Episodios

  • 10. Postsekularyzm i ślady dyskursu religijnego (gościnnie Andrzej Zawadzki)
    Nov 2 2023

    W tej sutej, rekordowo długiej Transmisji zataczamy koło (hermeneutyczne?) i wracamy do jednego z wątków, od których zaczęliśmy przygodę z nurtami krytycznymi: splotu nowoczesności i mitu. Reprezentuje go tutaj religia oraz krytyczne sposoby opisywania jej śladów w epoce post-.

    Nawiązując do zmarłego niedawno Gianniego Vattimo i jego koncepcji, meandrujemy wśród różnych intelektualnych odcieni postsekularyzmu. Tym razem naszym gościem jest prof. Andrzej Zawadzki, specjalizujący się m.in. w stworzonej przez włoskiego filozofa hermeneutyce/myśli słabej.

    Más Menos
    1 h y 30 m
  • 9. Posthumanizmy (a do tego rozmowa z Barbarą Kaszowską-Wandor)
    Sep 26 2023
    Nowe Transmisje już w Waszych transmisjoodbiornikach! Co oznacza uprawianie krytyki po posthumanistycznemu? Postaramy podzielić się z Wami kilkoma myślami na ten temat, a przy okazji nie zgubić się w gąszczu nurtów i strategii tego wielowątkowego pola badawczego 🌳 W tym odcinku jest z nami dr Barbara Kaszowska-Wandor, która opowiada m.in. o swoich zastrzeżeniach wobec posthumanistycznego postrzegania humanizmu.
    Más Menos
    1 h y 1 m
  • 8. Teoria queer wczoraj i dziś (gość: Samuel Nowak)
    Sep 18 2023

    W tej transmisji: ⭐ rzut oka na teorię Judith Butler jako dyskurs krytyczny, ⭐ rozmawiamy z dr Samuelem Nowakiem, PhD emeritusem (jak sam się określa), specjalistą od teorii krytycznych i posthumanizmu oraz autorem książki „Seksualny kapitał. Wyobrażone wspólnoty smaku i medialne tożsamości polskich gejów”, który m.in. dzieli się swoimi przemyśleniami na temat możliwości wykorzystania teorii queer dzisiaj oraz jej potencjału politycznego, ⭐ demaskujemy CAŁĄ PRAWDĘ o naszych planach podkastowych, ⭐ odsłaniamy tajemnicze znaczenie słowa „ątuar”, które znalazło się w poprzednim odcinku. Jeśli to Was nie zachęci do słuchania, to zrobi to już tylko chyba slogan reklamowy, który przybył do nas z odmętów lat 90.: „Transmisje Krytyczne – AŻ CHCE SIĘ SŁUCHAĆ”

    Poniżej obiecane w odcinku polecajki kulturalne przesłane przez Samuela Nowaka:

    1. Książka: „Każda praca hańbi”, Wiesławiec DeLuxe

    2. serial „I Love That For You” (HBO, 2022) + „Cruel Summer”, sezon 1 (Prime, 2021)

    3. Profil Rebje Anel na FB

    4. Film „Sissy” (A24, 2022)

    5. I OCZYWIŚCIE REMASTER „TITANICA” (2023), jeśli macie gdzie obejrzeć na DUŻYM ekranie.

    Más Menos
    1 h y 24 m
  • 7. Populizm, postmarksizm, polityczność. Ernesto Laclau i Chantal Mouffe
    Sep 4 2023

    W tym odcinku Transmisji krytycznych wszystkie wymienione w tytule słowa na „po-” – i jeszcze więcej!

    ⭐ A ściślej, rozmawiamy o jednej z najsłynniejszych książek opracowujących temat teorii lewicowej polityki: „Hegemonia i socjalistyczna strategia. Przyczynek do projektu radykalnej polityki demokratycznej” (1985). To książka, która narobiła w świecie teorii krytycznych sporo zamieszania – a koncepcje demokracji radykalnej, hegemonii i polityczności Laclaua i Mouffe wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

    Nasza Transmisja to świetna okazja, żeby się z nimi zapoznać!

    Más Menos
    1 h y 4 m
  • 6. Krytyka feministyczna, arachnologie i Nancy K. Miller (a gościnnie również Monika Świerkosz)
    Aug 7 2023

    🚀 Gdy w kinach szaleje Barbenheimer, a za oknem lato/nielato, my przyglądamy się losom krytyki feministycznej. Z bogatego spektrum teorii wybraliśmy łakome kąski specjalnie dla naszych słuchaczy i słuchaczek.

    🕷 Z pewnością takim kąskiem jest poststrukturalistyczny projekt Nancy K. Miller, która wszem i wobec zasłynęła tekstem „Arachnologie: kobieta, tekst i krytyka”. Ale: rozmawiając o nim, czynimy również rozmaite wycieczki do całokształtu ruchu feminizmu akademickiego II połowy XX wieku.

    CO WIĘCEJ: w tym odcinku transmituje z nami dr hab. Monika Świerkosz z Katedry Teorii Literatury Wydziału Polonistyki UJ. I co to była za rozmowa!

    Nie przegapcie 🔥


    Más Menos
    1 h y 8 m
  • 5. Foucault po raz wtóry: panoptykon, biowładza, heterotopia etc.
    Jul 17 2023

    Druga część wędrówki śladami Michela Foucaulta 🕵️‍♀️🕵️‍♂️

    Po gruntownym rozejrzeniu się w metodzie krytycznej, przechodzimy do bardziej szczegółowych tematów przewijających się przez filozofię autora „Słów i rzeczy”. Nadstawcie ucha, gdyż zagadnienia biowładzy, heterotopii, władzy-wiedzy, donkichoterii ponowoczesności odsłonią przed Wami nieznane dotąd oblicze.

    🎤 W tym odcinku ponadto ostrrra muzyka, jeszcze ostrzejsza poezja oraz generalnie wyborne „treści nieprzyzwoite” (które kazał nam oznaczyć Spotify): dzięki uprzejmości Harmider Enterteinment usłyszycie w nim utwór „NIELEGALNE KOPIE CIEBIE” na podstawie wiersza z tomu Pawła Harlendera „Nielegalne kopie”.

    Zapraszamy do słuchania – komu w drogę, temu dyskurs!

    Más Menos
    1 h y 17 m
  • 4. Krytyka jako pirotechnika, czyli Michel Foucault, archeologia i genealogia dyskursu
    Jun 12 2023
    Transmisja czwarta wystartowała! 🚀 Co to oznacza? W tym odcinku wszystkie przyjemne y pożyteczne rzeczy, których na ogół nie mówi się o Foucaulcie. Rozmawiamy nie tylko o tym, jak miał naprawdę na imię, ale też o tym, co dla nas najważniejsze – o jego metodzie krytycznej. Szusujemy między pojęciami archeologii i genealogii, rozpracowujemy związki Foucaulta z Kantem i Nietzschem, a nawet przyglądamy się różnicy między transcendentnym i transcendentalnym*. To również pierwszy w naszej historii temat, który nie zmieścił się w jednym odcinku. * Jeśli zaciekawił Was ten temat, rzućcie okiem na przykład na: What is a Transcendental Argument? (Philosophical Methods) – https://www.youtube.com/watch?v=tiYFFHWTWcA Kant and Causality: An Introduction to the Transcendental Deduction – https://www.youtube.com/watch?v=q46L3eB-y0E
    Más Menos
    59 m
  • 3. Sytuacjoniści, Guy Debord i przechwytywanie: taka sytuacja (gościnnie: Jerzy Franczak)
    May 29 2023
    W tym odcinku pogłówkujemy nad ruchem sytuacjonistycznym: jedną z najbardziej wpływowych strategii wcielania teorii krytycznej w codzienność oraz paliwie ideologicznym protestów studenckich w 1968 roku 🔥 Zastanowimy się nad tym, co i jak można przechwytywać na szkodę kapitalistycznej glątwy, czym jest spektakl i co oznacza dryfowanie w przestrzeni miejskiej. Pojawią się Guy Debord (również jako reżyser filmów, które ciężko oglądać), letryści oraz gość specjalny odcinka – prof. Jerzy Franczak z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. A nawet dziki (dzięki wierszom i uprzejmości Jakuba Pszoniaka 🐗) Zatem jeśli rekuperacja dotychczas kojarzyła się Wam tylko z wentylacjami i budownictwem, koniecznie posłuchajcie tej Transmisji! 📡
    Más Menos
    59 m