Episodios

  • Podróże filozoficzne. Koło Wiedeńskie
    Sep 15 2024
    Matematyka jest czymś, co obowiązuje zarówno w świecie zewnętrznym jak i w świecie naszych aktów psychicznych, w tym również naszych obrazów zmysłowych. Matematyczny charakter ma również nasz język. Podobnie rzecz ma się z logiką. To właśnie matematyka i logika mogą się stać trampoliną pomiędzy światem zewnętrznym, naszymi obrazami w głowie, a pojęciami naszego języka. Tak uważali filozofowie Koła Wiedeńskiego. Więcej o ich poglądach w tym odcinku „Podróży filozoficznych”.
    Más Menos
    5 m
  • Podróże filozoficzne. Bertrand Russell
    Sep 8 2024
    - Był przede wszystkim rasowym filozofem analitycznym – tak o Bertrandzie Russlu – filozofie, logiku, działaczu społecznym, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury mówi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński. Brytyjski myśliciel jest bohaterem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
    Más Menos
    6 m
  • Podróże filozoficzne. Edmund Husserl
    Sep 1 2024
    Co decyduje o „zwierzęcości”, a co na przykład o „meblowatości”. Trudny temat definiowania rzeczywistości podjął Edmund Husserl. To kolejny bohater „Podróży filozoficznych”.
    Más Menos
    5 m
  • Podróże filozoficzne. Erich Fromm
    Aug 26 2024
    Zygmunt Freud jest jedną z osób, które ukonstytuowały współczesną psychologię, ale tym razem nie o popędzie seksualnym i nie o snach będzie mówił prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński, ale o miłości, jako przezwyciężaniu samotności. Wyjaśni, dlaczego człowiek bardziej pragnie być kochanymi, niż samemu kochać. W tym odcinku „Podróży filozoficznych” będzie też o następcy Freuda, Erichu Fromm’ie.
    Más Menos
    5 m
  • Podróże filozoficzne. Nietsche
    Aug 20 2024
    Prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński mówi o nim, że jest jedną z najbardziej znienawidzonych i charakterystycznych postaci filozofii XIX wieku. Jego najsłynniejsze i najbardziej kontrowersyjne słowa brzmią: „Bóg jest martwy”. Fryderyk Nietzsche jest bohaterem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
    Más Menos
    5 m
  • Podróże filozoficzne. Pierce
    Aug 20 2024
    Miarą prawdy jest dolar – tak mówił jeden z przedstawicieli pragmatyzmu. Tym razem prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński mówi o twórcy tego kierunku filozoficznego, a jest nim Charles Sanders Peirce.
    Más Menos
    4 m
  • Podróże filozoficzne. Kierkegaard
    Aug 11 2024
    „Bojaźń i drżenie” – to tytuł dzieła najważniejszego dzieła duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda. Ten myśliciel jest bohaterem kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
    Más Menos
    5 m
  • Podróże filozoficzne. Comte
    Aug 4 2024
    Władza materialna znajduje się w ręku ludzi możnych i bogatych, władza intelektualna należy do mędrców lub kapłanów, władzę moralną zaś dzieżą kobiety. Mówił też, że potęp zawsze pozostaje prostym rozwinięciem porządku. Autorem tych sentencji jest August Comte, bohater kolejnego odcinka „Podróży filozoficznych”.
    Más Menos
    5 m