Medytacja w środku tygodnia  By  cover art

Medytacja w środku tygodnia

By: Piotr Marcinów
  • Summary

  • W życiu szukamy równowagi, szukamy złotego środka. Nie bez przyczyny Budda swoją ścieżkę określił jako drogę środka, która biegnie z dala od ekstremów (majjhimāpaṭipadā). W podobnym tonie o jodze mówi Bhagawadgita, najpopularniejszy tekst jogi. Joga to sztuka równowagi (samatva). Dla tego, kto w miarę jada i chodzi, w miarę się trudzi, Kto w miarę śpi, w miarę czuwa, jest joga ból niwecząca. Bg. 6.16 Zapraszam was w środy na spotkania, kiedy to w środku tygodnia, będziemy poszukiwać środkowej drogi, prowadzącej do uważności (sati), wyciszenia (samatha) i wglądu (vipassanā). Choć motywem przewodnim tej grupy jest medytacja, to interesuje nas cała ekologia praktyk.
    Medytacja w środku tygodnia by Piotr Marcinów is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
    Show more Show less
activate_primeday_promo_in_buybox_DT
Episodes
  • Historia Asan: Od starożytnych tekstów do współczesnej jogi
    Jul 24 2024

    W dzisiejszym odcinku dzielę się z Wami przemyśleniami na temat historii praktyki jogi i medytacji. Większość z nas myśli, że te praktyki mają tysiące lat, ale prawda jest taka, że wiele z nich powstało w XX wieku. Na przykładzie asan opowiadam o tym, jak współczesne praktyki jogi mają swoje korzenie w stosunkowo niedawnej historii.

    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/historia-asan-od-starozytnych-tekstow-do-wspolczesnej-jogi


    (00:17) Wprowadzenie do historii jogi i medytacji

    (01:20) Historia agnisary i posągu Buddy

    (07:48) Znaczenie i pochodzenie praktyki asan

    (13:38) Wpływ tantry na jogę

    (19:50) Skandynawska gimnastyka a współczesna joga

    (25:10) Najlepsi nauczyciele jogi a praktyka asan

    (27:04) Joga funkcjonalna

    Show more Show less
    32 mins
  • Medytacja uważności: Jak radzić sobie z przeszkodami?
    Jul 17 2024

    Moi mili! Witam Was bardzo serdecznie na naszym kolejnym spotkaniu. Dzisiaj kontynuujemy praktyki związane z uważnością, a konkretnie medytację uważności. Skupimy się na przeszkodach, które mogą pojawić się w trakcie medytacji. Jeśli to jest pierwszy raz, kiedy słuchasz naszych medytacji, zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi odcinkami, ponieważ tworzą one cały cykl.

    To już szósta medytacja oparta na Satipatthana sutrze, jednym z najważniejszych tekstów związanych z praktyką uważności. Ten cykl bazuje na naukach Anālayo, jednego z czołowych badaczy medytacji uważności i wczesnego buddyzmu. Praktyka medytacji uważności pozwala nam sięgnąć do źródeł i lepiej zrozumieć jej istotę.

    Dziękuję Wam bardzo za udział i zapraszam na kolejne spotkanie za tydzień.
    Rozdziały:

    (00:00) Wprowadzenie do medytacji uważności

    (02:16) Przygotowanie do praktyki medytacyjnej

    (03:50) Skany ciała

    (05:15) Kontemplacje żywiołów

    (06:50) Świadomość oddechu

    (07:49) Kontemplacje odczuć

    (09:34) Kontemplacje umysłu

    (11:19) Badanie przeszkód w medytacji

    (18:20) Stan umysłu wolny od przeszkód

    (20:40) Otwarta praktyka

    (22:43) Podsumowanie i zakończenie


    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/medytacja-uwaznosci-jak-radzic-sobie-z-przeszkodami

    Show more Show less
    25 mins
  • „Nie podążajcie za tym, co mówią inni, ani za tradycją, nie podążajcie za pogłoskami ani świętymi tekstami, nie podążajcie za...” Kesamuttisutta AN 3.65
    Jul 10 2024

    Moi mili, dzisiaj mam dla was słynną sutrę wypowiedzianą przez Buddę do Kalamów w ich siedzibie Kesaputrze. Kalamowie zaczęli narzekać, że przychodzi do nich wielu różnych nauczycieli, głoszących często sprzeczne poglądy. Są oni pomieszani i nie wiedzą, które nauki są słuszne, a które niekorzystne. Budda odpowiada na ich wątpliwości, nie mówiąc, aby słuchali tylko jego, ale zachęcając do samodzielnego badania i kierowania się tym, co przynosi korzyść i rozwija.

    Budda opowiada o mowie w Kesamutti, gdzie tłumaczy, że nie należy podążać za tradycją, pogłoskami, świętymi tekstami, logicznymi wywodami ani autorytetem nauczycieli. Zamiast tego, należy samodzielnie dostrzegać, co jest właściwe, przynosi korzyść i jest chwalone przez mądrych ludzi. Kalamowie powinni porzucić to, co prowadzi do szkody i krzywdy.

    Budda zadaje pytania Kalamom, aby pokazać, że chciwość, niechęć i ułuda prowadzą do szkody i krzywdy, podczas gdy brak tych stanów przynosi korzyść i szczęście. Zachęca do rozwijania pozytywnych stanów umysłu, takich jak miłująca dobroć, współczucie, radość i spokój umysłu.

    Na koniec Budda mówi, że szlachetny uczeń uwalnia się od pożądania i złej woli, rozwijając pozytywne stany umysłu, które są korzystne tu i teraz, a także mogą być korzystne potem. Zachęca do praktykowania tych stanów, aby przebywać w boskich siedzibach już teraz, będąc na Ziemi.

    Jeśli chcecie rozwijać te pozytywne stany umysłu, w opisie znajdziecie link do praktyk, które to rozwijają. To są tak zwane brahmawihary, czyli boskie siedziby lub boskie emocje. Zachęcam was do praktykowania tych pozytywnych stanów serca i umysłu, którą znajdziecie pod tym linkiem: https://serve.podhome.fm/episodepage/medytacja/medytacja-4-boskich-postaw--brahmavihara
    Dziękuję wam bardzo serdecznie i zapraszam za tydzień. Niech metta będzie z wami! <3

    Rozdziały:

    (00:14) Wprowadzenie do sutry

    (01:12) Mowa w Kesamutti

    (04:14) Nauki Buddy dla Kalamów

    (10:51) Praktyczne wskazówki Buddy

    (17:01) Cztery wytchnienia

    (21:10) Podsumowanie i refleksje


    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl

    Show more Show less
    25 mins

What listeners say about Medytacja w środku tygodnia

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.