• Wieś, czyli dzieje przemocy? „Chłopki”, historia ludowa i historia wsi

  • Jun 26 2024
  • Duración: 59 m
  • Podcast

Wieś, czyli dzieje przemocy? „Chłopki”, historia ludowa i historia wsi  Por  arte de portada

Wieś, czyli dzieje przemocy? „Chłopki”, historia ludowa i historia wsi

  • Resumen

  • Książki poświęcone historii ludowej biją rekordy popularności, a wywołane nimi debaty angażują szerokie kręgi czytelników. Skąd bierze się ten fenomen? Czy w ten sposób odkrywamy nowe sposoby opowiadania o naszych dziejach? A może jej autorzy opisują dziś to, co już dawno zostało odkryte przez badaczy historii wsi?

    Historia wsi, na przykład czasów II RP, nie może zostać sprowadzona tylko do przemocy. Ludność wiejska funkcjonowała w czymś, co możemy nazwać kulturą wspólnoty i kulturą przetrwania. Solidarność społeczności wiejskiej to jej zasadniczy rys.

    Czym różni się wieś okresu dwudziestolecia międzywojennego i wieś PRL? Czy można je w ogóle porównywać? Wreszcie, czy historia wsi może być uznana za ważniejszą od historii miasta?

    O tym wszystkim w dzisiejszym podcaście rozmawiają dr Michał Przeperski i jego gość, prof. IH PAN Ewelina Szpak z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

    Podcast zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl

    Más Menos
activate_primeday_promo_in_buybox_DT

Lo que los oyentes dicen sobre Wieś, czyli dzieje przemocy? „Chłopki”, historia ludowa i historia wsi

Calificaciones medias de los clientes

Reseñas - Selecciona las pestañas a continuación para cambiar el origen de las reseñas.