Episodes

  • dr Olga Kurek-Ochmańska - Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka
    Aug 9 2024

    Świadomość społeczna w zakresie zaburzeń osobowości jest coraz większa, jednak w dalszym ciągu nie jest ona wystarczająca i w społeczeństwie funkcjonuje wiele nieścisłości i mitów na ten temat. Dr Olga Kurek-Ochmańska próbuje je rozwiać podczas swojego wykład.

    Show more Show less
    57 mins
  • prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek
    Jul 25 2024

    Spotkanie czy iwęt? Wrocław czy Wroc? Jaka jest współczesna polszczyzna i jakie zachodzą w niej procesy? Swoją wiedzą na ten temat podzielili się profesorowie Jerzy Bralczyk i Jan Miodek. Mowa była między innymi o feminatywach, zdrobnieniach oraz zaskakujących zwrotach akcji w wykorzystywaniu przez Polaków końcówek fleksyjnych, takich jak „-ów” czy „-y”.


    Show more Show less
    1 hr and 16 mins
  • Karol Wójcicki - Jak loty w kosmos wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji?
    Jul 11 2024

    Z technologii kosmicznych korzystamy każdego dnia, niekoniecznie zdając sobie z tego sprawę. Jesteśmy teraz świadkami kolejnej rewolucji w lotach kosmicznych, dzięki której nasz świat będzie zmieniał się jeszcze szybciej. O tym co w technologii kosmicznej działo się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, jakie rewolucje zachodziły w naszym życiu za sprawą lotów kosmicznych i co będzie się działo w ciągu najbliższych lat, opowiedział Karol Wójcicki.

    Show more Show less
    1 hr and 2 mins
  • prof. Paweł Januszewicz - Sztuczna inteligencja w medycynie
    Jun 27 2024

    W latach ’50 Alan Turing przewidział, że maszyny przez niego projektowane będą się upodabniać w swoich czynnościach do czynności ludzkich. Sztuczna inteligencja już zdała Test Turinga. Czy w związku z tym AI jest czymś co rzeczywiście nam służy? Jaką rolę pełni sztuczna inteligencja w medycynie, a szczególnie w psychiatrii. Wiele związanych z tym tematem kwestii poruszył w swoim wykładzie prof. Paweł Januszewicz, zaznaczając jednocześnie, że AI zupełnie nie radzi sobie z klasyczną diagnozą zaburzeń psychicznych.

    Show more Show less
    1 hr and 30 mins
  • prof. Ryszard Tadeusiewicz i prof. Krzysztof Zanussi - Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?
    Jun 13 2024

    Rozwój sztucznej inteligencji budzi niepokój nie tylko naukowców, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. Obawiamy się wielu aspektów przyszłości związanych z jej ewolucją. Na pytanie „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” próbowali odpowiedzieć prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz reżyser Krzysztof Zanussi podczas spotkania, które odbyło się w grudniu 2023 roku, w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”.

    Show more Show less
    1 hr and 41 mins
  • dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ - Nie będzie żywności bez bioróżnorodności
    May 23 2024

    Możemy się obejść bez różnych przedmiotów, ale bez żywności się nie obejdziemy. Dlaczego bioróżnorodność jest ważna w wytwarzaniu żywności, dlaczego bez niej nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa żywnościowego całej ludzkości?

    Show more Show less
    1 hr and 13 mins
  • Polskie szanse i zaniechania
    May 9 2024

    Jakie są perspektywy rozwoju gospodarki w Polsce? Czy wolność jest dana raz na zawsze? Jakie są pozytywne skutki okresu transformacji, a jakie zjawiska uczyniły koszty transformacji nadmiernie wysokimi? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiedzieli podczas panelu dyskusyjnego z cyklu „W labiryncie świata” wybitni eksperci: o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall, prof. Paweł Kowal oraz prof. Tadeusz Pomianek.

    Show more Show less
    1 hr and 49 mins
  • prof. Jerzy Vetulani - Jak usprawnić mózg nastolatka?
    Apr 19 2024

    W ramach wykładu prof. Jerzy Vetulani przedstawił ewolucję mózgu człowieka. Opowiedział również o tym, jak mózg rozwija się w różnych fazach naszego życia. Profesor wytłumaczył także, co trzeba robić, a czego unikać, aby usprawnić jego działanie.

    Show more Show less
    1 hr and 38 mins