Episodios

  • Nowa Dekada: #56 Kant nieoczywisty
    Jul 21 2024

    W #56 odcinku “Nowej Dekady” będziemy rozmawiać o Immanuelu Kancie. Naszym gościem będzie Wojciech Kozyra, asystent w Zakładzie Filozofii Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego i autor książki “Kant wobec judaizmu i chrześcijaństwa na tle oświecenia niemieckiego”.

    Na kanwie wspomnianej książki będziemy rozmawiać o mniej znanych aspektach myśli Kanta. Zastanowimy się nad jego stosunkiem do religii i oświecenia. Porozmawiamy też o sposobie interpretowania twórczości Kanta oraz o tym w jaki sposób popularne interpretacje pomijają istotne aspekty jego sposobu myślenia.

    Más Menos
    1 h y 13 m
  • Nowa Dekada: #55 Zwierzęta
    Jun 23 2024

    W #55 odcinku ND rozmawiamy z Joanną Andrusiewicz, filozofką, bioetyczką, redaktorką, menadżerką badań naukowych, której zainteresowania dotyczą między innymi etycznych wyzwań związanych z prowadzeniem badań naukowych nad zwierzętami. W czasie audycji rozmawiamy o stosunku ludzi do zwierząt. Zastanawiamy się jak odkrycia Darwina i współczesne badania nad poznawczymi możliwościami zwierząt wpłynęły na sposób rozumienia zwierząt, m. in. postawiły pod znakiem zapytania zarówno model zwierząt jako kartezjańskich robotów, jak i przekonanie o istnieniu ogromnego dystansu pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Zwracamy też uwagę na to jak rozumienie człowieczeństwa oraz zakres istot objętych naszą empatią wpływało na nasz stosunek do zwierząt.

    Más Menos
    1 h y 18 m
  • Nowa Dekada: #54 Architektura transformacji
    Jun 8 2024

    W #54 odcinku “Nowej Dekady” rozmawiamy o architekturze transformacji. Naszym gościem będzie Anna Cymer historyczka architektury i autorka książki “Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”. Wspólnie zastanawiamy się nad relacją pomiędzy historycznie rozumianym okresem transformacji a postmodernistycznymi prądami w architekturze. Rozmawiamy o tym jak to się stało, że architektura postmodernistyczna tak szybko (i nierzadko brzydko) się zestarzała? Skąd wziął się tak duży zapał do jej budowania i nie tak odległego w czasie niszczenia czy przebudowywania? Które budynki postmodernistyczne zasługują na szczególne wyróżnienie a także jak dbać o architektoniczne dziedzictwo okresu transformacji w Polsce?

    Más Menos
    1 h y 18 m
  • Nowa Dekada: #53 Filozofia głupoty
    May 28 2024

    W najnowszym odcinku “Nowej Dekady” gościmy dr Tommaso Ostillio, ekonomistę i filozofa pracującego w Akademii Leona Koźmińskiego. Rozmawiamy o filozoficznym ujęciu głupoty. Zastanawiamy się czym jest głupota, w jaki sposób łączy się z racjonalnością i inteligencją. Przypominamy koncepcje Daniela Kahnemana, który opisał różnice pomiędzy różnymi rodzajami rozumowania – intuicyjnym, związanym z bezpośrednim doświadczeniem (system I) oraz bardziej abstrakcyjne rozumowanie (system II). Analizujemy wpływ internetu na możliwości poznawcze i potencjał obrony przed głupotą. Na koniec przywołujemy pewne potencjalne społeczne pożytki wynikające z głupoty.

    Más Menos
    1 h y 15 m
  • Nowa Dekada: #49 Efektywny altruizm
    May 7 2024

    Tym razem zastanawiamy się nad etycznymi wymiarami pomagania innym. Rozmawiamy o efektywnym altruizmie oraz jego utylitarnych podstawach. Zastanawiamy się nad podobieństwami i różnicami między longtermizmem i efektynym altruizmem. Oceniamy te koncepcję z perspektywy innych etyk. Rozmawiamy o przyczynach popularności efektywnego altruizmu wśród odnoszących sukcesy właścicieli startupów czy handlarzy kryptowalutami.

    Más Menos
    1 h y 18 m
  • Nowa Dekada: #48 Migracje i przybysze
    Apr 10 2024

    W kolejnym odcinku “Nowej Dekady” powracamy do tematu migracji. Wykorzystywany na potrzeby polskiej kampanii wyborczej i w propagandzie reżimów białoruskiego i rosyjskiego temat ten stał się bardzo mocno nacechowany emocjonalnie. Używając filozoficznych narzędzi staramy się dotrzeć do źródeł i głębszych podstaw, które pozwoliłyby na zrozumienie osi konfliktu i uniknąć największych nieporozumień. Naszym gościem będzie Doktor Ewa Wyrębska-Dermanowić badaczka zajmująca się migracjami i praktycznym wykorzystaniem Kantowskiej filozofii w myśleniu o wyzwaniach współczesnego świata.

    Más Menos
    1 h y 24 m
  • Nowa Dekada: #30 Trauma
    Apr 8 2024

    W kolejnym odcinku (#30) rozmawiać będziemy o traumie, przede wszystkim w kontekście konfliktów zbrojnych, lecz nie tylko. Zastanowimy się, jak ją rozumieć oraz jakie są jej psychologiczne i filozoficzne konceptualizacje. Naszym gościem będzie Marta Ewa Romaneczko, która od wielu lat zajmuje się tematyką traumy i traumy wojennej.

    Más Menos
    1 h y 19 m
  • Nowa Dekada: #52 Czas
    Mar 30 2024

    W kolejnym odcinku “Nowej Dekady” naszym gościem będzie dr Jarosław Janowski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej do którego zainteresowań naukowych należy filozofia nauki, filozofia przyrody i filozofia czasu. W audycji porozmawiamy na temat filozoficznych aspektów rozumienia czasu. Przypomnimy jak czas był rozumiany przez Parmenidesa i Heraklita. Porozmawiamy o przemianach w rozumieniu czasu wywołanych przez odkrycia w fizyce kwantowej i te dotyczące teorii względności. Na zakończenie porozmawiamy o egzystencjalnym wymiarze czasu i o potrzebie wykraczania poza czasowe ograniczenia własnego życia.

    Patronat medialny: portal filozofuj.eu i czasopismo „Filozofuj!”.

    Más Menos
    1 h y 16 m