Episodes

  • Wielki bunt mieszczan
    Oct 14 2021
    Spokojnie zanim zobaczymy, co właściwie się zaczyna i co doprowadziło wrocławian do takiej furii dwa słowa o tym, jak w ogóle powstała rada miejska we Wrocławiu.
    Show more Show less
    20 mins
  • Wielki szaber wrocławski - powojenny Wrocław
    Oct 6 2021
    Wrocław po wojnie był, jak morze ruin. Ale w tym morzu można było wyłowić prawdziwe skarby. Szaber, czyli grabież mienia pozostałego w mieście, bez opieki i właścicieli, rozwinęła się na niebywałą skalę. Prawdą jest, że z innych terenów Polski na „Dojny Śląsk”, jak to się wtedy określało, przyjeżdżało tysiące osób jedynie po to, aby wywieźć stąd walizy sztućców, dzieł sztuki, butów, bielizny, ubrań i wszelkich dóbr, które zmieściły się bagażach.
    Show more Show less
    25 mins
  • Lot pod najpiękniejszym wrocławskim mostem
    Sep 30 2021
    Dzieło było na ukończeniu, a on dokładnie jeszcze raz sprawdził obliczenia i okazało się, że popełnił fatalną pomyłkę. Z poprawionych rachunków wynikało, że most nie wytrzyma obciążenia. Przerażony, nie zniósł napięcia i skończył ze sobą.
    Show more Show less
    26 mins
  • Historia piwa i wojny o złoty trunek we Wrocławiu
    Sep 23 2021
    Już Gall Anonim w XII stuleciu informował, że piwo było ulubionym napojem Polaków. Natomiast wrocławska Piwnica Świdnicka była jedną z najpopularniejszych karczm średniowiecza. Chcecie wiedzieć kto tam gościł i jak się rodziła historia złotego trunku na Dolnym Śląsku? Dlaczego piwo było tak pożądanym napojem? Zapraszamy do siódmego odcinka podcastu Opowiedzmy Wrocław z Juliuszem Woźnym.
    Show more Show less
    28 mins
  • Czy wrocławski kościół św. Elżbiety ma pecha?
    Sep 16 2021
    9 czerwca 1976 roku. Pali się kościół św. Elżbiety, jedna z największych świątyń we Wrocławiu, od wieków górująca nad miastem. Po godzinie 21 rozgrzane powietrze rozrywa dach. Płonące belki padają na okoliczne domy i rynek. Ale jeszcze bardziej dramacznie było niecały rok wcześniej, gdy ogień ogarnął wieżę tego samego kościoła. W wąskiej klatce schodowej z kręconymi stopniami metrowej szerokości uwięzionych zostało 12 strażaków.
    Show more Show less
    28 mins
  • Walczył z sowietami, a potem wymyślił King Konga
    Sep 8 2021
    Prawdziwy niespokojny duch, człowiek, który wiele razy rzucał wyzwanie losowi. A jednocześnie niebywały szczęściarz, bo los, wielokrotnie wystawiany przez niego na próbę, niezmiennie mu sprzyjał.
    Show more Show less
    29 mins
  • Kaci mistrzowie i kaci partacze
    Sep 2 2021
    „Jeśli kat tryumfuje, jeśli zdoła oddzielić za jednym zamachem głowę, którą kazano mu ściąć, pokazuje ją ludowi, odkłada na ziemię, a następnie kłania się publiczności, która wyraża aplauz od jego adresem, klaszcząc w dłonie.” pisał francuski filozof i historyk Michela Faucaul.
    Show more Show less
    28 mins
  • Książe otruty przez własnego medyka
    Aug 26 2021
    Otóż minnesingerami nazywano w średniowieczu niemieckich arystokratów, którzy tworzyli i osobiście wykonywali pieśni miłosne. I właśnie Henryk IV Probus wrocławski książę był takim minnesingerem, bo utwory własnego autorstwa wykonywał, towarzysząc sobie na lutni. No czy takiemu facetowi mogłaby się oprzeć jakakolwiek kobieta?
    Show more Show less
    29 mins