Episodes

  • Daina kaip kultūros išteklius
    Jul 26 2024
    Daina ilgą laiką veikė kaip tam tikras gyvenimo vyksmų žymuo, įritminimo ir ritualo būdas, bet drauge ir kaip visiškai natūrali, įprasta kasdienio gyvenimo dalis. O kaip yra šiandien? Kiek daina (nepaisant žanro ar kilmės) yra svarbi šiandieniniam žmogui ir kaip ji veikia? Šiandien apie dainą kaip kultūros išteklių kalbamės su etnomuzikologe, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresniąja mokslo darbuotoja dr. Aušra Žičkiene.
    Laidoje skamba šie muzikiniai įrašai:
    R. Paulauskas ir A. Kesada ,,Pabudome ir kelkimės”;
    S. Povilaitis ir A. Stasiulevičiūtė ,,Giminės” (m. T. Leiburas, ž. J. Strielkūnas);
    Pat Boone „Beyond The Sunset“;
    Mielagėnų kaimas ,,Anapus saulės”;
    Šventinis Bankuchenas „Norgė norgė norgė“.

    Ved. Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė ir Asta Skujytė-Razmienė
    Show more Show less
    54 mins
  • Užkalbėjimai: kokia galia slypi žodžiuose?
    Jul 19 2024
    Vardijimai, nukalbėjimai, ažužadėjimai – tai tik keli pavyzdžiai, kaip įvairiuose Lietuvos regionuose tebevadinama tai, ką tautosakos tyrinėtojai įvardija kaip užkalbėjimus – magines žodines formules. Apjungiantys liaudišką magijos ir medicinos tradiciją, užkalbėjimai buvo pasitelkiami pačiose įvairiausiose gyvenimo situacijose. Tačiau ar išties įmanoma vien žodžiu pagydyti įvairias ligas, įžiebti kito širdyje jausmus ar nuginti besikaupiančius lietaus debesis? Apie tai - pokalbis su Jono Basanavičiaus premijos laureate, tautosakininke dr. Daiva Vaitkevičiene.

    Ved. Martynas Vingrys ir Asta Skujytė-Razmienė
    Show more Show less
    54 mins
  • „Blogosios ligos” tarpukario visuomenėje
    Jul 12 2024
    Folkloristai tautosakos tekstuose neretai ieško visuomenės pokyčių ir įvykių aidų, galinčių praplėsti, papildyti ar paliudyti istorinių šaltinių medžiagą. Tačiau ne visada tai sekasi: XIX a. pab. - XX a. pirmojoje pusėje užfiksuoti tautosakos tekstai praktiškai neliudija buvus lytiškai plintančių (tuo metu vadintų venerinėmis) ligų tuometinėje visuomenėje, nors statistiniai duomenys, gydytojų reiškiamas rūpestis tarpukario spaudoje rodo buvus kone epideminį šių ligų lygmenį. Šioje laidoje pabandysime pasiaiškinti, kodėl liaudies medicinos tekstuose šio tipo ligos liko nutylėtomis, kas vyko tarpukario Lietuvos kaimuose ir miestuose, ir ką tai byloja apie tuometinę visuomenę.

    Ved. Martynas Vingrys, Asta Skujytė-Razmienė ir Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė

    Show more Show less
    1 hr
  • Kaip lietuviai aiškino lytiškumą?
    Jul 5 2024
    Nepadorūs pasakojimai ilgą laiką nesulaukė mokslininkų dėmesio, o dėl vyravusių dorovinių ir moralinių idėjų seksualinio turinio medžiaga buvo paliekama nuošalyje. Folkloro kūriniai, kuriuose yra vulgarių detalių ar pikantiškų siužetų, Europoje nebuvo spausdinami, o moksliniuose kataloguose tik užsimenama apie tokių tekstų egzistavimą, nepateikiant nuorodų ar išsamesnių aprašymų. Metas išbristi iš savicenzūros raisto ir pasiaiškinti, kaip lietuviai suvokė ir aiškino lytiškumą. Apie tai svarsto etnologai Martynas Vingrys, Asta Skujytė-Razmienė ir Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė. (S)
    Show more Show less
    55 mins
  • Tradicinė lietuviškoji kultūra šiuolaikinėje muzikoje
    Jun 28 2024
    Besitelkiantys sutartinių giedojimo ratai, pasidainavimų susibūrimai, baltiškosios kultūros įkvėpti muzikos festivaliai šiandien jokia naujiena. Tačiau kas už to slypi? Kaip tradicinė lietuviškoji kultūra veikia šiandien ir kodėl ji svarbi šiuolaikiniam žmogui? Apie tai, ką komunikuoja šiuolaikinės muzikos kūrėjai, įkvėpimo ieškantys liaudies dainose, kaip XXI a. lietuviui patirti, prisijaukinti tradicinę lietuvišką kultūrą ir ar verta į „Euroviziją“ siųsti dainas su liaudiškais motyvais kalbasi Asta Skujytė-Razmienė, Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė ir Martynas Vingrys.

    Aut. Asta Skujytė-Razmienė, Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė ir Martynas Vingrys.
    Show more Show less
    55 mins
  • Kuo tautosakos rinkėjų darbas panašus į nuotykių ieškotojų?
    Jun 21 2024
    Kada ir kodėl prasidėjo nuoseklus tautosakos rinkimas? Kaip intensyviai jis vyko ir su kokiais iššūkiais susidūrė? Kuo tautosakos rinkėjų darbas panašus į nuotykių ieškotojų? Ar yra, ko užrašinėti neverta? Galiausiai, ar kada nors išnyks jau antrą šimtmetį gyvuojanti nuostata, kad visas folkloras jau užrašytas ir nebėra ką rinkti?
    Apie tautosakos rinkimo ištakas, iniciatorius ir organizatorius, folkloro rinkėjų nuotykius ir kuriozus kalbasi laidos kūrėjai etnologai Asta Skujytė-Razmienė, Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė ir Martynas Vingrys.
    Show more Show less
    55 mins