Episodios

  • Paradoksy, ojcostwo, muzyka. Rozmowa z Rafałem Motriukiem
    Oct 14 2024

    Ciepła rozmowa o byciu paradoksalnym. I o byciu ojcem. W sporej części to też rozmowa o muzyce. Obfita w wątki i anegdoty, mini-prowokacje i, no cóż, suchary. Na przykład o banjo. O jazzie. I o akordeonie.

    Posłuchaj i dowiedz się:

    - Jaka jest najbardziej paradoksalna cecha kogoś, kto ma wręcz neurologiczną potrzebę obcowania z muzyką?

    - Co Rafał zawsze ma w plecaku i co to ma wspólnego z mlaskaniem?

    - Czy w dorosłym wieku można zacząć muzykować?

    - Co może fana metalu zmienić w fana jazzu?

    - Co się wydarzyło na planie teledysku z Krzysztofem Draczem?

    - Kto tak naprawdę napisał piosenkę "Paradoksalny"?

    Co jeszcze?

    Rafał opowiada o swoich rodzinnych tradycjach muzycznych - niezwykłej mamie i niezwykłej niechęci taty do skrzypiec. O pięknie śpiewającej żonie, Oli, i o zainteresowaniach i talentach muzycznych swoich dzieci.

    Dzieli się mantrą, która pozwala mu uczyć się rzeczy pozornie wydających się poza zasięgiem.

    Opowiada o swojej książce "Autystyczny syn, zdesperowany tata". O paradoksalnym ojcostwie. O księgowych i pilotach. O młodości jako projekcie "zrób to sam". Rozmawiamy o ojcach nieobecnych - w domu, ale i w kulturze. I próbujemy tą rozmową ich obecność przywołać.

    Na koniec popełniamy eksperyment myślowy - pytam Rafała, jaką piosenkę napisałyby o nim jego dzieci.

    ***

    Gość:

    Rafał Motriuk. Ojciec. Pedagog. Trener umiejętności miękkich. Dziennikarz radiowy, korespondent naukowy Polskiego Radia, współpracownik BBC i Tygodnika Powszechnego, a wcześniej BBC World Service w Londynie i Radio Wrocław. Zajmuje się nauką, technologią, zdrowiem i ochroną środowiska oraz sprawami międzynarodowymi. W wolnych chwilach – profesjonalnie i prywatnie – muzyką i dziennikarstwem muzycznym. Jako wolontariusz-publicysta i bloger pomaga osobom z autyzmem. Uzależniony od jazzu.

    Książka "Autystyczny syn, zdesperowany tata" do kupienia tutaj: https://www.amazon.pl/Autystyczny-zdesperowany-tata-Polish-language/dp/8395020430

    Prowadząca:

    Patrycja Obara - artystka, trenerka głosu i wystąpień publicznych, podcasterka. Wrocławska wokalistka, songwriterka i producentka muzyczna. Twórczyni interdyscyplinarnych projektów "Bliżej" (muzyka | video | podcast), "Syrena" (muzyka | teatr) i SHE-la (muzyka | literatura | sztuki wizualne). Współtworzyła teatr Cloud Theater i pisała opowiadania w projekcie Cloud Writing. W 2019 roku została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu i podcast Lekkomówni nagrodzony złotem i wyróżnieniem w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021. W 2020 roku wydała podręcznik pisania tekstów piosenek "Piosenkopisanie" dostępny na stronie piosenkopisanie.pl


    Más Menos
    54 m
  • Moda na koniec świata. Rozmowa z Kingą Kasińską
    Jan 13 2024

    Ten odcinek towarzyszy piosence Patrycji Obary "Będziemy tańczyć".

    Jest to odcinek utaplany w czerni. I w różu. Jest w nim nihilizm. Ale pozytywny.

    Rozmawiamy o kontrastach, inspiracjach twórczych, o muzyce i o modzie (obvsly, w moim podcaście rozmowy o modzie nie mogło zabraknąć!). Oraz o tym, w co byśmy się ubrały i do czego zatańczyły na imprezie z okazji końca świata.

    Nurkujemy w memento mori, po to by wynurzyć się z niego w cekiny i Dra Albana. No i w kotki. Obowiązkowo w kotki. Temat jest poważny, ale rozmawiamy o nim raczej na śmiesznie, bo na nieśmiesznie byłby pewnie nie do zniesienia.

    Rozkminiamy, o co w tym wszystkim chodzi (spoiler: o to, żeby robić swoje) i co jest antidotum na koniec świata i... na nieprzewidywalność algorytmów w mediach społecznościowych.

    Gościni:

    Kinga Kasińska - projektantka obuwia i odzieży, założycielka vintage shopu Caligari Vintage Cabinet, entuzjastka myśli ekologicznej i feministycznej.

    Kolekcja: https://www.instagram.com/kinga.kasinska.studio/

    Sklep vintage: https://www.instagram.com/caligari.vintage.cabinet/

    Prowadząca:

    Patrycja Obara - artystka, trenerka głosu i wystąpień publicznych, podcasterka. Wrocławska wokalistka, songwriterka i producentka muzyczna. Twórczyni interdyscyplinarnych projektów "Bliżej" (muzyka | video | podcast), "Syrena" (muzyka | teatr) i SHE-la (muzyka | literatura | sztuki wizualne). Współtworzyła teatr Cloud Theater i pisała opowiadania w projekcie Cloud Writing. W 2019 roku została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu i podcast Lekkomówni nagrodzony złotem i wyróżnieniem w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021. W 2020 roku wydała podręcznik pisania tekstów piosenek "Piosenkopisanie" dostępny na empik.com.

    Más Menos
    34 m
  • Endosiostry. Rozmowa z Igą Włodkowską o życiu z endometriozą
    Dec 7 2023

    "To, że jestem kobietą, nie oznacza, że mam cierpieć", powiedziała Iga Włodkowska i to zdanie zawiera w sobie tak wiele. Zbyt często kobiety słyszą: "boli, bo ma boleć". Albo: "taka Twoja uroda". Objawy poważnej choroby, jaką jest endometrioza, nadal zbyt często są bagatelizowane.

    Na endometriozę choruje 10% kobiet. Wiele z nich cierpi po kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt lat. Wiele z nich nie wie, z jakiego powodu cierpi. Dlatego tak ważne jest mówienie o tej chorobie i dlatego jej będzie dotyczyć kolejny odcinek podcastu "bliżej | rozmowy | muzyka".

    O zawiłej i krętej drodze od pierwszych objawów do diagnozy.

    O oddolnych ruchach tam, gdzie brakuje systemowego zabezpieczenia.

    O gaslightingu i podążaniu za swoją intuicją.

    O endosiostrzeństwie.

    O tym, na jakie objawy zwrócić uwagę.

    O tym, gdzie zwrócić się po pomoc.

    Gościni:

    Artystka wizualna, specjalistka realizacji projekcji wideo, początkująca projektantka sztuki użytkowej utrzymująca 2. miejsce w rankingu najlepszych projektantów produktów wideo jako profesjonalistka. Laureatka A’ Design Award i German Innovatin Award. Współtwórca marki ViTi. Wydawca tomiku gwarowych utworów lirycznych „Wenojeno” poruszających tematykę endometriozy. Ambasadorka Fundacji Pokonać Endometriozę na Warszawę. Certyfikowany członek World Design Consorcium i International Association of Designers. 

    Fundacja Pokonać Endometriozę: https://pokonacendometrioze.pl/

    Prowadząca:

    Patrycja Obara - artystka, trenerka głosu i wystąpień publicznych, podcasterka. Wrocławska wokalistka, songwriterka i producentka muzyczna. Twórczyni interdyscyplinarnych projektów "Bliżej" (muzyka | video | podcast), "Syrena" (muzyka | teatr) i SHE-la (muzyka | literatura | sztuki wizualne). Współtworzyła także teatr Cloud Theater i pisała opowiadania w projekcie Cloud Writing. W 2019 roku została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu i podcast Lekkomówni nagrodzony złotem i wyróżnieniem w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021. W 2020 roku wydała podręcznik pisania tekstów piosenek "Piosenkopisanie" dostępny na empik.com.

    Fot. Tomasz Malinowski (Iga), Teo Dumski (Patrycja)

    Más Menos
    44 m
  • Tacy sami, tylko inni - rozmowa z Agnieszką Halikowską o neuroróżnorodności
    Oct 10 2023

    "Bliżej | rozmowy | muzyka" to podcast towarzyszący wydawanej w odcinkach płycie "Bliżej". 12 rozmów na rozmaite tematy. Od architektury, przez wojnę, miłość i śmierć, po japońską porcelanę. Tematy, które były iskrą do napisania piosenek. Bo "Bliżej" będzie również płytą.

    Odcinek trzeci towarzyszy piosence "Pół, czyli miłość"  i jest rozważaniem na temat neuroróżnorodności.

    Czy ADHD jest modne i czy wszyscy mamy trochę ADHD?

    Czy ADHD jest zaburzeniem, czy może być darem - zarówno dla osoby, która je ma, jak i dla jej otoczenia?

    Dlaczego ważne jest wyrównywanie szans i co to właściwie znaczy?

    Jak - i po co - poznać swoje ukryte uprzedzenia?

    Jak mówić o neuroróżnorodności i czego się wystrzegać?

    ---

    Gościni:

    Agnieszka Halikowska, Prezeska Fundacji Ponad Schematami. Strateżka HR – od lat buduje systemowe rozwiązania wspierające równość, kulturę dobrostanu, włączające przywództwo. Inżynierka – we wszystkim szuka powiązań, które mogłyby zrewolucjonizować świat. Maratonka – kiedy wierzy w słuszność przedsięwzięcia, z determinacją dąży do ukończenia zadania i pokona każdą przeszkodę na drodze.

    Prowadząca:

    Patrycja Obara - artystka, trenerka głosu i wystąpień publicznych, podcasterka. Autorka tekstów i muzyki, producentka muzyczna. Przed projektem "Bliżej" tworzyła projekty "Syrena" i SHE-la oraz współtworzyła Cloud Theater. W 2019 roku została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu i podcast Lekkomówni nagrodzony złotem i wyróżnieniem w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021. W 2020 roku wydała podręcznik pisania tekstów piosenek "Piosenkopisanie".

    ---

    Książka wspomniana w tym odcinku to "Thinking, fast and slow" Daniela Kahnemana. A tutaj znajdziesz Project Implicit i testy na ukryte uprzedzenia: https://implicit.harvard.edu/implicit/takeatest.html


    Más Menos
    42 m
  • O czym marzą ludzie na wojnie? Rozmowa z Piotrem Kaszuwarą
    Sep 6 2023

    O czym marzą ludzie na wojnie? Skąd człowiek bierze siłę i nadzieję w ekstremalnie trudnych sytuacjach? Kto na wojnie potrzebuje pluszaków? Czy w Ukrainie słychać muzykę? A przede wszystkim, jak można pomóc?

    O niezwykłości zwykłych rzeczy, o potędze ludzkiego charakteru i o tym, jak spojrzenie w oczy może poprzestawiać priorytety Patrycja Obara rozmawia z Piotrem Kaszuwarą, dziennikarzem, pisarzem i filantropem, który ostatnio, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy znalazł się na liście Narodowych Legend Ukrainy.

    Drugi odcinek podcastu bliżej | rozmowy | muzyka towarzyszy piosence "Jeszcze".

    Prowadząca:

    Patrycja Obara - artystka, trenerka głosu i wystąpień publicznych, podcasterka. Autorka tekstów i muzyki, producentka muzyczna. Przed projektem "Bliżej" tworzyła projekty "Syrena" i SHE-la oraz współtworzyła Cloud Theater. W 2019 roku została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu i podcast Lekkomówni nagrodzony złotem i wyróżnieniem w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021. W 2020 roku wydała podręcznik pisania tekstów piosenek "Piosenkopisanie".


    Piotr Kaszuwara - dziennikarz, pisarz i filantrop. Od 2011 roku związany z Polskim Radiem we Wrocławiu. Współpracownik i reporter Programu III, II i I Polskiego Radia do 2021 roku. W radiu zajmował się niemal wszystkim. Od newsów i reportaży do słuchowisk przez prowadzenie własnej audycji o nazwie Misja Wrocław. Przez dwa lata zapraszał do niej obcokrajowców, którzy postanowili żyć w stolicy Dolnego Śląska i wzbogacać naszą kulturę. Autor wielu reportaży radiowych nominowanych m.in. do nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. Później reporter, prezenter i reżyser telewizyjny w Polsat News i w Telewizji Polskiej do 2022 roku. Dziennikarz śledczy, który zajmował się m.in. sprawą śmierci 15-letniej Małgosi z Miłoszyc, a później niewinnie skazanego Tomasza Komendy. Pracował nad wyjaśnieniem okoliczności śmierci na komisariacie policji we Wrocławiu, gdzie w 2016 roku zginął Igor Stachowiak. W swoich materiałach poruszał kwestie związane ze współpracą z SB kardynała Henryka Gulbinowicza, a także wspólnie z policjantami z Archiwum-X przedstawił historię zamordowanego przed 25-laty Patryka Błocha z Pieszyc na Dolnym Śląsku. Wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych w tym. film pt. „Bricha to znaczy ucieczka”. Produkcja dotyczy pogromów i ucieczki Żydów z Polski po 1945 roku. Piotr Kaszuwara współpracował także z wieloma portalami w tym z Money.pl, gdzie był szefem działu Manager oraz z redakcją Ann-Zdrowie.pl, której był twórcą i redaktorem naczelnym. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, współpracownik Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Od 2016 roku reportażysta wojenny Onet.pl, a od sierpnia 2022 roku korespondent wojenny Radia 357. Fundator i prezes Fundacji UA Future zarejestrowanej w Polsce, Ukrainie oraz w USA. Wolontariusz. Fascynuje się fizyką oraz astronomią. Wielki fan The Doors, prozy Stanisława Lema oraz filozofii dialogu. Podróżnik. Od 2022 roku mieszka między Polską, a Kijowem, Kramatorskiem, Zaporożem i Charkowem w Ukrainie.

    Wesprzyj Fundację Przyszłość dla Ukrainy:

    https://patronite.pl/uafuture

    https://uafuture.com/

    Más Menos
    40 m
  • Solpol, kresze, kapitalizm. O powodach do wstydu z Michałem Dudą
    Jul 31 2023

    "Bliżej" to 12 rozmów na rozmaite tematy. Od architektury, przez wojnę, miłość i śmierć, po japońską porcelanę. Tematy, które były iskrą do napisania piosenek. Bo "Bliżej" będzie również płytą.

    Odcinek pierwszy towarzyszy piosence "Niemłodzi" i jest rozważaniem o wstydzie, o wyburzonym niedawno Solpolu, o zdjęciach z młodości i o wielkich pieniądzach. Z dużą dozą serdecznego, choć chwilami gorzkiego humoru.

    Prowadząca:

    Patrycja Obara - artystka, trenerka głosu i wystąpień publicznych, podcasterka. Autorka tekstów i muzyki, producentka muzyczna. Przed projektem "Bliżej" tworzyła projekty "Syrena" i SHE-la oraz współtworzyła Cloud Theater. W 2019 roku została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu i podcast Lekkomówni nagrodzony złotem i wyróżnieniem w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021. W 2020 roku wydała podręcznik pisania tekstów piosenek "Piosenkopisanie".

    Gość:

    Michał Duda - historyk sztuki, badacz i krytyk architektury, kurator, inicjator i organizator wielu projektów i wydarzeń związanych z promocją polskiej architektury. To on zawiózł wrocławski Manhattan do Nowego Jorku, PRLowskie ośrodki wypoczynkowe do Dubaju i rośliny z lasów milickich do Mediolanu. Jego książka „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”, pierwsza monografia poświęcona wrocławskiej architektce, otrzymała prestiżową nagrodę DAM Architectural Book Award 2017 dla 10 najlepszych książek architektonicznych na świecie.

    Fot. Jerzy Wypych, Teo Dumski

    Más Menos
    39 m