• Gamta žolininkės akimis: kaip nosis tampa amato įrankiu?
    Jul 23 2024
    Žmogus gali atskirti 10 000 skirtingų kvapų. Tai galinčius žmones tiesiog nosimis ir vadina. Tiesa, norint tapti geru žolininku, vien geros nosies neužtenka, dar reikia žinių, intuicijos ir kruopštumo. Jau šešiolika metų žolininkė Reda Vaikšnorienė džiaugiasi galimybe pažinti gamtą ir perduoda savo žinias žmonėms.
    Kur yra pasaulio parfumerijos sostinė, iš kur kilo odekolonas? Kuo gelbsti levandos, pelargonijos? Kodėl rytuose niekas nedovanoja geltonų rožių – sužinosite laidoje „Amato meistras“.

    Ved. Vilius Rekevičius
    Show more Show less
    51 mins
  • Laikrodžius taisantis meistras: „Kai įžengėme į plastmasės laikus – viskas atpigo“
    Jul 16 2024
    Laikrodžiai – žmogaus pasaulėjautą pakeitęs išradimas, iki šiol apaugęs stipria mitologija ir simbolika. Ar laikrodininkas taiso laikrodį, ar laiką? Ar žinojote, kad „Gudrus gaidys“ – tai prieškarinėje Lietuvoje gamintų žadintuvų pavadinimas? O kiek sveria didžiausio pasaulyje laikrodžio su gegute paukštė?
    Iš laikrodžių galime pasimokyti kantrybės. „Jie niekur neskuba, net ir vėluodami“, – sako laikrodininkas Juozas Paulėkas, beveik pusę amžiaus remontuojantis įvairiausius laikrodžius.

    Ved. Vilius Rekevičius
    Show more Show less
    41 mins
  • Odė jos didenybei bulvei
    Jul 9 2024
    Senovės Inkų imperijoje laiką skaičiavo bulvės virimo laiko tarpsniais – 1 valanda prilygo bulvės išvirimo laikui. Prancūzijoje seniau buvo uždrausta auginti bulves, Prūsijoje jas auginti privalėjo visi. Šiandien žinome per 5000 bulvių rūšių.
    Sertifikuoto tautinio paveldo puoselėtojai Rima ir Vytenis Bagdonavičiai, Dalia Ramonienė ir Onutė Raudeliūnienė neįsivaizduoja savo stalo be bulvinių protėvių valgių. Kaip gaminamos dzūkiškos bandos, žąslietiškas kugelis, virti ir kepti cepelinai – „bombos“?..
    Ved. Vilius Rekevičius
    Show more Show less
    43 mins
  • Kaip prakalbinti metalą? „Pakalusio“ kalvio istorija
    Jul 2 2024
    Jau 4000 metų žmonija lieja ir kala geležį. Kalviai kartais tampa teisėjais, kunigais, archeologais ar netgi dievais.
    „Be kalvio, nebūtų ir kitų amatų”, – įsitikinęs „pakalęs“ kalvis Juozas Kavaliauskas, į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įtrauktos, kalviškos kryždirbystės dirbinių kūrėjas, ir šypsodamasis prideda: „Tvorų, vorų ir krokodilų nekalu. Tokia mano konstitucija”.
    Ved. Vilius Rekevičius
    Show more Show less
    40 mins
  • Daugiau nei 2000 sūrio rūšių – kodėl pasaulis pametė galvą dėl šio produkto?
    Jun 25 2024

    „Valgis be sūrio – tai kaip diena be saulės“, – sako prancūzų liaudies patarlė, „Sūris...“ – sako vokiečiai, reikalui pakrypus į blogąją pusę.

    Jau 6 000 metų žmonija valgo sūrius. Dar Julijus Cezaris stebėjosi kaip galima pagaminti tiek daug skirtingų sūrio rūšių. Generolas Šarlis de Golis sakė – „Kaip galima valdyti šalį, kurioje vien tìk sūrio 246 rūšys“. Dabar priskaičiuojama jau per 2000 sūrio rūšių, o koks sūris populiariausias?

    „Optimistas mato sūrį, o pesimistas tik jo skylutes“ – juokiasi Gražina Auguvienė, jau dešimtmetį pati gaminanti lietuviškus, prancūziškus, itališkus ir kitokius 19 rūšių sūrius. „Sūris mano – kų sumisliju, tų ir dedu“ – ne visas „laimės hormono“ paslaptis išduoda sūrių užkalbėtoja.

    Ved. Vilius Rekevičius
    Show more Show less
    39 mins
  • Kokią žingsnių garantiją savo batams suteikia batsiuvys?
    Jun 18 2024
    Japonijoje namuose „gatvės batais“ avėti nevalia, Izraelyje – priešingai, namuose visi vaikšto batais apsiavę. Meksikoje visų batai turi blizgėti. Palestinoje ant batų užrašo niekinamo žmogaus vardą, vakaruose gamintojai ant bato savo vardą dažnai net aukso raidėmis užrašo. Kad suprastum kitą žmogų, turi bent tris dienas pavaikščioti jo batuose...
    Tikrus batsiuvius, modeliuojančius ir siuvančius individualius batus Lietuvoje galime suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Kaip išsirinkti, nešioti, prižiūrėti batus? Kurį batą pirmą apsiauti? – pasakoja laidos svečias Romas Kalmanas, jau 38-erius metus siuvantis individualius batus.

    Ved. Vilius Rekevičius
    Show more Show less
    29 mins