To Bardziej Skomplikowane

By: Michał Szyc
  • Summary

  • Podcast powstał z potrzeby zgłębiania złożoności świata, w którym żyjemy. Tematami przeze mnie omawianymi będą przede wszystkim nauka i filozofia. Nauka, którą uważam za najważniejsze źródło wiedzy o rzeczywistości, będzie przewodnim zagadnieniem. Mam głębokie przekonanie, że nauka jest kluczowa dla zrozumienia otaczającego nas świata i jako jedyna pozwala na odkrywanie natury rzeczywistości. Filozofia pomoże w zrozumieniu i interpretacji odkryć naukowych. Filozofia w moim podcaście nie ma zastępować ani podważać innych dziedzin, a szczególnie nauki, ale pomagać w jasnym zrozumieniu otaczającego nas świata. Nazywam się Michał Szyc, jestem inżynierem automatyki i robotyki, pracuję jako programista, a do stworzenia tego podcastu pchnęła mnie moja pasja do nauki i związanych z nią idei. Chciałbym aby ten podcast był miejscem w którym prezentować będę nie tylko własne opracowania ale również rozmowy z ekspertami. Zapraszam do słuchania ”To Bardziej Skomplikowane”!
    Copyright 2024 All rights reserved.
    Show more Show less
activate_Holiday_promo_in_buybox_DT_T2
Episodes
  • #4 - Świadomość i umysły zwierząt | Łukasz Kwiatek
    Sep 26 2024

    Czy zwierzęta są świadome? A jeżeli tak, to jakie to niesie ze sobą implikacje? W dzisiejszym odcinku rozmawiam z Łukaszem Kwiatkiem o tym, czym jest świadomość, co nauka może powiedzieć o świadomości zwierząt, gdzie się znajduje granica tej świadomości (czy np. owady mogą być świadome). Omawiamy samoświadomość, etyczne implikacje wynikające z naszego podejścia do świadomości zwierząt, możliwość odczuwania przez rośliny, tempo poznawcze, a także wiele innych zagadnień. -------- Łukasz Kwiatek jest redaktorem działu Nauka "Tygodnika Powszechnego" oraz popularyzatorem wiedzy w Centrum Kopernika. Z wykształcenia jest filozofem, kognitywistą oraz dziennikarzem zainteresowanym zagadnieniami związanymi z ekologią behawioralną, umysłami zwierząt, ewolucją człowieka oraz historią nauki. W internecie można znaleźć wiele jego bardzo ciekawych artykułów, rozmów oraz wykładów dotyczących zwierząt, ewolucji oraz moralności.

    Linki: X: https://twitter.com/lukaszkwiatek Tygodnik Powszechny: https://www.tygodnikpowszechny.pl/autor/lukasz-kwiatek-45 Centrum Kopernika: https://www.copernicuscenter.edu.pl/person/kwiatek-lukasz-2/ ---------- Rozdziały: 00:00 - Wstęp 01:49 - Czym jest świadomość 08:25 - Świadomość zwierząt 15:17 - Deklaracja o świadomości 19:32 - Samoświadomość zwierząt 27:00 - Rola uwagi i zdolności poznawcze 33:17 - Etyka i moralność wobec zwierząt 48:22 - Świadomość i odczuwanie roślin? 50:16 - Tempo poznawcze 55:35 - Przyszłość podejścia do zwierząt --------- Znajdziesz mnie także na Instagramie: https://www.instagram.com/to.bardziej.skomplikowane/

    Show more Show less
    1 hr
  • #3 - Jak mózg podejmuje decyzje, poczucie "ja", wolna wola | prof. Wojciech Glac
    Sep 11 2024

    W dzisiejszym odcinku miałem przyjemność i zaszczyt porozmawiać z prof. Wojciechem Glacem o neurobiologii podejmowania decyzji. Poruszyliśmy takie tematy jak rola kory czołowej i przedczołowej, rola układu limbicznego, interakcje między tymi układami, rola dopaminy, wpływ losowości na funkcjonowanie mózgu, rola pamięci, czym jest poczucie wewnętrznego "ja", a także jeden z moich ulubionych tematów – problem wolnej woli.

    ----------

    Wojciech Glac jest neurobiologiem na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pełni funkcję profesora w Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka. Od lat z pasją popularyzuje wiedzę o mózgu. Jest organizatorem Dni Mózgu w Trójmieście, wydarzenia, które od dekady przyciąga miłośników nauki i neurobiologii, a jego wysiłki włożone w popularyzację wiedzy są szeroko doceniane, czego dowodem jest prestiżowa nagroda Popularyzator Nauki w kategorii Naukowiec. Jest autorem licznych publikacji dotyczących mózgu, a w internecie można znaleźć wiele jego wykładów i wywiadów, w których w przystępny sposób opowiada o fascynujących zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu.

    ----------

    Rozdziały: 00:00:00 Wstęp 00:01:42 Neurobiologia procesu decyzyjnego 00:12:08 Kora czołowa i przedczołowa 00:16:37 Obciążenie poznawcze 00:19:39 Indywidualne różnice 00:24:33 Wpływ stresu 00:26:08 Interakcja kory i układu limbicznego 00:33:08 Dopamina 00:36:16 Wpływ losowości 00:41:11 Rola pamięci 00:46:53 Neurobiologia poczucia "ja" 01:06:15 Wolna wola

    ----------

    Linki:

    Wojciech Glac:

    YouTube: https://www.youtube.com/@WojciechGlac

    Profil UG: https://old.biology.ug.edu.pl/pracownik/877/wojciech_glac

    To Bardziej Skomplikowane:

    YouTube: https://www.youtube.com/@ToBardziejSkomplikowane

    Instagram: https://www.instagram.com/to.bardziej.skomplikowane/

    Show more Show less
    1 hr and 21 mins
  • #2 - Świat i życie bez wolnej woli
    Jul 24 2024

    W drugim odcinku podcastu zastanawiam się, jak porzucenie koncepcji wolnej woli wpływa na nasze postrzeganie świata. Jeżeli zaakceptujemy, że wolna wola nie ma potwierdzenia ani w naukowej analizie rzeczywistości, ani w naszym wewnętrznym doświadczeniu, co to naprawdę zmienia? Jak możemy rozumować i podejmować decyzje bez wolnej woli? Co z pojęciami takimi jak wina, kara, odpowiedzialność? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

    Intuicja podpowiada, że porzucenie idei wolnej woli wiąże się z dużymi zmianami w myśleniu o wielu aspektach naszego społeczeństwa i o człowieku jako takim. Wiele osób widzi te zmiany bardzo negatywnie, jednak wcale tak nie jest. Porzucenie idei wolnej woli wiąże się z wieloma pozytywnymi zmianami w naszym postrzeganiu świata, innych ludzi i nas samych. W tym odcinku omówię wiele aspektów etycznych oraz moralnych, których postrzeganie może się zmienić, kiedy porzucimy ideę wolnej woli.

    Zapraszam do słuchania, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy myśleć o naszym świecie bez idei wolnej woli i jakie pozytywne zmiany mogą z tego wyniknąć.

    Rozdziały:

    00:00 - Wstęp

    01:58 - Przypomnienie argumentów przeciwko wolnej woli

    05:59 - Co pozostaje bez wolnej woli?

    08:55 - Podejmowanie decyzji

    15:14 - Rozumowanie

    18:24 - Miłość, nienawiść i zemsta

    28:10 - Zbrodnia i kara

    35:35 - Odpowiedzialność

    44:35 - Podsumowanie

    Znajdziesz mnie także na Instagramie:

    https://www.instagram.com/to.bardziej.skomplikowane/

    Show more Show less
    55 mins

What listeners say about To Bardziej Skomplikowane

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.