Morze możliwości

By: Katarzyna Tubylewicz
  • Summary

  • Morze możliwości – podcast Katarzyny Tubylewicz

    Podcast dla tych, którzy nieustannie zastanawiają się nad życiem i są go równie nieustannie ciekawi. Tematy społeczne, kulturalne, polityczne i egzystencjalne, o Szwecji, Skandynawii i Polsce, o życiu pomiędzy krajami (rozdzielonymi morzem!), o samoświadomości i kreatywności, o literaturze, i o jodze oraz poszukiwaniach harmonii, i optymizmu wśród chaosu.

    Zaprasza pisarka, dziennikarka, tłumaczka i kulturoznawczyni Katarzyna Tubylewicz.

    Możesz wesprzeć ten podcast na Patronite: https://patronite.pl/katarzynatubylewicz

    Możesz mnie też znaleźć tu:
    Fb: https://www.facebook.com/KatarzynaTubylewiczofficial
    Instagram: https://www.instagram.com/katarzyna_tubylewicz/
    www.katarzynatubylewicz.pl

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz
    Katarzyna Tubylewicz
    Show more Show less
activate_WEBCRO358_DT_T2
Episodes
  • #007 Morze niejednoznaczności
    Aug 28 2024
    Męskość i kobiecość to kategorie, o których można dyskutować bez końca, bo żyjemy w czasach, w których są one nieustannie redefiniowane i coraz mniej jednoznaczne.

    Czy również debata na temat nie binarności i transpłciowości może wpłynąć na to, jak definiujemy płeć? A jeśli tak: to w jaki sposób? Czy istotą kobiecości jest nadal rodzenie dzieci?

    Czy istnieje jakiś rodzaj agresji, która jest bardziej kobieca i co na ten temat mają do powiedzenia autorzy kontrowersyjnej książki o „miękkiej i sfeminizowanej Szwecji”. I jak rozmawiać o rzeczach, które są niejednoznaczne, płynne i zmienne?

    A poza tym , dlaczego warto oglądać filmy Paula Thomasa Andersona i czym bywa życiowa magia.

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite: https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz
    Show more Show less
    45 mins
  • #006 Pochwała powierzchowności i wielojęzyczności
    Aug 15 2024
    Czy powierzchowne kontakty i mówienie „dzień dobry” nieznajomym mają znaczenie, czy w ogóle nie warto sobie tym zawracać głowy? Co ma na ten temat do powiedzenia mieszkająca w Amsterdamie Szwedka, Charlotte Boström i dlaczego ludzie kłaniający się sąsiadom są szczęśliwsi.

    Kierunki ludzkich migracji nieustannie się zmieniają. Dziś Szwecja, która miała być najbardziej otwartym krajem Europy, chwali się, że w roku 2023 więcej ludzi stąd wyemigrowało niż tu przyjechało.

    Szwedzki dziennikarz Martin Gelin, który spędził 23 lata w Nowym Jorku wyjeżdża z ukochanego miasta do Francji, bo „Nowy Jork jest ze wszystkich stron otoczony Ameryką”, a Ameryka ma tak ogromne problemy z demokracją i jest tak nieprzyjazna rodzinom z dziećmi, że już lepiej męczyć się z problemami Europy. Z kolei wielokulturowa Europa nie wykorzystuje ogromnego potencjału wielojęzyczności, która jest dziś czymś normalnym w wielu europejskich krajach. Jak to możliwe, że pisarka nominowana do Nagrody Bookera, Wioletta Grzegorzewska, nie ma dużych szans na brytyjskie stypendia twórcze?

    Dlaczego Szwecja od 56 lat wydaje pieniądze na uczenie w szkole języków ojczystych dzieci z rodzin imigranckich, a jednocześnie brakuje w tym kraju tłumaczy np. z arabskiego i prawdziwego zainteresowania innymi językami niż angielski. A poza tym o porannym wstawaniu z miłości do jogi i o tym, jak dobrze czasem ten rytm zmienić i wywrócić dobę do góry nogami oraz o fascynującym filmie francuskiej reżyserki Claire Denise „Piękna praca”.

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz
    Show more Show less
    55 mins
  • #005 Niewygodna polskość? Warszawa najlepszym miastem do życia?
    Jul 31 2024
    O czym piszą szwedzkie media w sezonie ogórkowym?
    Jakiej wystawy nie wolno przegapić teraz w Sztokholmie? A poza tym: do diaska, dlaczego polskość jest dla nas nadal tak często niewygodna.

    Skąd się wzięły polskie kompleksy? Czy są uzasadnione? Dlaczego nation branding czyli promocja marki i kultury polskiej jest niewystarczająco skuteczna. Czy to literatura może nas uleczyć? A może chodzi raczej o zrozumienie historii ludzi i społeczeństwa, która jest inna od historii narodu.

    Na pewno może w tym pomóc fascynująca książka Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki” opowiadająca historię kobiet, dla których dotąd nie było miejsca w naszej zbiorowej świadomości.

    Poza tym będzie też o tym, że Warszawa to być może najlepsza miejscówka do życia w całej Europie. Zwłaszcza dla ludzi, którzy lubią się w coś angażować.



    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite: Katarzyna Tubylewicz
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)


    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz
    Show more Show less
    57 mins

What listeners say about Morze możliwości

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.