Podcast Jezuicki  Por  arte de portada

Podcast Jezuicki

De: Łukasz Sośniak & Dominik Dubiel
  • Resumen

  • Łukasz Sośniak i Dominik Dubiel, czyli dwaj jezuici, gadający o ważnych (i nie tylko) sprawach ludzkim językiem.
    Łukasz Sośniak & Dominik Dubiel
    Más Menos
activate_primeday_promo_in_buybox_DT
Episodios
  • Andrzej Sobczyk o fenomenie serialu "The Chosen" i biznesie ze św. Ignacym
    Apr 23 2024

    W najnowszym odcinku rozmawiamy o fenomenie serialu The Chosen oraz o zastosowaniu duchowości ignacjańskiej w biznesie. Naszym gościem jest Andrzej Sobczyk, przedsiębiorca i współtwórca grupy Rafael, która zajmuje się polską dystrybucją serialu.

    Pretekstem do rozmowy była niedawna premiera czwartego sezonu The Chosen, która miała miejsce w USA, w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Na spotkaniu w Warszawie obecni byli także grający w serialu aktorzy, z którymi rozmawiali Dominik Dubiel i Marta Łysek z Deon.pl. Fragmenty tych rozmów zobaczycie w tym odcinku naszego podcastu.

    Pierwszą część spotkania poświęcamy fenomenowi serialu The Chosen w Polsce i polskiej społeczności fanów, która jest najbardziej dynamiczną tego typu grupą na świecie. Zrobiła ona wielkie wrażenie także na aktorach, którzy przyjechali do nas na premierę.

    The Chosen nie jest zwykłym serialem, dzięki któremu można co najwyżej odreagować pracowity dzień i miło spędzić wieczór. To prawda, że używa on wszystkich narzędzi współczesnej sztuki filmowej i można oglądać go jak każdy inny streamingowy tasiemiec, ale jest czymś znacznie więcej – to Ewangelia podana we współczesnej formie. Dowodzą tego liczne nawrócenia, także wśród obsady serialu.

    The Chosen nawiązuje w swojej formie do klasycznej kontemplacji ignacjańskiej. Pojawiają się w nim sceny z Ewangelii, ale i takie, których w Piśmie Świętym nie znajdziemy. Podobnie w ignacjańskiej wersji kontemplacji „oglądamy” postacie z Nowego Testamentu, „słuchamy” tego co mówią, „uczestniczymy” w ich działaniach, a następnie wyciągamy z tego coś dla siebie – konkretny owoc, który prowadzi do Boga.

    W drugiej części odcinka rozmawiamy na temat zastosowania duchowości ignacjańskiej w… biznesie. Nasz gość od lat korzysta z ignacjańskich narzędzi nie tylko w procesie własnego rozwoju, ale i w budowaniu sukcesu swoich firm. Podczas naszego spotkania wskazuje na konkretne elementy jezuickiej duchowości i opowiada w jaki sposób mogą one pomóc w prowadzeniu efektywnej działalności gospodarczej.

    Más Menos
    1 h y 19 m
  • Potężny łysy katolik, czyli Tomasz Samołyk
    Mar 6 2024

    W najnowszym odcinku naszego podcastu spotykamy się z jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców katonetu, Tomkiem Samołykiem⁠, który w swoich filmach opowiada o wierze i Kościele. Od dawna jesteśmy fanami jego twórczości i zwyczajnie chcieliśmy się poznać.

    Tomek jest niezwykle ciekawą osobą, dlatego rozmowa jest długa, ale na pewno nie nudna. Rozmawiamy niemal o wszystkim. Jednym z najważniejszych wątków jest miłość, a właściwie jej brak – nieumiejętność pokochania samego siebie, która łączy się często z fałszywym, zdeformowanym obrazem Boga. To problem wielu katolików, a zarazem dramat i źródło wielkiego cierpienia.

    Wątek ten zawiódł nas do dyskusji o problemie religijności neurotycznej, która Boga postrzega jako złego glinę, czyhającego na nasze błędy i potknięcia, albo jako surowego sędziego, ferującego wyroki wieczystego potępienia za najdrobniejsze niedoskonałości. Ta dysfunkcja zatruwa radość z wiary, zniewala i sprawia, że nie potrafimy w Bogu dostrzec miłosiernego Ojca, który nie tylko nie chce nas zniszczyć, ale z całych sił pragnie nas ocalić.

    ⁠Na koniec wspólnie odkrywamy też jak bardzo ignacjański jest Tomek w swojej duchowości, poruszamy temat medytacji i kontemplacji ignacjańskiej, co prowadzi nas do rozmowy o kontemplacji w ogóle – rozmawiamy o różnych metodach modlitwy i tego, jak wybrać tę najlepszą dla siebie.⁠

    Dla nas spotkanie z Tomkiem było niezwykle mądre i ubogacające. Mamy nadzieję, że takie będzie i dla was.


    Zapraszamy na nasze profile na X:

    @LukaszSosniakSJ

    @JezuitaMuzykant


    Más Menos
    1 h y 41 m
  • "Fiducia supplicans". Czy papież zmienia nauczanie Kościoła w sprawie homoseksualizmu?
    Jan 27 2024

    W najnowszym odcinku Podcastu Jezuickiego rozmawiamy na temat watykańskiego dokumentu „Fiducia supplicans”, poświęconemu duszpasterskiemu znaczeniu błogosławieństw. Deklaracja Dykasterii Nauki Wiary pogłębia znaczenie ewangelicznego błogosławieństwa i w tym kontekście dotknęła tematu błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych, w tym osób tej samej płci. W mediach pojawiło się wiele materiałów komentujących tę watykańską deklarację, koncentrujących się jednak wyłącznie na kwestii relacji Kościoła i osób LGBT+. Niestety materiały te pomijały najczęściej najważniejsze poruszone w dokumencie tematy. Media społecznościowe wkrótce zaroiły się od sprzeciwów, protestów i zarzutów skierowanych do Stolicy Apostolskiej i pod adresem papieża. Nieprzychylne komentarze zarzucały Ojcu Świętemu niejasność głoszonego przez niego nauczania, a także sianie zgorszenia i zamętu wśród katolików. Większość z tych publikacji powstała jednak jeszcze przed wydaniem polskiego tłumaczenia deklaracji. Zdradzały one często nie tylko nieznajomość tekstu „Fiducia supplicans”, ale niestety także brak zainteresowania jego treścią. Zarzut o sianie zamętu jest więc zasadny, dotyczy jednak bardziej sposobu działania niektórych mediów niż papieża i Dykasterii Nauki Wiary. Naszym gościem jest ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” i poznańskiego Radia Emaus. Rozmawiamy o pomijanej przez większość mediów rzeczywistej treści deklaracji „Fiducia supplicans”, ale nie uciekamy także od zarzutów, które pojawiły się po jej publikacji. Cytujemy konkretne komentarze opublikowane na X (dawnym Twitterze) i próbujemy wyjaśnić, co tak naprawdę mówi na te tematy deklaracja. Krótkim komentarzem dotyczącym rzeczywistego jej znaczenia podzielił się z nami również o. James Martin SJ.

    Rozkład jazdy: (0:00) Przywitanie i rozmowa z Wojtkiem Nowickim o kondycji mediów i zamieszaniu wywołanym w nich w związku z publikacją „Fiducia supplicans”. (47:30) Odnosimy się do konkretnych zarzutów wobec „Fiducia sypplicans”, które pochodzą z komentarzy na X (Twitter). W trakcie rozmowy odpowiadamy na wątpliwości następujących użytkowników X (Twittera):

    @Lvivaeś @SlawomiraR @makra102 @KrolZenek @ludzkimglosem @Nikttaki10 (56:00) Rozmawiamy o rzeczywistej (nie tej „medialnej”) treści dokumentu. To coś dla każdego, kto chce zgłębić zawartość deklaracji i lepiej przygotować się do jej lektury. Ta część naszego spotkania rozpoczyna się od naszego krótkiego wprowadzenia i wypowiedzi o. Jamesa Martina SJ.


    Zapraszamy na nasze konta na X:

    @JezuitaMuzykant

    @LukaszSosniakSJ

    Más Menos
    1 h y 35 m

Lo que los oyentes dicen sobre Podcast Jezuicki

Calificaciones medias de los clientes

Reseñas - Selecciona las pestañas a continuación para cambiar el origen de las reseñas.