activate_primeday_promo_in_buybox_DT
Episodes
  • Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść
    Jul 26 2024

    Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść

    Polacy zdecydowali 15 października, że partiom demokratycznym, demokratycznym!, które mają swój program, swoje wartości, swoje poglądy, powierzy się rządy - tak mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, szef resortu obrony narodowej, odpowiedział na pytanie o sytuację w koalicji.

    Jak dodał Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Michałem Kolanką, że zaproponowane przez jednego z liderów Trzeciej Drogi Szymona Hołownię, spotkania grupy liderów to dobry pomysł. - Jestem zawsze za dialogiem i dyskusją. Im więcej przepracujemy we wspólnym gronie, tym bardziej stabilni jesteśmy w późniejszych głosowaniach. To jest coś, czego potrzebujemy i na poziomie liderów, ale też na poziomie parlamentarnym. Tam musi być dużo więcej koordynacji i myślę, że marszałek Hołowni może odegrać bardzo ważną rolę animatora tego — powiedział Kosiniak-Kamysz.

    Pytany o niezałatwione sprawy, jak sprawa obniżenia składki zdrowotnej, której rząd nie przyjął, Kosiniak-Kamysz odrzekł, że jest kompromisowy pomysł PSL. - Ja go pokrótce streszczę: w 2025 roku obniżamy składkę zdrowotną tej grupie, która została najbardziej doświadczona, czyli przedsiębiorcom, w kolejnych latach poszerzamy grupę, która będzie objęta tą ustawą. Myślę, że to jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych wyborców, ale też daje możliwość uniesienia tego przez finanse publiczne — stwierdził Kosiniak-Kamysz.

    Pytany o prace kierowanego przezeń zespołu ds. Funduszu Kościelnego, o którym premier Donald Tusk mówił, że jest niezadowolony z tempa prac, Kosiniak-Kamysz powiedział, ze oczekuje propozycji od ministrów, którzy są członkami zespołu. - Już ich ponagliłem. W połowie sierpnia zwołam kolejne posiedzenie tego zespołu — odrzekł wicepremier.

    Kosiniak-Kamysz był też pytany o ustawę o aborcji, która wzbudziła spore kontrowersje, również za sprawą głosowania posłów PSL. Czy lider PSL spodziewa się, że jakakolwiek ustawa dotycząca aborcji może wyjść z Sejmu? - Jedna ma szansę, tylko nie rozumiem, dlaczego nie została jako pierwsza poddana pod głosowanie. Dlaczego komisja nadzwyczajna nie przyjęła projektu liberalizującego, ale takiego, który ma szanse być zaakceptowany. Przecież wszyscy dobrze wiedzą, jakie są nasze poglądy w tej sprawie — przekonywał lider PSL. - Wstępując z nami w koalicję wiedzieli dobrze. Gdyby były inne poglądy, to zapisalibyśmy je w umowie koalicyjnej. Więc nikt tu nikogo nie zaskoczy — mówił.

    - Jest ustawa, która ma szanse przejść, powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego i rozpisanie referendum. Jeśli słyszę od lewej strony, ze wszyscy w Polsce są za liberalizacją przepisów aborcyjnych do 12 tygodnia, w tym wszyscy nasi wyborcy, to śmiem twierdzić, że znam ich trochę lepiej — mówił lider PSL. - Czemu boją się referendum w tej sprawie?

    - Jeśli wszyscy wyborcy PSL, wszyscy wyborcy Polski 2050, wszyscy wyborcy Lewicy, wszyscy wyborcy Koalicji Obywatelskiej są za, to przecież to przejdzie znakomitą większością i my to wprowadzimy — zadeklarował Kosiniak-Kamysz. Przekonywał, że głosowanie jest nad prawem stanowionym w Polsce. - Zgodnie z konstytucją władza należy do narodu. Jeśli byłyby prawdziwe te sondaże, a one są po prostu nieprawdziwe... 70 procent wyborców Trzeciej Drogi w ogóle nie poruszało tematu i nie szli głosować na Trzecią Drogę ze względu na sprawy związane z przerywaniem ciąży — przekonywał.



    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Show more Show less
    18 mins
  • Piotr Zaremba: Kamala Harris nie była do tej pory kochaną przez USA polityczką
    Jul 25 2024

    O Kamali Harris mówi się, że jest konfliktowa i ma problem ze zbudowaniem zespołu wokół siebie. To może mieć znaczenie, bo kampanie amerykańskie to jest wielki spektakl. Team, który robi kampanię musi być zgrany – jeśli kandydatka będzie nadawała na innych tonach niż ludzie, którzy tę kampanię będą jej robić, to może być to kłopot - powiedział Piotr Zaremba, historyk i publicysta.


    Gościem porannego programu Joanny Ćwiek był Piotr Zaremba, historyk i publicysta. Rozmowa poświęcona była temu, czy Kamala Harris jest w stanie pokonać Donalda Trumpa w wyścigu do Białego Domu. - Zaskoczeniem czy suspensem byłoby, gdyby Kamala Harris jednak nie uciułała tych głosów delegatów i gdyby pojawił się jakiś inny konkurent, ale nic na to nie wskazuje - powiedział Zaremba, zapytany o to, czy przed wyborami w USA może nas jeszcze coś zaskoczyć.

    To wielka niewiadoma, bo Kamala Harris jest niewątpliwie świeższą postacią – jest o pokolenie młodsza od Bidena i od Trumpa - zauważył historyk. - Ale z drugiej strony nie miała bardzo wysokich notowań jako wiceprezydent – jest reprezentantką bardzo radykalnego skrzydła Partii Demokratycznej. Czy cały elektorat demokratyczny się na nią przestawi? Tego jeszcze nie wiemy. Nie znamy jej kampanii, to są dopiero pierwsze sygnały - powiedział Zaremba.

    Jak stwierdził publicysta, „Kamala Harris jest – jeżeli chodzi o kwestie programowe – podobna do Joe Bidena”. - Przez cztery lata świeciła jego odbitym światłem jako wiceprezydent. Natomiast pewnie jeszcze mocniej i bardziej radykalnie będzie stawiała na kwestie równości rasowej, pozycji kobiety w społeczeństwie amerykańskim i na kwestie klimatyczne - powiedział Zaremba. - My się przyzwyczailiśmy do Zielonego Ładu w Europie, ale nie odnotowujemy, że Joe Biden próbował przeszczepiać pewne rozwiązania europejskie, na grunt amerykański. Podejrzewam, że Harris będzie jeszcze bardziej ekologiczna od Bidena - dodał. - A z drugiej strony Donald Trump wyraźnie powiedział na konwencji republikańskiej, że chce odrzucić całkowicie pomysły ekologiczno-klimatyczne. Ona pewnie będzie tu wyrazista - zaznaczył.

    Jakiś czas temu zadawaliśmy sobie pytanie, czy Ameryka jest gotowa na ciemnoskórego prezydenta, czyli Baracka Obamę. Okazało się, że jest, mimo że niektórzy uważali, że to będzie ostateczna deska ratunku dla republikanów - stwierdził Piotr Zaremba. - A miał Obama godnego konkurenta w postaci senatora McCaina. Ja uważam, że to jest możliwe – pytanie, czy Harris zaprezentuje się nie jako kobieta, lecz jako osobowość - dodał. - Jako wiceprezydent była w cieniu, nie potrafiła znaleźć wspólnego języka z amerykanami na tyle, że miała gorsze notowania od Bidena. One się poprawiły dopiero niedawno, ale to pewnie dlatego, że zaczęto widzieć, ze Biden jest niedołężny i ma kłopoty ze zdrowiem i percepcją - podkreślił.

    Jak zauważył Zaremba, „Kamala Harris nie była do tej pory kochaną, amerykańską polityczką”. - Płeć będzie tu grała drugorzędną rolę, choć dla niektórych grup to może być ważne - powiedział. - O Kamali Harris mówi się, że jest konfliktowa i ma problem ze zbudowaniem zespołu wokół siebie. To też może mieć znaczenie, bo kampanie amerykańskie to jest wielki spektakl. Team, który robi kampanię musi być zgrany. Jeśli kandydatka będzie nadawała na innych tonach niż ludzie, którzy tę kampanię będą jej robić, może być to kłopot - podkreślił publicysta.



    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Show more Show less
    23 mins
  • Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
    Jul 24 2024

    - To racjonalny i szyty na miarę możliwości państwa projekt — tak ocenia projekt ustawy o rencie wdowiej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, gościni Michała Kolanki w "Rzeczy o Polityce".


    Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła o ostatnim projekcie jej resortu — ustawie o rencie wdowiej, która zakłada zachowanie świadczenia otrzymywanego przez jednego z małżonków i powiększenie go o 50 proc. w przypadku śmierci drugiego z nich lub przejęcia przez żyjącego małżonka pełnego świadczenia osoby zmarłej i 50 proc. własnego świadczenia — w zależności od jego wysokości.

    Na pytanie, czy spodziewa się sporu w ramach koalicji wobec renty wdowiej, ministra stwierdziła, że spodziewa się i oczekuje pełnego poparcia, wedle słów premiera Tuska, który zapowiedział, że rząd poprze obywatelski projekt w sprawie renty wdowie.

    - To racjonalny i szyty na miarę możliwości państwa projekt — twierdzi ministra. Ma też nadzieję, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, „nie wyczerpując całego swojego kalendarza”.

    Upały. Resort przygotowuje pakiet „Klimat dobrej pracy”

    Dziemianowicz-Bąk pytana była o przepisy regulujące warunki pracy — w kontekście panujących upałów. Stwierdziła, że regulacje istnieją, ale dotyczące temperatur najniższych, a te dotyczące wysokich, są rozproszone i niekonkretne.

    Zapowiedziała pakiet „Klimat dobrej pracy”, który ma zawierać szczegółowe zasady, w tym dotyczące maksimum temperatury w miejscu pracy, dostępu do wody, skrócenia dnia pracy czy dostępu do pomieszczeń, gdzie pracownik może odpocząć od upału itp.

    W tej sprawie mają się odbyć konsultacje pracodawcami. Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że pracodawcy często zwracają się do jej resortu o uszczegółowienie przepisów dotyczących tego typu sytuacji. Wytyczne dotyczące tego, jakie przepisy już obowiązują w tych kwestiach i ich przestrzegania ma zostać przygotowane jeszcze w tym miesiącu.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Show more Show less
    29 mins

What listeners say about Rzeczpospolita Rozmowy

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.