Episodes

  • #07 - Metoda POPCORN flow
    Jan 9 2021

    Czym jest POPCORN flow? To metoda na wprowadzenie, podtrzymanie i przyspieszenie ciągłej innowacji i zmiany. Dla mnie jest to bardzo dobre narzędzie do prowadzenia Retrospektyw i ogólnie do doskonalenia zespołu. To narzędzie, użyte w odpowiedni sposób, zdecydowanie poprawi tempo usprawnień w Waszych zespołach.

    Show more Show less
    24 mins
  • #06 - Scrum Guide 2020
    Nov 18 2020

    Nowy Scrum Guide to kompletnie nowa jakość! Nie dość, że jest krótszy - to teraz zaledwie 13 stron, to w końcu Scrum można - bez naginania, czy łamania zasad - stosować w niemal każdej dziedzinie. To się nazywa świętowanie 25. rocznicy powstania Scruma. Co się zmieniło, co pojawiło się nowego, a co zniknęło w obecnej wersji Scrum Guide? Zapraszam do wysłuchania tego odcinka.

    Show more Show less
    17 mins
  • #05 - Agile Product Charter
    Oct 19 2020

    W 2001 roku powstał Manifest programowania zwinnego. Od tego czasu wiele się wydarzyło i produkty są rozwijane zwinnie nie tylko w dziedzinie software'u. Wiele osób mówi, że przecież wystarczy tylko zmienić słowo "oprogramowanie" na "produkt" i już Manifest Agile pasuje do każdej dziedziny. Czy tak jest faktycznie? W 2016 grupka osób, biorących udział w konferencji Scrum for Hardware Garhering, uznała, że nie. W ten sposób powstał Agile Product Charter. Czym różni się od pierwowzoru i czy sygnatariuszom tego dokumentu udało się stworzyć wersję uniwersalną dla każdej branży i dziedziny? Odpowiedzi znajdziesz w tym odcinku..

    Show more Show less
    18 mins
  • #04 - Domowy Kanban
    Oct 5 2020

    Jeżeli zastanawiasz się, czy metodyki zwinne można wykorzystać w planowaniu domowych prac, to w tym odcinku znajdziesz na to odpowiedź. Usłyszysz, jak dobrze ustawiony kanban pomaga nie tylko w zarządzaniu zadaniami, ale również w jak najlepszym wykorzystaniu czasu na działanie. I co najważniejsze - żona jest zadowolona! A wiadomo... happy wife, happy life!

    Odcinek podcastu dostępny również na YouTube: https://bit.ly/2SsFkSO

    Show more Show less
    12 mins
  • #03 - Scrum w zespole People & Culture
    Sep 8 2020

    W tym odcinku rozmawiam z Alkiem Kowalskim, który między innymi pełni rolę Scrum Mastera w zespole People & Culture w firmie MEDICALgorithmics. Alek pokazuje, że nie tylko można zastosować Scrum w zespole HRowym, ale również WARTO to zrobić.

    Materiały, o których wspominaliśmy w tym odcinku:

    • Przewodnik po Scrum@Scale [nieoficjalne polskie tłumaczenie najnowszej wersji znajdziecie tutaj], w którym możemy między innymi poczytać o sposobie skalowania Scruma, wybranym przez firmę MEDICALgorithmics, w tym o tym, czym tak naprawdę zajmuje się zespół Executive Action Team, o którym mówiliśmy,
    • Zapis webinaru Scrum in HR: A Better Way To Engage, Equip & Empower People [EN], w którym można posłuchać o innym pomyśle zwinności osób z HRu.

    Jeżeli podcast Ci się podoba, to koniecznie zasubskrybuj go na Twojej ulubionej platformie!

    Napisz też, jeżeli masz jakieś ciekawe doświadczenia we wdrażaniu Scruma w obszarach poza IT. Słuchacze na pewno z przyjemnością posłuchają o doświadczeniach Twoich i Twojego zespołu.

    Show more Show less
    28 mins
  • #02 - Agile w branży medycznej i innych branżach regulowanych
    Aug 25 2020

    Jakiś miesiąc temu pojawił się newsletter Mike’a Cohna - “Czy Scrum Master musi być ekspertem domenowym w branży, w której działa?”.

    Odpowiedź, jak to często w agile bywa, była - “nie, nie musi, ale…”.

    Jak pisze Cohn, pracując z tysiącami zespołów zauważył, że wyzwania Scrum Mastera są podobne niezależnie od branży. Dalej dodaje, że niektóre branże mogą mieć jednak dodatkowe wyzwania… i tu wprost wskazuje 2 takie branże - rozwój sprzętu i branże regulowane.

    Ależ ze mnie szczęściarz! Zaliczyłem kombosa - w moich zespołach mam oba najbardziej hardcore’owe przypadki razem. Rozwój sprzętu i branża medyczna!


    Show more Show less
    12 mins
  • #01 - Scrum w dziale Hardware R&D
    Aug 11 2020

    Czym rozwój sprzętu różni się od rozwoju oprogramowania? Prawie wszystkim. Czy to oznacza, że nie da się rozwijać produktów sprzętowych w Scrumie? Da się i jest kilka firm, które są na to świetnym dowodem. Co prawda agile jest software-native, ale po odpowiednim dostosowaniu dobrze sprawdza się również w hardwarze. Problemem jest to, że jak na razie niewiele produktów nie-software’owych jest rozwijanych w Scrumie. Dla oprogramowania jest masa doświadczonych Scrum Masterów, konsultantów i masa materiału, z którego można czerpać pełnymi garściami. W hardware takich osób można szukać ze świecą. A eksperymenty ze zwinnością często trzeba okupić własną krwią.

    Show more Show less
    12 mins