• Csak magyar szerzőktől olvasok! | Hazai könyvek ajánlója és TBR | Fűszerpaprika Olvasási Maraton
    Jul 28 2024

    Augusztusban kipróbálom milyen csak egy szempont szerint olvasni egész hónapban, benevezek ugyanis a Fűszerpaprika Olvasási Maratonra. Ez egy olyan olvasási kihívás, amely a magyar szerzőket/írókat helyezi fókuszba, és arra ösztönöz mindenkit, hogy egy hónapon át olvasson minél több (vagy csak és kizárólag) hazai szerzős könyvet.

    Show more Show less
    27 mins
  • A 100 LEGJOBB könyv a 21. századból | a New York Times 100-as könyves toplistája
    Jul 22 2024

    A New York Times nemrég közzétette azt a 100-as könyves toplistát, amelyben listázzák a 21. század eddigi legjobb könyveit. Végignéztem a listát, ebben az adásban pedig néhány meglepő észrevételem osztom meg veletek, és persze a könyvekről is szó lesz!

    The New York Times 100-as lista: https://www.nytimes.com/interactive/2024/books/best-books-21st-century.html

    Show more Show less
    16 mins
  • Ezt olvastam júniusban (2024) | Havi olvasmányok összegzése
    Jul 17 2024

    Június mennyiségben kevésbé, minőségben viszont elég jó hónap volt. Olvastam két világirodalmi gyöngyszemet (ráadásul elég különleges nemzetiségű szerzőktől), folytattam a kortárs magyar széppróza olvasásokat, de belefért a hónapba két klasszikus és egy nonfiction is.


    Könyvek, amiket említek: Narine Abgarjan: Szimon (Typotex, 2023) Fernando Aramburu: Pátria (Bookart, 2024) Patik László: The kocsma (L'Harmattan, 2024) Szűcs Teri: Visszatért hozzám az emlékezet. Demencia és Óperencia (Magvető, 2024) Erich Maria Remarque: Nyugaton a helyzet változatlan (Árkádia, 1985) Lev Tolsztoj: Kreutzer-szonáta (Atheneaum, 2021) Jessie Inchauspé: Glükóz forradalom. A vércukorszint kiegyensúlyozás életünket megváltoztató hatalma (Művelt Nép, 2022)

    Show more Show less
    19 mins
  • Félévi összegző | Könyvek, kihívások, videózás | Így telt 2024 első fele
    Jul 8 2024

    Eltelt az év első fele, ideje számot vetni az olvasásokkal. Statisztikák, kihívások, kedvencek, csalódások, meglepetések és várakozások a "Félévzárási pánik" book tag kérdései alapján.

    Show more Show less
    23 mins
  • Nagy nyári book haul, avagy miket zsákmányoltam az idei Könyvhéten
    Jul 5 2024

    Sok új könyvvel tértem haza a 95. Ünnepi Könyvhétről.

    Show more Show less
    20 mins
  • Ezt olvastam májusban (2024) | Havi olvasmányok összegzése
    Jun 14 2024

    Május elég vegyesre sikerült olvasmányok szempontjából, de az biztos, hogy változatosan olvastam. A hónapban sorra került: klasszikus kalandregény, szocialista krimi, nonfiction és memoár, novellák, skandináv regény és egy kortárs román féltégla is.

    Könyvek, amiket említek:

    Báró Orczy Emma: A Vörös Pimpernel (Menő Könyvek, 2024)

    Horváth Judit: Pince (Magvető - Albatrosz Könyvek, 1988) Bácsatyai Dániel: Bulcsú (Corvina, 2024) Betiltott könyvek (HVG Könyvek, 2024) Ungváry Rudolf: Eszmélésem története (Jelenkor, 2023) Adaobi Tricia Nwaubani: A baobab árnyékában (Ampersand, 2024) Hegedüs Vera: Mondass egy misét értem (Kalligram, 2024) Vesna Lemaic: Szíves fogadtatás (Helikon - Margó Könyvek, 2023) Mircea Cărtărescu: Szolenoid (Jelenkor, 2023) Nicolas Mathieu: Rose Royal/Wagner bíró (Typotex - Typotex Világirodalom, 2024) Kristín Marja Baldursdóttir: A sirályok kacagása (Metropolis Media - Szépirodalmi kötetek, 2020)

    Show more Show less
    30 mins
  • Cenzúrázott irodalom | 5 BETILTOTT könyv a világirodalomból
    Jun 9 2024

    Amióta irodalom létezik, cenzúra is létezik: a történelem folyamán rengeteg könyvet tiltottak be, főként erkölcsi, vallási és/vagy politikai okokból. A HVG Könyvek gondozásában nemrég megjelent a Betiltott könyvek c. válogatás, amelyben 87 olyan könyv ismertetője szerepel, amelynek megjelenését, árusítását vagy hozzáférhetőségét korlátozták valamikor a történelem folyamán. Ebben a videóban most ötöt meg is mutatok közülük, és arról is lesz szó, mi szúrta a mindenkori cenzorok szemét.

    Könyvek, amiket említek:

    Betiltott könyvek

    Daniel Defoe: Moll Flanders

    Gustave Flaubert: Bovaryné

    Erich Maria Remarque: Nyugaton a helyzet változatlan

    Ken Kesey: Száll a kakukk fészkére

    Salman Rushdie: A sátáni versek

    Salman Rushdie: Kés


    Show more Show less
    14 mins
  • Ezt olvastam áprilisban (2024) | Havi olvasmányok összegzése
    Jun 2 2024

    Áprilisban főleg kortárs magyar irodalmat, krimiket és skandináv regényeket olvastam. Hozom az összegzőt, amelyben részletesebben is beszélek róluk.

    Könyvek, amikről a videóban beszélek: Cecilie Enger: Anyám ajándékai Cecilie Enger: Lélegezz Kjersti Annesdatter Skomsvold: A gyerek Vigdis Hjorth: Henrik Falk Török Lajos: Detektívtörténet ​és szocializmus. Fejezetek a Kádár-kori bűnügyi irodalom történetéből Patkó Ágnes: Halálos rozé Kocsis Gergely: A varjúszellem Kondor Vilmos: Az első budapesti olimpia Győrffy Ákos: A csend körei Berta Ádám: Gyerekkorunk legszebb nyara Molnár T. Eszter: Teréz, vagy a test emlékezete Magyary Ágnes: Az örök székely Zoltán Gábor: Ólomszív

    Show more Show less
    29 mins