• Licencjat ze złości- czy można zaprzyjaźnić się ze złością? Część 1.
    Jul 12 2024

    Czy można powiedzieć, że złość piękności szkodzi? Czy w ogóle jest komukolwiek potrzebna? Może ranić innych i nic dobrego nie wnosić do życia.

    Był czas, kiedy nie czułam złości w ogóle. Potem nadszedł okres, kiedy pojawiła się i nie chciała odpuścić, co mnie przerażało. Zaczęłam się jej bać, bo nie umiałam jej wyrażać i nie miałam nad nią kontroli. Przychodziła nagle i zalewała mnie swoim żarem.

    Podjęłam decyzję, że zamiast przed nią uciekać, zacznę się jej przyglądać. Początkowo z nieśmiałością, a potem coraz pewniej, z ciekawością, co ze sobą niesie i co chce mi pokazać.

    Po latach ukrywania złości, zaczęłam ją wyrażać. Początkowo raniłam innych, bo nie umiałam tego robić poprawnie. Z czasem jednak złość została zauważona, wysłuchana i zrozumiana. Właśnie wtedy mogłam się z nią "zaprzyjaźnić".

    Ktoś mógłby powiedzieć: Jak to? Czy można się zaprzyjaźnić ze złością? Ale po co?

    Gdy zwizualizowałam i zrozumiałam swoją złość, nauczyłam się ją wyrażać i wykorzystywać jej energię w sposób, który mi służy. Dzisiaj jestem w innym miejscu i cieszę się z tych lekcji, które czegoś mnie nauczyły.

    Złość informuje mnie o ważnych sprawach i potrzebach, o tym, że ktoś może przekracza moje granice. Złość pojawia się, aby mnie chronić. Tłumienie jej może krzywdzić mnie i innych.

    W tym odcinku zaczynamy częścią pierwsza rozmowy o złości, czym jest dla nas i jak możemy ją wyrażać.

    Chcecie posłuchać?

    Ania i Kasia ❤️


    Zapraszamy na nasze konto na instagramie:

    http://www.instagram.com/mi_a_tobie

    oraz na kanał na YouTube :
    https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie

    Wspomniane Źrodła:

    • książka : "Self-regulation; opowieści dla dzieci, gdy emocje biorą górę".

    Agnieszka Stazka- Gawrysiak

    • książka: "Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko"; Mathew McKay, Patrick Fanning, Kim Peleg, Dana Landis

    Wykorzystane fragmenty serialów i programów:
    "Kuchenne rewolucje".
    "M jak milosc".
    "Ranczo".
    "Kuba Wojewódzki", wywiad z Magda Gessler.
    "Plotek", wywiad z Magda Gessler.



    Show more Show less
    32 mins
  • Czy spokój wewnętrzny jest w zasięgu Twojej ręki?
    Jun 28 2024

    Spokój wewnętrzny i jego składowe...

    Czy zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest spokój wewnętrzny? Czy można go osiągnąć po prostu, jadąc na wakacje lub robiąc weekendowy wypad, aby naładować baterie? A może to coś więcej?

    W naszym najnowszym odcinku podcastu zgłębiamy, czym jest spokój wewnętrzny i jak można go znaleźć. Zastanawiamy się, dlaczego czasem trudno go odczuwać i co możemy zrobić, aby go osiągnąć. Czy wiecie, że spokój wewnętrzny można wypracować poprzez proces odkrywania siebie, zrozumienia własnych emocji i tego, co na nie wpływa?

    Nasze doświadczenia pokazują, że ważnymi elementami w osiąganiu spokoju wewnętrznego są ciekawość, zaufanie do siebie i poczucie sprawczości. Ciekawość pozwala nam z otwartością badać, dlaczego poszczególne rzeczy czy zachowania innych wywołują w nas emocje. Zaufanie do siebie i poczucie sprawczości to fundamenty, które dają nam pewność, że poradzimy sobie w różnych sytuacjach. Dzięki pozytywnym doświadczeniom i wspierającym przekonaniom wierzymy, że to, co robimy, ma sens, a nasza wewnętrzna moc pozwala nam skutecznie działać.

    Każda refleksja, każde małe odkrycie może być cegiełką budującą nasz wewnętrzny ład. Dlaczego warto go szukać? Ponieważ dzięki niemu czujemy się szczęśliwsi, bardziej kreatywni i pełni życia. Spokój wewnętrzny pozwala nam cieszyć się chwilą obecną, rozwijać się i spełniać marzenia.

    Zapraszamy Was do wspólnego poszukiwania spokoju wewnętrznego. Posłuchajcie naszego podcastu i odkryjcie, jak możecie wprowadzić więcej spokoju, harmonii, ciekawości, zaufania do siebie i sprawczości do swojego życia.

    Z całego serca życzymy Wam spokoju,

    Ania i Kasia ❤️

    Zapraszamy na nasze konto na Instagramie

    Show more Show less
    54 mins
  • Czytanie między wierszami: rzeczywistość vs. percepcja
    Jun 14 2024

    Czy możemy dopuścić do siebie fakt, że to, co widzimy lub słyszymy, może być postrzegane przez kogoś innego w inny sposób?
    Czy może się zdarzyć, że coś przeczytamy, co okaże się nie tym, co faktycznie jest napisane?
    To samo może dotyczyć innych naszych zmysłów, takich jak słuch.
    Czy możemy założyć, że różne osoby mogą inaczej odebrać tę samą sytuację?
    Jak to w ogóle możliwe? Dlaczego tak się dzieje?

    Otóż każdy z nas ma swoje przekonania i wartości, przez które patrzy na świat. Przekonania to głębokie wierzenia w coś, co zostało nam przekazane bądź sami je przyjęliśmy poprzez obserwację w procesie dorastania. One ukierunkowują nasze patrzenie na świat. Zmiana myślenia może zmienić tę perspektywę, poszerzyć ją, zmieniając obraz tego, co kiedyś było oczywiste, a teraz może takie nie być.

    Czy to w ogóle możliwe, by zmieniając myślenie, perspektywę czy sposób widzenia świata, widzieć więcej lub słyszeć lepiej, inaczej?
    Biorąc pod uwagę własne życiowe doświadczenie, z pełną świadomością mówię TAK. To, co kiedyś wydawało mi się oczywiste, przestało takie być, kiedy dałam sobie prawo do poszerzenia horyzontów, do otwarcia się na spojrzenie na jedną sytuację z różnych stron – swojej własnej i tej drugiej, np. rozmówcy, z którym jestem w relacji.

    A czy Wy jesteście na to otwarci, by widzieć więcej i słyszeć lepiej? Czy dajecie sobie prawo do tego, że może błędnie odczytaliście intencje drugiej osoby, z którą pozostajecie w relacji?

    A może chcielibyście poeksperymentować? Zapraszamy do posłuchania odcinka, w którym omawiamy, jak ten proces myślenia ewoluował u nas.

    Ania & Kasia ❤️

    Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: http://www.instagram.com/mi_a_tobie

    oraz na kanał na YouTube: https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie

    Show more Show less
    33 mins
  • Dlaczego nie zawsze możemy się dogadać? O konfliktach w miejscu pracy.
    May 31 2024

    Czy można założyć, że to ja jestem w porządku, a wszyscy wokół powinni się dopasować? Czy naprawdę mam rację w każdej sytuacji? Dlaczego czasem czujemy, że inni są przeciwko nam, gdy nie możemy się dogadać?

    W tym odcinku podcastu zgłębiamy temat konfliktów w miejscu pracy. Zastanawiamy się, dlaczego czasem nie potrafimy się porozumieć i skąd biorą się spory. Czy może być tak, że odbieramy to, co inni mówią lub robią, przez pryzmat naszych doświadczeń, które kształtują nasze spojrzenie na rzeczywistość? Czy potrafimy efektywnie rozwiązywać konflikty, czy też wolimy zmieniać środowisko pracy zamiast stawić czoła problemom?

    Porozmawiamy o tym, czy jesteśmy otwarci na słuchanie drugiej strony i gotowi do rozwiązywania konfliktów, czy też zakładamy złe intencje innych, myśląc, że to oni powinni się zmienić. Czy słyszeliście kiedyś o zasadzie lustra, która mówi, że możemy zobaczyć w innych to, czego sami nie dostrzegamy w sobie?

    W tym odcinku rozmawiamy z Anią o konfliktach w korporacjach – z czego wynikają i jak je można rozwiązywać. Ania jest coachem i zawodowo zajmuje się rozwiązywaniem takich konfliktów. Pracowała wiele lat w HR, a obecnie prowadzi szkolenia dla pracowników i managerów. Jeżeli macie ochotę posłuchać o jej doświadczeniach w tym temacie, zapraszamy.

    Ania & Kasia ❤️

    Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na nasz kanał na YouTube: MiAtoBie

    Show more Show less
    35 mins
  • Czy zawsze rodzic musi mieć racje w kwestii ubioru dziecka?
    May 17 2024

    Czy w relacji z dzieckiem zawsze to my mamy „rację”? Czy dziecko powinno nas słuchać w każdej sprawie, bo jesteśmy dorosłymi i posiadamy większe doświadczenie? Czy zawsze musimy narzucać dziecku nasze zdanie, ubierając je zgodnie z przekonaniami społecznymi i wymuszając dopasowanie do otoczenia?

    Kiedy i w jaki sposób najlepiej się ubrać? Czy to, co mamy na sobie, jest wyrazem szacunku dla drugiej osoby? A może to w ogóle nie ma znaczenia, bo szacunek uczymy poprzez okazywanie go naszemu dziecku? Czego tak naprawdę uczymy i czego chcemy nauczyć poprzez nakazywanie i narzucanie dziecku, jak ma się ubrać?

    A co by było, gdybyśmy pozostawili dziecku wybór w tej kwestii, gdybyśmy się nie czepiali i pozwolili mu samemu decydować, dając mu wolność? Co by się wtedy stało? Czy to w ogóle miałoby znaczenie?

    W dzisiejszym odcinku rozmawiamy na przykładzie wolności w kontekście ubioru o tym, jak zacząć od siebie w relacji z dzieckiem. Po co to w ogóle robić? I czy to ma sens? Dzielimy się też, jak zmieniło się nasze podejście do tej kwestii i co na to wpłynęło.

    Chcecie posłuchać? Zapraszamy!

    Ania & Kasia ❤️

    Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube: https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobieOpis

    **********************************************************************************************
    Źródła:
    "Self reg, Opowieści dla dzieci.O tym jak działać, gdy emocje biorą górę".
    Agnieszka Stążka Gawrysiak

    Show more Show less
    53 mins
  • Zmień bieg swoich reakcji. Nawigacja przez zakręty własnych emocji.
    May 3 2024

    Pewnie wielu z Was zdarzyło się być kierowcą samochodu, gdy ktoś zajechał Wam drogę, migając światłami, trąbiąc, gestykulując itp. Co się wtedy w Was uruchamia? Co sobie myślicie? Czy podobnie jak Ania, uważacie to za chamstwo, gburactwo i prostactwo, czy może coś jeszcze innego?

    Ile razy zdarzyło Wam się zastanowić, co dana sytuacja uruchamia w Was, a ile razy zrzucaliście "winę" na innych? Czy zawsze ktoś jest winny, czy może warto spojrzeć w głąb siebie i zadać sobie pytanie, co we mnie dana sytuacja uruchamia? Dlaczego mnie to tak złości, smuci, wkurza, zawstydza? Co pod tym się kryje?

    A może to słowa, a może gesty drugiej osoby są jakimś naszym zapalnikiem? Czyj tak naprawdę głos w nas się uruchamia, może jakaś znana nam sprzed lat sytuacja? Warto się nad tymi sytuacjami zastanowić, zatrzymać i przejrzeć w nich jak w lustrze, by móc odkrywać to, co nasze, by dać sobie samemu sprawczość w rozwiązywaniu naszych własnych spraw i wykorzystywać takie sytuacje do uczenia się siebie i swoich zachowań oraz popracowania nad nimi.

    Warto pamiętać, że:

    • nie możemy zakładać, co inni myślą o nas, bo tego nie wiemy,
    • warto zacząć od siebie zamiast zwalać winę na kogoś za nasze emocje, bo tylko my tak naprawdę mamy tę sprawczość, by się dowiedzieć, co za nimi się kryje i sobie pomóc,
    • warto prosić o pomoc i umieć ją przyjmować, właśnie wtedy jesteśmy silni, kiedy umiemy to robić.

    W tym odcinku razem z Anią bierzemy pod lupę zachowania, które nierzadko uruchamiają się w nas, kiedy mamy jakąś konfrontację na drodze. Chcecie posłuchać? Zapraszamy!

    Ania & Kasia ❤️

    Zapraszamy na nasze konto na Instagramie:
    http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube:
    https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie"

    Show more Show less
    1 hr and 2 mins
  • Zacznijmy od siebie.
    Apr 19 2024

    Pomyśl sobie, że zdarza się jakaś sytuacja, która mocno Cię porusza. Potrzebujesz się komuś wygadać, a ta osoba mówi: 'zacznij od siebie, co możesz w sobie zmienić'.
    Co wtedy czujesz?
    Co się w Tobie uruchamia?
    Może zupełnie nic, masz świadomość siebie i tego, że potrzebujesz się wygadać, a jednocześnie wiesz, że skoro Cię ta sytuacja w jakimś stopniu ruszyła lub coś uruchomiła, to warto się tym zająć.
    A może zupełnie nie, bo uważasz, że to Ty jesteś zraniona/ny przez kogoś i to ta osoba, która Cię zraniła, powinna coś ze sobą zrobić? Jak to jest?

    Osobiście lubię myśleć, że jeżeli ktoś się jakoś do mnie zachowa w niefajny sposób lub powie mi coś przykrego, jest o tej osobie. Uświadomienie sobie tego bardzo może pomóc w zobaczeniu relacji z tą osobą z jakiejś perspektywy, zdjęciu z siebie tego, co nie moje. Jednocześnie jeżeli mnie to zachowanie w jakiś sposób porusza, to warto się tym zająć i zobaczyć o co chodzi, co się takiego stało, dlaczego mnie to ruszyło. Oczekiwania, że ktoś się zmieni i wtedy dopiero będę szczęśliwa/wy, spokojniejsza/szy są dość mało realistyczne. Myślę sobie, że nawet jeżeli będziemy chcieli kogoś zmienić i ten ktoś na to pójdzie, to bliskie jest mi stwierdzenie, że podobne sytuacje będą się zdarzać tak długo, jak nie zmierzę się sama ze sobą, z tym, co we mnie się uruchamia. Zwłaszcza jeżeli sytuacja się powtarza. Nie mówiąc już o tym, że nie mamy prawa nikogo zmieniać, jeżeli ten ktoś nie jest na tę zmianę gotowy. Bo każdy ma prawo do zmiany na swoich zasadach i w swoim tempie. Warto więc patrzeć na siebie, bo inni ludzie oraz sytuacje mogą nam pomóc odkryć to, co głęboko w nas jeszcze nie odkryte, a co pomoże nam zobaczyć daną sytuację z takiej perspektywy, która pozwoli inaczej patrzeć na świat. Mam takie doświadczenia, że jak raz to zobaczymy, to już nie będziemy chcieli wrócić do tego, co było.

    Budujmy w sobie zaufanie do siebie i odzyskujmy sprawczość, wzmacniajmy ją w sobie. To są mocne fundamenty, które bardzo mogą pomóc nam każdego dnia, w naszej codzienności.

    Zapraszamy do posłuchania 🙃
    Ania & Kasia ❤️

    Zapraszamy na nasze konto na Instagramie:
    http://www.instagram.com/mi_a_tobie
    oraz na kanał na YouTube:
    https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie


    Show more Show less
    48 mins
  • Kij i marchewka? A może coś zamiast? Część 2.
    Apr 5 2024

    Zapraszamy do drugiej części podcastu o nagrodach i karach.

    Jeśli jedynym narzędziem, jakie masz, jest młotek, to każdy problem wydaje się gwoździem” - Abraham Maslow

    „Nagradzanie i karanie są mechanizmami kontroli zewnętrznej, które mogą ograniczyć naturalną motywację dziecka do nauki i samorozwoju” - Daniel Pink


    Czy kary i nagrody działają i czy warto je stosować? Po co w ogóle nagradzać i karać? Co nam to daje?

    Czy to nie jest tak, że dziecko karane przez rodzica uczy się karać inne dzieci, a w przyszłości innych dorosłych? Czy jeżeli zrobimy coś „złego”, jakoś się zachowamy w sposób trudny dla innych lub powiemy coś trudnego do kogoś, to czy jedynym sposobem, żeby na tę sytuację zareagować jest wymierzyć tej osobie karę? Czy dziecko karane przez rodzica nie stanie się przypadkiem dorosłym karzącym ludzi w swoim otoczeniu?

    A nagrody? Czego uczą? Czy nie tego, że warto spełniać oczekiwania innych, bo wtedy coś za to dostaniemy? A co z potrzebami, uczuciami? Czy nie warto zadać sobie pytanie dlaczego ja lub ktoś tak czy inaczej się zachował lub to czy owo powiedział, bo coś pod tym leży głębiej? Czy nie warto zastanowić się czego uczymy dziecko, wymierzając mu karę czy dając za coś nagrodę, a czego tak naprawdę chcielibyśmy nauczyć?

    W dobie dzisiejszego internetu, wiedzy i dostępu do niej, możemy łatwo znaleźć wiele pozycji na rynku, które podważają sens karania i nagradzania. Chociażby rozróżnienie między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną daje mi świadomość, co ja bym chciała dla swojego dziecka a co nie. Świadomość tego pokazuje:

    • jaką chcę iść drogą i co mi pasuje a co nie
    • co chcę osiągnąć, a co zupełnie nie
    • czego chcę nauczyć moje dziecko.

    Pamiętajmy, że dziecko kiedyś będzie dorosłym i to, co mu przekażemy, w jakie zasoby w postaci przekonań o sobie i świecie ubierzemy, tak będzie funkcjonować w świecie. Bo to nasz wybór czy będziemy dmuchać w jego skrzydła i pozwolimy by latało czy zawiążemy sznurek i będziemy tylko udawać, że lata, ale tak naprawdę od ziemi daleko nie poleci, bo będzie jak ten latawiec na wietrze. To do nas należy wybór. Mi pasuje by nie karać tylko pokazywać konsekwencje, nie nagradzać tylko wspierać, doceniać i rozmawiać. A Tobie?

    Zapraszamy do posłuchania
    Ania & Kasia❤️

    Zapraszamy na nasze konto na instagramie

    http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube

    https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie


    ****************************************************************************************
    Źródła:


    Show more Show less
    32 mins