świadomości, zaraz obok fizyki, jest dla mnie jednym z najbardziej tajemniczych i ciekawych. Myślę tutaj zarówno o zgłębianiu go z punktu widzenia naszego wewnętrznego doświadczenia bycia świadomym, jak i typowo naukowego – czyli próby zrozumienia, jak ta świadomość może powstawać.

    Chciałbym, aby ten podcast był miksem tematów opracowanych przeze mnie w połączeniu z rozmowami z ekspertami z różnych dziedzin związanych z szeroko pojętą nauką.

    Jeśli tego typu tematy brzmią dla Was ekscytująco i ciekawie, mam nadzieję, że zainteresuje Was ten podcast.

    Zapraszam do słuchania "To Bardziej Skomplikowane"!

    Instagram: https://www.instagram.com/to.bardziej.skomplikowane/

    Moja muzyka: https://open.spotify.com/artist/1rjteiZnC6NVf2xvGTxpil

    Más Menos
    10 m