Episodes

  • Andrea Fábiková, Tamara Čipková, Simona Kutná: Spolu tvoríme bezpečnú a rešpektujúcu fakultu
    Jun 5 2024

    Plnohodnotne študovať a pracovať možno len v rešpektujúcom a bezpečnom prostredí. Presne také pomáhajú tvoriť naše tri hostky. Andrea Fábiková a Tamara Čipková pôsobia ako dôverné osoby pre prípady sexuálneho obťažovania na UK, Simona Kutná je zase študentskou ombudsmankou na našej fakulte. Na múriku porozprávali o tom, s čím sa na ne možno obracať, aké podnety riešia a kde hľadať podporu, pocit bezpečia a istoty. V závere radia, aké knihy, podcasty, filmy, divadelné predstavenia či organizácie je dobré sledovať. Vypočujte si diel plný cenných rád, povzbudenia a inšpirácie pre pocit vnútornej pohody.

    Show more Show less
    27 mins
  • November 1989 z pohľadu dnešného študentstva: slobodu nesmieme brať ako samozrejmosť
    Dec 4 2023

    Zuzana Hudáková je študentkou tlmočníctva a prekladateľstva, Viliam Sloboda študuje učiteľstvo. Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva prijali pozvanie na rozhovor o aktuálnosti hodnôt novembra 1989 v dnešných dňoch. Svoje vnímanie atmosféry a vzťahov na vysokej škole približujú v diskusii s Vladimírom Zvarom, ktorému prezradili aj to, že pri boji za lepšiu budúcnosť je občas potrebné ísť hlavou proti múru.

    Show more Show less
    26 mins
  • Matúš Hajdúch: AIS nie je nutné zlo – nakoniec aj tak všetkým pomôže
    Oct 19 2023

    Tento diel podkastu je pohľadom do mysle správcu Akademického informačného systému na FiF UK. Matúš Hajdúch v ňom okrem iného prezradí, že je bývalým pedelom a vášnivým hráčom videohier. Jeho prístup k akademickému informačnému systému AIS je inšpiratívny: nevidí ho ako nutné zlo, ale ako užitočný nástroj (samozrejme, ak objavíme čaro jeho vydarených návodov). Ako bonus Matúš prezradí, aká otázka dokáže lokálneho správcu AIS-u najviac vyviesť z rovnováhy. Pripravte sa na zaujímavý pohľad do sveta informačných technológií na akademickej pôde.

    Show more Show less
    23 mins
  • Priestor pre individuálnu slobodu stále existuje
    Sep 13 2023

    S profesorom Michalom Chabadom z Katedry filozofie a dejín filozofie FiF UK sme diskutovali o naturalizme ako perspektíve nazerania na veci v súčasnej filozofii. V rozhovore sa dozviete viac o probléme ľudskej dôstojnosti, napĺňania potrieb či o šťastnom živote. Okrem toho zistíte, prečo drzí pubertiaci a pubertiačky kladú výborné (dokonca filozofické) otázky.

    A ešte link na zaujímavú publikáciu, ktorá sa v rozhovore spomína:

    Michal Chabada, Róbert Maco (eds.): Varieties of Naturalism in Contemporary Philosophy

    Show more Show less
    27 mins
  • Michal Hajdúk: Byť trochu paranoidný nie je zlé
    May 18 2023

    Pozvanie do našej podcastovej série prijala ďalšia výrazná postava Filozofickej fakulty UK: doc. Michal Hajdúk, ktorý pôsobí na Katedre psychológie FiF UK a zároveň na Psychiatrickej klinike LF UK a UNB. Vo svojom výskume sa Michal Hajdúk venuje sociálnemu poznávaniu a jeho poruchám u ľudí so schizofréniou, neuropsychológii a duševnému zdraviu mladých ľudí. Je absolventom Fulbrightovho štipendia a má za sebou výskumné pobyty na významných zahraničných pracoviskách. V podcaste sa s ním rozprávame o širších kontextoch výskumu ľudskej psychiky a o najnovších metódach liečby a podpory ľudí s psychickými ťažkosťami.

    Show more Show less
    23 mins
  • Marta Botiková: Každý vníma minulosť cez svoj vlastný filter
    Dec 8 2022

    S etnologičkou prof. Martou Botikovou sa rozprávame o každodennom živote žien v časoch štátneho socializmu. Rozhovor je inšpirovaný knihou z pera Marty Botikovej a Zity Deáky Dievčatá, ženy na Slovensku a v Maďarsku / Lányok, asszonyok Szlovákiában és Magyarországon (1955 – 1989).

    Ilustrácia: Anton Šmotlák: Družstevníčky pri mori, 1957. Slovenská národná galéria, inventárne číslo: UP-DK 4629.

    Show more Show less
    28 mins
  • Light*: Akademická obec by mala byť spúšťačom zmien
    Nov 9 2022

    Mesiac po tragédii pred Teplárňou sa s členstvom študentského spolku Light* zhovárala Barbara Rónaiová.

    Show more Show less
    44 mins
  • Nemôžeme ignorovať, akí sú naši študenti a študentky
    Oct 23 2022

    Sú štyri a spája ich chuť zlepšovať vzdelávanie a celkovú atmosféru na univerzite. Gabriela Pleschová, Lucia Hlavatá, Agnes Simon a Jana Výškrabková pracujú v novozaloženom Centre pedagogickej podpory Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Čoraz viac pedagógov/-ičiek a doktorandov/-iek už pozná kurzy z ponuky centra, ktoré sú zamerané najmä na to, ako lepšie učiť na vysokej škole. O kurzoch, ale aj o celkovom profile, plánoch a cieľoch Centra pedagogickej podpory FiF UK sa s Gabrielou, Luciou a Janou rozpráva Vladimír Zvara.

    Show more Show less
    23 mins