Episodes

  • Dr. Amina Jalovčić - Suljević: U Bosni i Hercegovini se plaća PDV na donirane lijekove
    Sep 26 2024

    U Bosni i Hercegovini ne postoji registar oboljelih od malignih bolesti što predstavlja problem i pacijentima i onkolozima. Registar je neophodan da bi znali podatke koliki je broj novootkivenih, koji su karcinomi najčešći, kakvi su rezultati našeg liječenja, koliko nam pacijent živi, koliko lijekova nabaviti, koje lijekove...", kazala je doktorica Amina Jalovčić - Suljević, KCUS Klinika za onkologiju. Doktorica je naglasila da problem s finansiranjem Fonda solidarnosti traje godinama i da vlast u kontinuitetu ignoriše onkološke pacijente. Dodatan problem i doktorima i pacijentima predstavlja činjenica da se u Bosni i Hercegovini plaća PDV na donirane lijekove, primjera radi u susjednoj Srbiji i Hrvatskoj to nije slučaj. "Tri pacijenta su mi umrla zato jer nisu mogli dobiti lijek koji košta 17.000 dolara sedmično od firme koja je htjela pokloniti taj lijek pacijentima. Nisam ga mogla dobiti zato jer nema ko da plati pola miliona KM PDV-a i carine", naglasila je doktorica. Naša sagovornica je objasnila zašto dolazi do nedostatka citostatika u kliničkim centrima u Federaciji Bosne i Hercegovine i za koje lijekove pacijenti mogu tražiti refundaciju. Šta je još kazala, pogledajte u podcastu.

    Show more Show less
    29 mins
  • Svjetlana Hadžidamjanović: Koliko košta ljudski život?
    Sep 26 2024

    Sarajki Svjetlani Hadžidamjanović karcinom je također promijenio život. Kaže da karcinom krvi, odnosno koštane srži ima nespecifične simptome. I Svjetlana se nažalost susrela s nedostatkom citostatika u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. "Nakon što je karcinom dijagnosticiran predložene su mi kemoterapije kako bi se karcinom zaustavio, trebala sam da primim šest ciklusa terapija, međutim, u samom startu jednog lijeka nije bilo i morala sam ga nabaviti u Hrvatskoj. U svojoj toj situaciji sredstava morate nabaviti odmah, a refundacija novca je moguća samo ako imate odobren lijek, ali lijeka jednostavno u tom momentu nema. Terapiju koju trenutno primam ne plaćam, dobivam lijek preko Fonda, a u prvom ciklusu sam ga platila 1000 KM, pije se 21 dan, svaki mjesec sam trebala imati 1.000 KM", podvukla je Svjetlana. Lijekovi koji će Svjetlani najvjerovatnije trebati u budućnosti na bosanskohercegovačkom tržištu ne postoje. Ova Sarajka se s pravom pita koliko u našoj zemlji košta život?!

    Show more Show less
    28 mins
  • Elvir Karalić i Pomozi.ba: Udruženje koje radi posao države
    Sep 26 2024

    Udruženje Pomozi.ba je neprofitna humanitarna organizacija koja svojim djelovanjem pomaže ugroženim ljudima na području cijele Bosne i Hercegovine, ali i šire. Pomoć u zadovoljavanju osnovnih ljudskih potreba timovi Pomozi.ba pružaju povratnicima, starim i iznemoglim licima, samohranim majkama, porodicama bez stalnih primanja, djeci bez roditelja, osobama sa invaliditetom, oboljelima, migrantima... Osnivač Udruženja Pomozi.ba Elvir Karalić kazao je da na godišnjem nivou dobiju oko 1.200 zahtjeva za pomoć onkološkim pacijentima. Detaljnom nam je objasnio kako izgleda proces prikupljanja sredstava za liječenje.

    Show more Show less
    30 mins
  • Belma Kapo: Lista lijekova nije revidirana 5 godina
    25 mins
  • Enida Glušac predsjednica udruženja Renesansa: Uzimamo lijekove od preminulih prijatelja
    Sep 26 2024

    Enida Glušac je predsjednica udruženja Renesansa, udruženja koje pruža podršku ženama oboljelim od karcinoma dojke. Govorili smo o tome šta znači imati karcinom, o troškovima dijalize karcinoma te gdje onkološki pacijenti mogu naći podršku. Koja je odgovornost i uloga institucija, kako se lijekovi doniraju i da li je rješenje problema reforma zdravstvenog sistema.

    Show more Show less
    27 mins
  • Enida Glušac predsjednica udruženja Renesansa: Pacijetice umiru na listi čekanja za terapiju
    Sep 26 2024

    Enida Glušac predsjednica udruženja Renesansa, udruženje koje pruža podršku ženama oboljelim od karcinoma dojke. Govorili smo o nedostatku citostatika, o deficitarnim citostaticima, kako onkološki pacijenti o svom trošku nabavljaju citostatike i refundiranju troškova. Nakon suočavanja sa dijagnozom, prvi problem je lista čekanja, pacijetice umiru na listama čekanja, dok druge pacijentice jako kasno dobiju terapiju. Svi ljudi koji su umrli na listama čekanja ispadaju koleteralna šteta, iz ZZO pravdaju se Zakonom o javnim nabakama. Zdravstveni sistem se treba mijenjati iz temelja, sramotno je da se finasiranje zdravstva nalazi pod stavkom ostalo.

    Show more Show less
    26 mins
  • Enisa Husejnović: Zašto je život u studentskom domu bolji nego u privatnom smještaju
    Sep 26 2024

    Enisa Husejnović je studentica koja živi u studentskom domu Nedžarići, a ranije je stanovala u privatnom studentskom domu u Sarajevu. Usporedila nam je život u privatnom domu i domu Nedžarići, a našu sagovornicu pitamo i kako je iz privatnog doma stigla u dom Nedžariće te razgovaramo i o ishrani u studentskom domu Nedžarići.

    Show more Show less
    29 mins
  • Aldin Mešan: Studentski život u domu na Bjelavama i ostale nepogode
    Sep 26 2024

    Aldin Mešan je predsjednik Asocijacije studenata Studentskog centra Sarajevo i jedan je od stanara doma Bjelave. Udruženje na čijem je čelu naš sagovornik aktivno se bavi problemima u studentskim domovima koji spadaju pod Studentski centar Sarajevo. Objašnjava nam da kao predsjednik Udruženja nema benefite u novčanom smislu, funkciju je prihvatio kako bi stekao nova iskustva.

    Show more Show less
    24 mins