Episodios

  • [LIVE] Z Babą o budzie | Gościni: Agata Borkowska o walce z zaburzeniami odżywiania
    Jan 11 2023

     Agata ma osiemnaście lat i ostatnie cztery lata swojego życia spędziła na walce z anoreksją. Wygrała z chorobą, ale o jej realiach, własnej sytuacji szkolnej i materialnej, a przede wszystkim o tym, jak sięgać po pomoc — porozmawiamy w cyklu „Z babą o budzie" 11 stycznia o 18:00.

    Agata zostałam wyróżniona w konkursie na Młodzieżową Inicjatywę Roku, organizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i wystosowała petycję do Ministerstwa Zdrowia, bo planuje walczyć o egzekwowanie praw do zdrowia: https://tiny.pl/wtj55

    O Agacie przeczytacie:

    https://oko.press/historia-agaty-18-l...

    https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/aga...

    https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowi...

    https://kobieta.wp.pl/wazyla-tylko-28...

    https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-...

    Teksty Agaty:
    https://glospokolenia.pl/2022/12/anor...

    https://glospokolenia.pl/2022/12/boze...

    IG Agaty:
    https://www.instagram.com/ana.nimowa/ 

    Más Menos
    1 h y 28 m
  • [LIVE] Z Babą o budzie | Gościnie: Monika Strzępka i Dorota Kowalkowska | Edukacja teatralna a feminizm i seksualność
    Jan 11 2023

     eatr Dramatyczny to ceniona instytucja w centrum stolicy, która stała się ostatnio przedmiotem zainteresowań wielu środowisk. Wszystko za sprawą dyrektorki, która została zawieszona w pełnieniu obowiązków, ponieważ jej działania zostały odebrane jako „niezgodne z linią programową", bo — jak donosi Gzeta.pl — propagujące radykalny feminizm. Miasto będzie odwoływać się od tej decyzji.

    W którą stronę zmierza zatem Teatr Dramatyczny? Czy ma na celu edukację? Czy uświadamianie w kwestiach feministycznych jest zadaniem instytucji teatralnych? Dla kogo są skierowane działania: do młodych ludzi, kobiet, przekonanych? Co w kwestii edukacji teatralnej, deklarowanej w programie, kryje się pod słowami „feminizm" i „seksualność"?

    O tym wszystkim porozmawiamy we wtorkowy wieczór o 19:00 wraz z Moniką Strzępką, dyrektorką naczelną i artystyczną TD oraz z Dorotą  Kowalkowską, pełnomocniczką dyrektorki ds. programowych.

    Zapraszamy Państwa serdecznie! 

    Más Menos
    1 h y 14 m
  • [LIVE] Z Babą o budzie | Gościni: Małgorzata Gorol - Rozmowa o edukacji włączającej i ŚUBUKU
    Jan 11 2023

     Zapraszam na spotkanie z Małgorzatą Gorol, odtwórczynią głównej roli w filmie „Śubuk", który został nagrodzony za najlepszy scenariusz na 47. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
    Porozmawiamy o pracy na planie z osobami w spektrum, o tym, dlaczego zdecydowała się na udział w produkcji, która ma bardziej edukacyjny, niż kasowy charakter, o potrzebie kształcenia w edukacji włączającej oraz proteście opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami.
    Serdecznie Państwa zapraszamy — najbliższa sobota o 13.00.

     ilm „Śubuk” wspiera Agnieszkę Szpilę i innych opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
     
    Podpisz petycję!
     
    Ekipa filmu „Śubuk” dołącza do aktywistki Agnieszki Szpili, a prywatnie mamy autystycznych bliźniaczek i zachęca do podpisania petycji.
     
    Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami co dzień zmagają się z wieloma trudnościami, w tym finansowymi, a obowiązujące przepisy budują kolejne bariery. Prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 2 119 złotych (niezależnie od liczby podopiecznych) wiąże się z całkowitym zakazem pracy dla opiekuna.
     
    „Matka filmowego Śubuka czyli Kubusia jest bardzo podobna do mnie w tym, że nigdy się nie podda, będzie zawsze walczyć o godność swoją i swojego dziecka. O to, żeby to życie nie wyglądało tak paskudnie, jak wygląda obecnie w tym kraju. My, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, nie możemy legalnie pracować. Nie możemy wykonać żadnej pracy, żadnej umowy o dzieło czy zlecenia, jeżeli pobieramy świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2 119 złotych, bez względu na liczbę dzieci. Chcemy, by po raz pierwszy w Polsce,  film mógł wpłynąć totalnie na rzeczywistość. Wy, widzowie, widzki możecie odmienić rzeczywistość tysięcy ludzi w tym kraju! Po pierwsze, oglądając ten film, po drugie biorąc udział w proteście w najbliższą sobotę 19 listopada o 14.00, zapraszamy pod Pałac Prezydencki. I teraz jeszcze kluczowa sprawa, najważniejsza i najprostsza, podpiszcie petycję na www.naszademokracja.pl, to petycja, w której walczymy o to, by osoby takie jak ja mogły wykonywać jakąkolwiek pracę. Dla nas to namiastka wolności, którą możemy mieć, nie będąc tylko przykutymi do naszych dzieci z niepełnosprawnościami. Dla nas to jest sprawa życia i śmierci! Więc po prostu opowiedzcie się za życiem i dajcie żyć, pomóżcie, dzięki!”
     
    Agnieszka Szpila
     
     
    #PRZEPISYSĄNIEPEŁNOSPRAWNE!
    #KOCHAMPRACUJĘOPIEKUJĘ
    #DAJCIEŻYĆ
    #2119PLN

    Zobacz materiał z Agnieszką Szpilą i Małgorzatą Gorol, która w filmie „Śubuk” wciela się w mamę autystycznego chłopca Kubusia i podpisz petycję:

    VIDEO: https://youtu.be/OiRtBbHEBxE

    PETYCJA: https://naszademokracja.pl/p/dajciezyc 

    Más Menos
    1 h y 5 m
  • [LIVE] Z Babą o budzie | Gościni: Natalia Zastępa @natalia.zastepa
    Nov 5 2022

     Zapraszam do obejrzenia kolejnej rozmowy w ramach cyklu “Z babą o budzie”, który powstał po to, by mówić i myśleć o edukacji. Moją i Maćka Rauhuta (@rauhut_ ) gościnią jest Natalia Zastępa (@natalia.zastepa), która opowiada o tym, jak łączyć edukację z pracą i pasją oraz dojazdami z małej miejscowości do liceum, na lekcje śpiewu i do programów telewizyjnych. Natalia powiedziała wiele cennych rad dla młodych ludzi, najbardziej ujęła mnie ta, że nie trzeba być dobrym ze wszystkiego i najważniejsze to wybranie tego, co się lubi, a później konsekwencja. W chwilach kryzysu — wsparcie psychologiczne jest zawsze na wagę złota.
    Drodzy Państwo, przed Państwem finalistka The Voice Kids, The Voice of Poland, zdobywczyni Super Premiery i Nagrody za najlepszą muzykę na LVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, nominowana do debiutów podczas LVI KFPP w Opolu, nagrody JOY Influencer w kategorii "Muzyka", nominowana w kategorii Young Choice Awards w konkursie Top of The Top Sopot Festival. Ufff... wiele by wymieniać. Posłuchajcie dwudziestoletniej Natalii!

    #babaodpolskiego #zbabąobudzie #nataliazastepa #edukacja 

    Más Menos
    1 h y 7 m
  • LIVE: Z babą o budzie | Gość: Mateusz Rybak @angel_forest22
    Oct 2 2022

     Rozmawiałam dzisiaj z Mateuszem Rybakiem @angel_forest22, młodym aktywistą, który od ponad roku działa na granicy. Nie była to łatwa rozmowa, bo mnie brakuje zimnej krwi, o której mówił tak wiele Mateusz i ze zgrozą myślę o tym, że mój rozmówca zderzył się ze światem i musiał szybko dorosnąć, by znaleźć w sobie siłę, by ratować innych ludzi. Od Mateusza dowiedziałam się, skąd czerpie on siły do działania i jak godzi szkolne obowiązki z aktywizmem, co nie jest łatwe, bo szkoła, zamiast udzielać wsparcia, uczy nietolerancji i lęku przed migrantami.

    Dziękuję Mateuszu, że opowiedziałeś nam o swoim życiu i wyborach. Mam nadzieję, że w przyszłości będziesz mógł wykorzystać swoje doświadczenia i zmienić politykę migracyjną.

    A widzów i słuchaczy przepraszamy za problemy techniczne, ale na tym polega magia lasu, że nie ma w nim zasięgu.

    #mateuszrybak #aktywizm #rozmowa #live #zbabaobudzie #nagranicy #podcast #edukacja #tolerancja #nietolerancja #wsparcie 

    Más Menos
    45 m
  • Podcast: Z babą o budzie | Osoba goszczona: Niedzia @niedziapets
    Sep 25 2022

     Zapraszamy wraz z Maciejem Rauhutem @rauhut_ do wysłuchania kolejnego odcinka z cyklu „Z babą o budzie”. Gościliśmy Niedzię ( @Niedzia Pets   – osobę niebinarną, szczęśliwą i rozwijającą swoją pasję terrarystyczną. 
    Zadawałam liczne pytania z tezą, ale okazuje się, że można przejść bez traum przez polski system edukacji państwowej jako osoba niebinarna. Niedzia ma w sobie wiele radości życia i spokoju, który odzwierciedla życie w bliskości z naturą.
    Rozmawialiśmy też o tym, jak wsparcie rodziny, otwartość na innych, bliskość znajomych mogą wiele dać, o tym, że w szkole wypadałoby wprowadzić możliwość rozwijania więcej niż dwóch przedmiotów, by nie blokować tych, którzy mają w sobie wielką ciekawość świata. Definitywnie zmienić trzeba też podejście do błędu, który powinien być podstawą edukacji. Nie zabrakło oczywiście też wytykania błędów w statutach szkolnych (Alina Czyżewska lubi to :p). 

    Dziękujemy, że chcieli Państwo poświęcić nam niedzielny wieczór i zapraszamy za tydzień o 21.00 na spotkanie z Mateuszem Rybakiem, chłopakiem, który nieustannie działa na granicy, a ma 15 lat. 

    Más Menos
    1 h y 21 m
  • LIVE: Z babą o budzie | Gość: Andrzej Tucholski @andtucholski
    Sep 17 2022

    Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Tucholskim @andtucholski , psychologiem biznesu, strategiem skuteczności, który zajmuje się wysokosprawczością i samostanowieniem, prowadzi badania nad rozpaczą i z dziesięć lat (albo i więcej) pojawiał się w  TOP30 Najbardziej Wpływowych Blogerów w Polsce. Spotkanie to wynikło z mojej potrzeby uczenia się i poznawania ludzi, których interesuje edukacja i procesy uczenia się (o tym jest cykl #zbabąobudzie”). Wierzę, że w szkole życia potrzebujemy wielu kompetencji i nie ma jedynego słusznego podejścia, dlatego moi goście opowiadają mi o swoich sposobach na rozbudzanie ciekawości, szukanie frajdy w nauce i podejście do nudy.
    Opowiadamy o roli matury, potrzebie lenistwa i jego dobrodziejstwach oraz o tym, jak budować odporność psychiczna i dlaczego szkoła publiczna to dobry wybór.

    Dziękuję Andrzeju, to był wspaniały początek weekendu! Rozdałeś mi i naszym widzom mnóstwo energii. Wspaniale jest posłuchać mądrzejszych od siebie.

    #andrzejtucholski#edukacja #edukacja #metodyka #metodykanauczania #zbabąobudzie #rozmowa #podcast #live #szkoła #szkolabezbzdur #jakuczyć #jakuczyc  #samosprawczość  #nuda  #lenistwo  #szkołapubliczna  #odpowiedzialność  #mamwpływ  #samostanowienie 

    Más Menos
    1 h y 46 m
  • Podcast: Z babą o budzie | Gościni: Joanna Obuchowska
    Sep 10 2022

    Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Joanną Obuchowską @lifelong_learning_educator, edukatorką i nauczycielką szczęśliwego życia, które jest możliwe także w szkole (tylko trzeba ją zredefiniować).  Spotkanie to wynikło z mojej potrzeby uczenia się i poznawania ludzi, którzy po wielu doświadczeniach wiedzą już, jak zadbać o własny dobrostan (o tym jest cykl #zbabąobudzie”. Wierzę i wiem, a właściwie wiem i wierzę w to, że inspiracje do myślenia o edukacji możemy czerpać ze wszystkiego, czego doświadczamy, a Joanna te doświadczenia zbierała w wielu krajach. Moja gościni powiedziała w trakcie rozmowy wiele ważnych słów, z czego chciałabym, by wybrzmiało przede wszystkim to, że nauka nie polega na ocenianiu i że najważniejsze jest nauczenie ludzi, jak mogą być uważni na swoje potrzeby. 

    Dziękuję Joanno, to była bardzo inspirująca rozmowa! Mam teraz głowę pełną pomysłów i nie zasnę zbyt szybko 🙂 

    Más Menos
    1 h y 56 m