Episodios

  • Czy spadki są sprawiedliwe?
    Jul 13 2024

    Millenialsi, pokolenie ludzi urodzonych między początkiem lat 80. a końcem lat 90., najwyraźniej są na dobrej drodze, aby stać się najbogatszym pokoleniem ludzi w historii. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu opublikowanego w Wielkiej Brytanii.

    To może zaskoczyć wielu z was. W wielu krajach płace stoją w miejscu, koszty życia rosną, inflacja odcina oszczędności ludzi, a kupowanie domów jest bardzo drogie! Wiele osób zakłada, że millenialsi będą mieli trudności z odniesieniem sukcesu i bogactwem jak pokolenie ich rodziców. Cóż, jest to częściowo prawda. Millenialsom i młodszym ludziom w wielu przypadkach trudniej jest budować bogactwo. Jednak niektórzy ludzie staną się bogaci dzięki odziedziczeniu majątków od rodziny.

    #podatekodspadkow #spadek #spadki

    Más Menos
    14 m
  • Pszczoły jako przykład ekousług
    Jul 9 2024

    Co byście powiedzieli, gdybym stwierdził, że pszczoły wnoszą do światowej gospodarki więcej niż Amazon, Apple i Facebook razem wzięte? Witajcie w ukrytym świecie usług ekosystemowych, w którym to praca natury utrzymuje naszą planetę - i nasze portfele i nas.

    Zacznijmy od pszczół i innych zapylaczy. Szacuje się, że zapylacze przyczyniają się do globalnej produkcji rolnej o wartości od 235 do 577 miliardów dolarów rocznie. To więcej niż PKB wielu krajów! PKB Polski w 2022 roku wyniosło niecałe 700 miliardów dolarów, ale już w przypadku Czech było to 290, w Grecji 217 miliardów, Węgier 177.


    #pszczoły #ekousługi #michałkrupiński

    Más Menos
    7 m
  • Polak, który został postępowym prezydentem Kostaryki
    Jun 22 2024

    Teodoro Picado Michalski z wykształcenia był prawnikiem, z powołania pedagogiem, z zamiłowania historykiem, a z wyboru politykiem. Przyszło mu działać w trudnych czasach, do których nie pasował. Był człowiekiem używającym siły argumentów, podczas gdy najpopularniejsze wówczas były argumenty siły.

    Miał wielki sentyment do Polski niezależnie od tego czy była akurat piłsudczykowska, czy też komunistyczna. Mimo to w decydującej dla Kostaryki chwili nie zachował się jak stereotypowy Polak - nie walczył do końca. Postąpił jak typowy polityk kostarykański, poszukując kompromisu. Gdyby wybrałby opcję „romantyczną”, doszłoby do wojny wszystkich ze wszystkimi, co skończyłoby się masakrą i doprowadziłoby ten wówczas niezbyt bogaty kraj do ruiny. Postarał się zatem o najbardziej zgodne z konstytucją przekazanie władzy, zawarł ze zwycięzcami układ gwarantujący bezpieczeństwo pokonanym i wyjechał w podróż zagraniczną, z której nigdy nie wrócił.

    #costarica #president #michalski #theodoromichalski

    Más Menos
    32 m
  • Kulturowe znaczenie pośladków
    Jun 8 2024

    Miss Bumbum to coroczny konkurs piękności odbywający się w Brazylii, aby nagrodzić właścicielkę najlepszych pośladków w kraju. W konkursie, stworzonym przez dziennikarza i przedsiębiorcę Cacau Olivera, bierze udział 27 uczestnicze, z których każdy reprezentuje jeden z 27 stanów kraju. Zwycięzca otrzymuje 50 000 reali brazylijskich (ok. 22 000 USD) w ramach umów reklamowych i natychmiast staje się celebrytą w Brazylii. Brazylijska sieć telewizyjna RedeTV! transmituje wydarzenie. Dowiedz się więcej o kulturowym znaczeniu kobiecych pośladków w tym odcinku podcastu #wszystkowszedzie, zapraszam!

    #pośladki #pupa #dupa

    Más Menos
    8 m
  • Historia truskawki i poziomki
    Jun 1 2024

    W historii dzisiejszej truskawki łączy się wiele niesamowitych wątków. Owoce poziomek znany i opisywane były już w starożytnym Rzymie. średniowieczni mnisi z Europy mieli je za rośliny dekoracyjne symbolizujące krew Chrystusa, następnie jest kolonizacja ameryki północnej i odkrycie tamtejszych truskawek, francuskie eksperymenty kulinarne z dzikimi poziomkami, są także hiszpańscy konkwistadorzy a także francuski szpieg o nazwisku… pan Truskawka, który pojechał do Chile aby ukraść Hiszpanom truskawki, aż w końcu dzieła dokończyli pracowici angielski ogrodnicy.

    #truskawka #poziomka

    Más Menos
    12 m
  • Zielone świątki, liczenie Omeru i Święto Shavuot
    May 30 2024

    Dzisiejsze święto Zielonych Świątek obchodzone jest 49 dni po święcie Wielkiejnocy. Jednak tradycja liczenia 49 dni wywodzi się z przed paru tysięcy lat, jeszcze z czasów religii judaistycznej. Dawniej liczono 49 dni od święta Pasach, które jest ruchomym świętem zależnym od faz księżyca i odpowiada Wielknanocy, która podobnie jak Pesach jest świętem ruchomym i zależnym od fazy księżyca, do święta Shavuot czyli święta pierwszych plonów w Izraelu i poświecenia tych plonów w świątyni.

    #zieloneswiatki #shavuot #szawuot

    Más Menos
    10 m
  • Drugie największe lotnisko UE - Schiphol czyli dziura na statki
    May 27 2024

    Jezioro Haarlemmer w Holandii zostało osuszone w 1852 roku, a pierwszy samolot wylądował na lotnisku Schiphol w 1916 roku. Technicznie lotnisko leży na dnie jeziora, ponad cztery metry poniżej poziomu morza. Nigdy nie zmieniono pierwotnej lokalizacji, pomimo wszystkich rozbudów. To sprawia, że Schiphol jest nie tylko jednym z najniżej położonych lotnisk na świecie, ale także najstarszym w tej samej lokalizacji.

    Co roku ponad 70 mln pasażerów korzysta z lotniska Schiphol, a samo lotnisko skomunikowane jest szybką koleją z Brukselą, Paryżem i Londynem, nie wspominając o wszystkich miastach Holandii i większości Belgii. Trzeba zauważyć, że zajęło to ponad 100 lat aby tak dobrze wbudować lotnisko w infrastrukturę Europy.

    #schiphol #AMS #KLM

    Más Menos
    17 m
  • Tydzień dzieci miał siedmioro
    May 23 2024

    Tydzień dzieci miał siedmioro: „Niech się tutaj wszystkie zbiorą!”… Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, czytając ten wiersz w dzieciństwie, dlaczego Tydzień nadał swoim dzieciom właśnie takie imiona, odpowiedź podajemy w tym odcinku podcastu #WszystkoWszędzie. Przed Wami omówienie nazw dni tygodnia, w polszczyźnie, językach germańskich i romańskich. Będzie ciekawie!

    Más Menos
    11 m