z Wiatrem w grzywie

De: Agata Wiatrowska
  • Resumen

  • Podcast "Z wiatrem w grzywie" Agaty Wiatrowskiej skierowany jest od osób, które chcą autentycznie i odważnie działać w życiu i biznesie. Na co dzień towarzyszę ludziom w rozwoju, a wsparciem tego procesu są... konie. W podcaście odkrywam zaskakujące zależności, inspiruję do zmiany i sięgania po więcej:), żeby żyć z wiatrem w grzywie:)
    Copyright Agata Wiatrowska
    Más Menos
activate_WEBCRO358_DT_T2
Episodios
  • #127 Pomieszczanie w ciele a różne metody psychoterapeutyczne i rozwojowe - rozmowa z Małgorzatą Śnieżyńską. - Z wiatrem w grzywie.
    Aug 12 2024
    Czasami koncentrujemy się bardzo na procesach zachodzących w naszej psychice, jednak sama zmiana na poziomie psychicznym nie oznacza od razu integracji z ciałem. Jeśli nie zadbamy również o ciało, nie będzie możliwe pełne pomieszczenie tej zmiany. W rezultacie, zmiana może nie zostać w pełni zintegrowana i zakotwiczona w naszym życiu.

    Spójrzmy na psychikę i ciało jak na dwa konie w jednym zaprzęgu. Aby możliwy był ruch do przodu (aby zmiana była efektywna) oba konie muszą współpracować, iść razem. Aktualnie wiele nurtów zauważa potrzebę zajęcia się zarówno psychiką, jak i uważnością na ciało. Istnieją podejścia tzw. top down , czyli metody, które podążają od zajmowania się psychiką i umysłem w kierunku uwzględniania ciała i zmian w ciele. Są też metody bottom up, które idą od pracy nad ciałem do uwzględnienia tego, co się dzieje w umyśle. Są także metody, które uwzględniają oba podejścia, w obu kierunkach. Zarówno programy rozwojowe z końmi, jak i NARM uwzględniają na poziomie koncepcji wzajemną zależność pomiędzy ciałem a umysłem i psychiką. Także joga Kundalini bierze pod uwagę coś jeszcze, nie jedynie ciało.

    Dlaczego rozmawiamy na ten właśnie temat?Ciało odgrywa kluczową rolę w rozpoznawaniu i przełamywaniu blokad psychicznych. Sygnały płynące z ciała mogą wspierać nas w procesie terapeutycznym, a jednocześnie sama psychoterapia może wpłynąć na nasze ciało. Istnieją także różnorodne ćwiczenia i techniki, które pomagają zakorzenić zmianę na poziomie fizycznym, co jest niezwykle istotne.

    Dlaczego to jest ważne, żeby zmiana mogła pomieścic się w ciele? No cóż, nawet najlepszy program terapeutyczny czy najgłębsze doświadczenie rozwojowe może w danym momencie nie pomieścić się w ciele. Nasz układ nerwowy może zareagować na nowy, pożądany stan jako na coś obcego i zagrażającego, co sprawi, że zmiana zostanie zatrzymana. W takim przypadku nie będzie ona trwała, a coś, co mogło nas wzbogacić, zostanie odrzucone, uniemożliwiając pełną integrację.Dlatego tak ważne jest, abyśmy w procesie zmiany uwzględniali zarówno umysł, psychikę jak i ciało. Zmiana, która zostaje pomieszczona w ciele, staje się bardziej realna i możliwa do utrzymania, a my możemy doświadczyć większej harmonii między tym, co myślimy, a tym, co czujemy i jak działamy. To właśnie dzięki tej współpracy między umysłem a ciałem możemy naprawdę ruszyć do przodu i lepiej się czuć ze sobą.

    W tym odcinku przechodzimy, wraz z Małgorzatą Śnieżyńską, przez meandry tematu pomieszczania zmiany w ciele uwzględniając nasze doświadczenia z różnych nurtów psychoterapetuczynych, psychologii głębi, NARM (Neuro Afektywny Model Relacyjny) oraz programów rozwojowych z końmi.
    Zapraszam do wysłuchania:)
    ---
    Pomieszczanie zmiany w ciele – co to oznacza? I inne wątki tego odcinka:
    • Czy skierowanie uwagi tylko na psychikę i rozwój osobisty, a zapominanie o ciele może być destrukcyjne?
    • O narzędziach, które pomagają zatrzymać się, uspokoić lub pogłębić kontakt ze sobą i z ciałem.
    • Kiedy warto przytrzymać uwagę na trudnych emocjach, a kiedy przekierować na coś innego.
    • O materializowaniu rozwoju osobistego w realnym życiu.
    • “Nie” od ciała – kiedy się pojawia i jak to możemy interpretować.
    • O tworzeniu przestrzeni w ciele, aby wzrastać, zamiast wprowadzać niepotrzebny chaos w psychice.
    • Historia Małgorzaty Śnieżyńskiej o granicznym doświadczeniu powiązanym z ciałem oraz jej podejściu do rozwoju i nowootwieranym miejscu w Lublinie: Ośrodku jogi i psychoterapii Madragora Yaga Joga, w którym znajdą swoje urzeczywistnienie: joga Kundalini, psychoterapia, arteterapia i inne wspaniałości – więcej na stronie Studio Madragora Yaga Joga.
    Podobał Ci się ten odcinek?

    Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
    Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

    ***https://www.horsesense.pl/podcast127/

    Más Menos
    37 m
  • #126 Relacja ze sobą - frazes czy moc do zmian - Z wiatrem w grzywie - podcast
    Jul 20 2024
    Często mamy złudzenie, że nasze życie zmieniłoby się na lepsze, gdyby tylko zmieniły się warunki zewnętrzne – gdybyśmy mieszkali w innym miejscu, mieli inną pracę, czy otaczali nas inni ludzie. Jednak bywa, że zmiana tych warunków nie przynosi takiej odmiany wewnętrznej, jakiej się spodziewaliśmy. Okazuje się, że bez zmiany wewnętrznej zaczynamy odtwarzać swój stan też w nowym miejscu i w nowych relacjach.
    Świat wewnętrzny można porównać do pałacu. Wyobraź sobie, że w danym momencie masz dostęp tylko do części pałacu – może jedynie do przybudówki lub salonu na parterze. W innej sytuacji psychicznej może masz dostęp do całego skrzydła pałacowego, ale zawsze pozostają jakieś niedostępne komnaty, miejsca, których nie znamy – tajemnice naszej psychiki. W tych różnych, nieznanych zakamarkach czasem znajdują się nieprzyjemne sprawy (treści psychiczne, które nie są dla nas łatwe), czasem nieodkryte zasoby, potencjał i talenty.
    Podczas pracy w programach rozwojowych, w procesie grupowym, pewne mechanizmy, którymi kieruje się nasza psychika, stają się bardziej widoczne. To, co robimy na warsztatach, daje narzędzia do poruszania się po naszym wewnętrznym pałacu, zaglądania w zakamarki, przyglądania się im i nawiązywania z nimi relacji. To taka eksperymentalna przestrzeń, w której możemy sprawdzić się, zobaczyć, czy nasz obraz siebie jest adekwatny, poszerzyć swoje możliwości i zmierzyć się z trudniejszymi aspektami naszej psychiki.
    Dlaczego warto to robić? Po co przemierzać tajemniczy pałac psychiki? O tym właśnie opowiadam w podcaście - łącząc metaforę pałacu z ważnymi koncepcjami jak metakomunikator, intersubiektywność i mentalizowanie. Te trzy trudno brzmiące hasła to "paliwo" dobrych relacji ze sobą (i z innymi).

    ---

    Intersubiektywność, mentalizacja i metakomunikator – to robi robotę;)I inne wątki tego odcinka:
    • O poruszaniu się po wewnętrznym świecie psychiki jak po ogromnym tajemniczym pałacu.
    • Jak nie stać się więźniami własnej psychicznej rzeczywistości?
    • Metakomunikator, czyli część nas samych, która widzi, jak się mamy z danym doświadczeniem – dlaczego to ważne. (Metakomunikator można inaczej opisać jako pewną refleksyjność i ciekawość własnego stanu umysłu oraz tego, co leży u podstaw danych zachowań.)
    • Mentalizacja jako narzędzie pomagające w przetrwaniu.
    • O tym jak zdolność do mentalizacji pomaga zatrzymywać i przektałcać trudne doświadczenia, aby nie niosły się dalej w kolejnych pokoleniach rodzinnych.
    • Intersubiektywność jako dzielenie wspólnego krajobrazu psychicznego, która pojawia się także w grupie na warsztatach prowadzonych w oparciu o proces grupowy.
    • Dlaczego programy rozwojowe z końmi nie dotyczą koni, ale naszego wewnętrznego świata psychiki.
    • O aktualizacji mapy swojej psychiki i jej wpływie na strukturę psychiczną oraz dostęp do mocy.
    Podobał Ci się ten odcinek?

    Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
    Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

    ***https://www.horsesense.pl/podcast126/
    Más Menos
    27 m
  • #125 Jak mieć więcej czasu czyli o Kairos, i Kronos - Z wiatrem w grzywie - podcast
    May 21 2024
    Dziś chciałabym poruszyć temat postrzegania czasu i tego, jak nasze umiejętności odnalezienia się w czasie wpływają na różne, pozornie niezwiązane aspekty naszego życia. Spojrzenie na czas i nasze umiejętności organizacji czasu wpływają w efekcie na nasze samopoczucie, satysfakcję oraz poczucie połączenia z życiem i bycia w odpowiednim miejscu. W poprzednim odcinku wspomniałam o podejściu do czasu w odniesieniu do energii Kairos i Kronos - postaci odnoszących się do greckiej mitologii. Dziś chciałabym ten temat rozwinąć i zainspirować Was do zastosowania tych koncepcji w codziennym życiu, aby lepiej zrozumieć i wyregulować swoje podejście do czasu.

    Gdy mówię o czasie Kairos, mam na myśli takie podejście, w którym jesteśmy w "tu i teraz", robiąc to, na co przyszedł właściwy czas. Dzieci i zwierzęta są świetnym przykładem życia w Kairos, gdyż zamiast planować, płyną z nurtem chwili i reagują na to, co się wydarza, działając zgodnie z bieżącą sytuacją. Kairos to harmonijne balansowanie między potrzebą a zewnętrznymi okolicznościami, a także bycie w energii flow. W przeciwieństwie do Kairos, podejście Kronos polega na planowaniu, ustalaniu terminów i realizacji zaplanowanych działań. Jest to bardziej strukturalne i nakierowane na konkretną organizację czasu, umawianie terminów i wykonywanie tego, co zaplanowane przez nas czy z góry narzucone. I takie działanie również jest nam niezbędne, np. zdążyć gdzieś na konkretną godzinę.

    Odpowiedni balans między Kairos i Kronos wpływa na to, jak odczuwamy czas. Poczucie, że mamy mało czasu czy wręcz w nim toniemy może być wynikiem tego, że nie pozostawiamy miejsca na czas Kairos. To właśnie energia Kairos daje nam dostęp do kreatywności oraz zasobów psychicznych niezbędnych do skutecznej zmiany i transformacji. Oba podejścia są potrzebne, zarówno Kairos, jak i Kronos, ale brak balansu między nimi powoduje negatywne skutki, które można ocenić patrząc trochę z boku na swoje życie.

    Jeśli czujesz, że masz ciągle za mało czasu, lub życie przecieka Ci przez palce to może znaczyć, że jest zaburzona równowaga między “Kairos” i “Kronos”…I inne wątki tego odcinka:
    • Jak podejście do czasu Kairos i Kronos oraz równowaga między nimi wpływają na nasze samopoczucie i efektywność działania?
    • Czy konie żyją w czasie Kairos i czego można się od nich nauczyć?
    • Dlaczego wyczuwanie odpowiedniego czasu na dane działanie i często wstrzymanie się przed danym działaniem daje długoterminowe efekty?
    • O przykładaniu najmniejszej możliwej siły, żeby zrobić więcej.
    • Jak zadbać o możliwość przebywania w czasie Kairos. O planowaniu spontaniczności.
    • Listy zadań i planowanie – jak zgrać je z podejściem do czasu, w którym jesteśmy w uważności na siebie i otoczenie.
    • Kiedy można puścić pewne procesy, a kiedy pilnować się z organizacją czasu.
    • Jak odpowiednia ocena tego, co dzieje się na zewnątrz wpływa na adekwatne podejmowanie decyzji.
    • O tym, że to wewnętrzne trudności w psychice mogą stać nam na drodze, aby połączyć się ze stanami mocy, wdzięczności i poczucia pełni.

    Podobał Ci się ten odcinek?

    Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
    Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

    ***https://www.horsesense.pl/podcast125/
    Más Menos
    23 m

Lo que los oyentes dicen sobre z Wiatrem w grzywie

Calificaciones medias de los clientes

Reseñas - Selecciona las pestañas a continuación para cambiar el origen de las reseñas.