Episodes

  • #10 Nárůst cukrovky je alarmující: Diabetoložka MUDr. Jana Lupínková vysvětluje, co za tím stojí
    Jun 26 2024

    V České republice je zhruba 1 200 000 diagnostikovaných diabetiků, přičemž většina trpí diabetem 2. typu. Tento typ cukrovky je často způsoben nezdravým životním stylem – přes 80 % pacientů s tímto typem trpí nadváhou či obezitou. Navíc řada studií dokazuje vyšší riziko různých nádorů právě u diabetiků.

    Jak zjistíte, že trpíte cukrovkou? Také o tom jsem si povídali s dalším hostem Medicastu. MUDr. Jana Lupínková, CSc. říká: "Zhruba 200 000 Čechů o své diagnóze ani netuší. V současnosti je u nás cukrovka čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Příčinou jejich úmrtí jsou často komplikace – kardiovaskulární onemocnění a zhoubné nádory."

    V počátcích onemocnění nejsou příznaky vždy zjevné a mnoho lidí o své nemoci ani netuší. Proto je prevence klíčová. Hladinu cukru lze zjistit pomocí odběru krve a vyšetření moči. Prevence rozvoje 2. typu cukrovky je nezbytná, a pokud je vám cukrovka diagnostikována, je důležité zajistit následnou léčbu. Jak cukrovce předcháze? Proč lze na tuto nemoc pohlížet jako na nemoc způsobenou poruchou chování? Jaké jsou typy cukrovky? Jak zhubnout a nepřibírat? To vše bylo tématem dnešní epizody.

    Show more Show less
    44 mins
  • #9 Rty by měly vždy vypadat přirozeně, varuje MUDr. Petra Belko: U amatérů riskujete i slepotu!
    Jun 26 2024

    Hostem dalšího medicastu je MUDr. Petra Belko, která je součástí týmu kliniky Elite Medical v centru Prahy, kde se specializuje na estetickou medicínu. MUDr. Petra Belko v roce 2013 úspěšně absolvovala 2. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze Motol. Už během svých studií získávala cenné zkušenosti na zahraničních stážích, například na University degli Studi di Genova v Janově či na UFRJ v Rio De Janeiru. Tam začala sbírat zkušenosti v plastické chirurgii pod vedením zkušených kolegů.

    Doktorka Belko také absolvovala předatestační přípravu v oboru Chirurgie hlavy a krku a ORL. V současnosti se nadále aktivně vzdělává a je studentkou postgraduálního programu Aesthetic Medicine na University of Manchester v Anglii. Pravidelně se účastní tuzemských i zahraničních školení, workshopů a stáží v oboru estetické medicíny.

    Na klinice Elite Medical v Praze se MUDr. Belko specializuje na širokou škálu estetických zákroků. Její práce je její vášní, a to se odráží v péči, kterou poskytuje svým pacientům. Mezi ošetření, která nabízí, patří neinvazivní lifting obličeje, plazmaterapie, chemický peeling, odstranění vrásek pomocí injekčních výplní s kyselinou hyaluronovou nebo botulotoxinem, léčba vypadávání vlasů a mnoho dalších. Mezi další kosmetické a dermatologické zákroky patří odstranění celulitidy a strií, lipolýza, mikropigmentace či neinvazivní liposukce.

    V tomto podcastu se budeme zabývat několika klíčovými tématy: Různé zákroky v estetické medicíně Rizika spojená s neodbornými zákroky Používání botulotoxinu a jeho účinky Využití kyseliny hyaluronové v estetické medicíně MUDr. Belko nám poskytne cenné rady a pohledy na to, jak se bezpečně a efektivně starat o svou krásu. Budeme také diskutovat o důležitosti výběru kvalifikovaného specialisty pro estetické zákroky a o tom, jaké mohou být důsledky, pokud se svěřujeme do rukou amatérů.

    Show more Show less
    36 mins
  • #8 Univerzální lék na rakovinu nikdy nebude, včasná diagnóza zachraňuje život, říká přední onkolog profesor Petruželka
    May 30 2024

    Vítáme vás u dalšího dílu Medicastu, kde se tentokrát budeme věnovat jednomu z nejzávažnějších témat současné medicíny – léčbě rakoviny. Naším hostem je přední český onkolog, Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., který má za sebou bohatou kariéru v oblasti klinické onkologie a radioterapie.

    Profesor Petruželka vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze a od té doby získal řadu významných postgraduálních specializací a vědeckých hodností. Je vedoucím Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a také vedoucím Katedry klinické onkologie IPVZ. Má bohaté zkušenosti z prestižních zahraničních institucí, kde absolvoval krátkodobé stáže, a aktivně se podílí na pedagogické činnosti a vědeckém výzkumu.

    V dnešním rozhovoru se zaměříme na důležitost včasné diagnózy, moderní přístupy v léčbě rakoviny a na to, jaké pokroky byly v této oblasti učiněny. Profesor Petruželka nám také přiblíží, jaké emoce a výzvy přináší práce onkologa a co můžeme očekávat od budoucnosti v boji proti rakovině.

    Show more Show less
    42 mins
  • #7 "Kuřáci jsou otroci, přestat má smysl v každém věku" říká Prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková a varuje před nahřívaným tabákem:
    May 30 2024

    Tentokrát jsme si připravili rozhovor s profesorkou MUDr. Martinou Koziar Vašákovou Ph.D. významnou osobností v oblasti plicního lékařství a klinické imunologie a přednostkou Kliniky plicních nemocí Thomayerovy nemocnice. Ve své praxi se profesorka Vašáková zaměřuje na diagnostiku a léčbu plicních onemocnění, přičemž se věnuje i problematice rakoviny plic. V rozhovoru dotkli několika důležitých témat.

    Profesorka Vašáková nám poskytla cenné informace o plicních onemocněních, jejich projevech a možnostech léčby v různých stádiích. Jedním z témat také bylo, jak odhalit rakovinu plic včas a jaké jsou prevence tohoto vážného onemocnění.

    Opravdu se tato nemoc týká jen kuřáků?

    Dává smysl přestat kouřit i v pokročilém věku?

    Proč jsou kuřáci podle prof. Vašákové otroci?

    Nechyběla ani otázka na současnou situaci s Covid-19 a doporučená očkování. Zajímavě jsme se také pobavili o tom, jak profesorka zvládá náročnou pracovní pozici, mateřství, sportovní aktivity a současně se stále zdokonaluje a přináší světu nové poznatky.Nenechte si ujít tento inspirativní rozhovor plný zajímavých informací a cenných rad od profesorky Vašákové pro všechny posluchače!

    Show more Show less
    55 mins
  • #6 Prof. Jan Martínek: Soustavné pálení žáhy by nemělo být podceňováno, může signalizovat i rakovinu
    May 16 2024

    Hostem dalšího medicastu byl PROF. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., AGAF, průkopník minimálně invazivních endoskopických zákroků řešících zdravotní poruchy příjmu potravy. V samotném úvodu profesor Martínek vysvětluje, čím se zabývá obor gastroenterologie, jak moc má společného s hepatologií, a proč společná atestace lékařů dává smysl. Stejně tak posluchačům objasní, co obnáší provádění endoskopických zákroků.

    V podcastu se dozvíte:
    Co obnáší infekce Helicobacter pylori?
    Jak tyto bakterie způsobují žaludeční problémy a vředy?
    Jak probíhá léčba?
    Jaká nejčastější onemocnění gastroenterologové řeší?
    Co obnáší metoda POEM a G-POEM, které profesor Martínek zavedl?
    Co způsobuje pálení žáhy?
    Může soustavné pálení žáhy způsobit rakovinu?
    Kdy zajít k lékaři a proč bychom to neměli podceňovat?
    Jaké poznatky přináší výzkum mikrobiomu?
    Jaké výsledky přinesl preventivní program rakoviny střev?

    Show more Show less
    52 mins
  • #5 Prof. Tomáš Hanuš: Na rakovinu prostaty umírá přes 1200 lidí ročně, prevenci se nevyplácí podceňovat
    Apr 12 2024

    Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u mužů. Ročně onemocní nad osm tisíc pacientů. Jaké jsou kroky k ativní prevenci? Na tyto otázky odpovídá Prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc. Emeritní přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, proděkan 1. lékařské fakulty a vedoucí katedry urologie IPVZ.

    Co si z podcastu odnesete:

    • O cestě do urologie: Prozkoumejte osobní příběh Prof. Hanuše a zjistěte, co ho vedlo k výběru této specializace.
    • Rakovina prostaty: Porozumějte aktuálním statistikám, trendy a faktorům, které ovlivňují nárůst tohoto onemocnění a jeho úmrtnost.
    • Vzácná onemocnění v urologii: Získáte přehled o onemocněních, která jsou dnes vzácná, a jak se s nimi lékaři vyrovnávají.
    • Laparoskopie v ČR: Příběh první laparoskopické operace v ČR a její význam pro pacienty. - Intersticiální cystitida: Seznamte se s touto specifickou formou cystitidy a zjistěte, jak se s ní lékaři vypořádávají.
    • Urodynamika náhrad močového měchýře: Jak funguje výměna močového měchýře a jaký to má dopad na pacienty?
    • Program časného záchytu rakoviny prostaty: Získáte detailní pohled na to, jak funguje tento program a kdo by měl být zařazen.
    • Další onkologická onemocnění v urologii: Přehled nejčastějších nádorů a jak s nimi lékaři pracují.
    • Rodinný a pracovní život: Profesor Hanuš sdílí své zkušenosti s rovnováhou mezi rodinou a prací a nabízí inspiraci pro ty, kdo hledají harmonii v životě.
    Show more Show less
    36 mins
  • #4 Každý den ovlivňujeme délku a kvalitu našeho života, říká výživový specialista František Knobloch
    Apr 5 2024

    Hostem medicastu byl tentokrát student oboru Molekulární biologie a biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. František Knobloch je také studente Právnické fakulty, reprezentat ČR v beachvolejablu a v neposlední řadě také muž roku 2023. Zabývá se především tématem LONGEVITY a BIOHACKING – tedy tomu, jak maximalizovat fyzickou i mentální výkonnost s cílem dožít se vysokého věku. Jednoduše usiluje o snížení biologického věku a pomalejšího stárnutí a to jak u sebe, tak u svých klientů.

    Témata v podcastu:

    • Jakým způsobem můžeme každý den ovlivňovat kvalitu a délku života
    • Podle kterých postupů a metod bychom se řídit
    • Zajímavé studie k tématu dlouhověkosti
    • Co můžeme převzít do života z tzv. modrých zón
    • Jak sluneční svit ovlivňuje délku života
    • Jakou roli hraje v kvalitě a délce života strava
    • Jak fungují půsty a dávají opravdu smysl?
    • V kolik hodin bychom si měli dát poslední kávu a proč
    • Který výživovým poradcům bychom měli důvěřovat
    • Jak fungují doplňky stravy a proč si můžeme kombinací některých výrobků velmi ublížit
    Show more Show less
    30 mins
  • #3 Černý kašel se opakuje v cyklech, očkování je jediná ověřená prevence, říká Mudr. Jana Malinová
    Apr 2 2024

    Dalším hostem Medicastu byla Mudr. Ph.D. Jana Malinová MBA. Přednostka Kliniky pracovního a cestovního lékařství 3. LF UK a FNKV, členka Pedagogické komory Akademického senátu 3. lékařské fakulty.

    V rozhovoru jsem se zaměřili na tato témata:
    - Čemu se věnují na klinice Pracovní lékařství a cestovní medicíny?
    - Jak funguje očkování
    - Proti jakým nemocem je možné se v ČR nechat očkovat
    - Jaká jsou pravidelná očkování a jsou povinná?
    - Co prozrazuje o české společnosti proočkovanost na klíšťovou encefalitidu
    - Co je nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny děložního čípku
    - Jak prot této rakovině pomáhá očkování
    - Jak je to s epidemií černého kašle, měli bychom mít obavu
    - Jak se proti černému kašli chránit

    Show more Show less
    33 mins