• Na ukraińskim szlaku. Opowieści o Lwowie i nie tylko

  • By: Radio Wnet
  • Podcast

Na ukraińskim szlaku. Opowieści o Lwowie i nie tylko  By  cover art

Na ukraińskim szlaku. Opowieści o Lwowie i nie tylko

By: Radio Wnet
  • Summary

  • W tym wyjątkowym podcaście Dmytro Antoniuk, ekspert krajoznawca i autor przewodników po Ukrainie, rozmawia z Wojciechem Jankowskim z redakcji wschodniej Radia Wnet. Razem przybliżają słuchaczom historię i obecny stan polskich zabytków na Ukrainie, które są zagrożone w wyniku trwającej agresji rosyjskiej.

    Podcast powstał we współpracy z Instytutem Polonika, który dba o zachowanie rzeczpospolitańskiego dziedzictwa za granicami Polski. W serii odcinków dowiesz się więcej o zabytkach związanych z naszą wspólną historią i kulturą, takich jak pałace, zamki, kościoły i klasztory, które kiedyś były częścią II Rzeczypospolitej. Odkryj bogactwo polskiej kultury na baza.polonika.pl
    © 2023 Radio Wnet
    Show more Show less
activate_primeday_promo_in_buybox_DT
Episodes
  • Korzec: zapomniane perły rzeczpospolitańskiego dziedzictwa w ostatnim odcinku podcastu
    Sep 14 2023

    W finałowym odcinku podcastu "Na ukraińskim szlaku: Opowieści o Lwowie i nie tylko", Dmytro Antoniuk zabiera nas do Korca, miejscowości pełnej rzeczpospolitańskich pamiątek. Jesteśmy smutni, że to już ostatni odcinek serii, ale jednocześnie wdzięczni za szansę podzielenia się z Wami tak wieloma fascynującymi opowieściami.

    W tym epizodzie zatrzymujemy się w Korcu, znanym jako ostatnie miasto na granicy z dawnym Związkiem Sowieckim. Dmytro z pasją opowiada o zamku, którego historia obfituje w niejedną tajemnicę. Chociaż wiele pytań o datę jego budowy pozostaje bez odpowiedzi, to mury tego zamku wciąż skrywają wiele sekretów. Od XVII wieku obiekt ten był własnością rodziny Czartoryskich, która w 1783 roku założyła tu prężnie działającą fabrykę porcelany i fajansu. Niestety, śmierć Józefa Klemensa Czartoryskiego 1810 roku położyła kres jej świetności.

    Dmytro przenosi nas również do czasów barokowej rezydencji Czartoryskich, wzniesionej pod koniec XVIII wieku. Z żalem konstatujemy, że wiele zabytkowych budynków w Korcu jest obecnie w opłakanym stanie. Ta podróż po wspólnej historii i dziedzictwie stanowi kulminacyjny punkt naszej serii podcastowej, realizowanej we współpracy z Instytutem Polonika.

    Czas rozpoczęcia rozdziałów:

    0:00:00 - Wstęp: Finałowe refleksje i podsumowanie serii "Na ukraińskim szlaku"
    0:00:30 - Korzec: Ostatni przystanek w naszej wspólnej podróży
    0:02:02 - Tajemnice zamku w Korcu i jego historyczni właściciele
    0:09:05 - Pofranciszkański klasztor i rezydencja Józefa Klemensa Czartoryskiego
    0:10:02 - Nasza współpraca z Instytutem Polonika i misja podcastu

    ★ Support this podcast ★
    Show more Show less
    11 mins
  • Noc w Zamku i zagrożone dziedzictwo: odkryj Świrz
    Sep 13 2023

    Dzisiejszy odcinek to fascynująca podróż do zamku w Świrzu, który zachwyca swoją autentycznością. Zamek ten zachował swój pierwotny kształt z XVII wieku. Wojtek Jankowski zdradza, pod jakim warunkiem zdecydowałby się na nocleg w tym zamku. Odkryjcie z nami również kulturalne oblicze zamku, który stał się miejscem różnorodnych wydarzeń, chociaż wciąż brakuje tam muzeum czy innej instytucji kultury.

    Oprócz historii zamku w Świrzu, rozmawiamy o zagrożeniach, jakie niosą dla wspólnego dziedzictwa na Ukrainie działania Rosji. Dmytro Antoniuk podzieli się z nami niezwykłą opowieścią o Korcu na Wołyniu. Podcast "Na ukraińskim szlaku: Opowieści o Lwowie i nie tylko" jest realizowany we współpracy z Instytutem Polonika, zajmującym się ochroną, badaniami, edukacją i promocją rzeczpospolitańskiego dziedzictwa za granicą.

    Czas rozpoczęcia rozdziałów:

    0:00:00 Wprowadzenie do zamku w Świrzu
    0:01:03 Nocleg w zamku i związane z nim legendy
    0:02:11 Początki zamku i cerkiew Świętej Trójcy
    0:08:01 Odcinek 19: Wspólne zabytki zagrożone działaniami Rosji
    0:08:30 Ostatnia część: Zapowiadanie opowieści o Korcu na Wołyniu


    ★ Support this podcast ★
    Show more Show less
    9 mins
  • Zamek, który odparł Turków i Kozaków: fascynująca historia rzeczpospolitańskiego dziedzictwa w Starym Siole
    Sep 12 2023

    W tym odcinku podcastu "Na Ukraińskim Szlaku. Opowieści o Lwowie i nie tylko" zabieramy was na podróż do urokliwego zamku w Starym Siole, położonego niedaleko Lwowa. Widoczny z okien pociągu, zamek ten jest największą fortecą w okolicy Lwowa i rozpościera się na obszarze dwóch hektarów. Jego historia sięga czasów Władysława Jagiełły, który nadał te tereny rycerzowi Zawiszy Czarnemu. Właścicielami zamku były kolejno znamienite rody, takie jak Ostrogscy, Radziwiłłowie czy Sieniawscy. Dowiedzcie się również o kontrowersyjnej postaci Władysław Dominika Zasławskiego, znanego jako "peryńa", i o dramatycznych momentach, kiedy zamek odparł ataki Kozaków i Turków.

    W Starym Siole możecie również zwiedzić cerkiew Świętej Trójcy, która wcześniej była kościołem katolickim, oraz cmentarz z intrygującymi nagrobkami, w tym generała Romana Wybranowskiego.

    Na koniec podkreślamy, że nasz podcast jest realizowany we współpracy z Instytutem Polonika, który angażuje się w ochronę i promocję rzeczpospolitańskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. W kolejnym odcinku wrócimy do Lwowa i udamy się do Świrża.

    Czas rozpoczęcia rozdziałów:

    0:00:00 Lwów-Iwano Frankiwsk - podróż pociągiem po Ukrainie
    0:02:16 Historia i znamienite rody, które były właścicielami zamku w Starym Siole
    0:07:28 Architektura i dziedzictwo zamku w Starym Siole
    0:09:14 Generał Roman Wybranowski - niezapomniana postać w historii Lwowa
    0:10:02 Na Ukraińskim Szlaku - cykl podcastów o rzeczpospolitańskich zabytkach
    0:10:43 Współpraca z Instytutem Polonika - rzeczpospolitańskie dziedzictwo za granicą

    ★ Support this podcast ★
    Show more Show less
    11 mins

What listeners say about Na ukraińskim szlaku. Opowieści o Lwowie i nie tylko

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.