Episodes

  • Biologia wyjątkowości. Gość: Prof. Marek Kaczmarzyk
    Jul 30 2024

    Im bardziej różnorodni będziemy tym mniej jest prawdopodobne, że pojawi się problem, którego ktoś z nas nie będzie w stanie rozwiązać, więc w przyszłości będziemy bardziej bezpieczni – tłumaczy prof. Marek Kaczmarzyk, mówiąc o tym, że każdy człowiek jest unikatem i wyjaśnia, dlaczego jest to ogromna wartość dla ludzkości. Profesor wyjaśnia czym jest różnorodność i co ma wspólnego z przepisem kulinarnym, opowiada jak wyjątkowość jednostki wpływa na postrzegania świata, co nas zbudowało jako gatunek, skąd się biorą konflikty i dlaczego, żeby zrozumieć siebie, musimy zrozumieć także naszą niepowtarzalność.

    Marek Kaczmarzyk, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Autor publikacji „Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem”, „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”.

    Show more Show less
    53 mins
  • Szkolenia wojskowe potrzebne każdemu. Gościni: Justyna Balik
    Jul 16 2024

    Wojsko to szkoła życia i nauka radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – mówi podpułkowniczka Justyna Balik, rzeczniczka prasowa Akademii Sztuki Wojennej i opowiada o tym, dlaczego i w jakich sytuacjach podstawowe umiejętności żołnierskie mogą przydać się cywilom. Tłumaczy na czym polegają szkolenia dla cywilów i kto może w nich uczestniczyć, jakie umiejętności (praktyczne i emocjonalne) można z nich wynieść i które najbardziej przydają się w życiu codziennym. Posłuchaj (i idź na szkolenie) jeżeli interesuje cię wychodzenie ze strefy komfortu i konfrontowanie się ze swoimi słabościami lub jeżeli chcesz sprawdzić swoje zdolności liderskie i umiejętność pracy w zespole oraz jeśli masz problemy z własnym ego lub chcesz widzieć, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia.

    Show more Show less
    59 mins
  • Niezależność finansowa. Gościni: Dorota Sierakowska
    Jul 2 2024

    Niezależność finansowa polega na tym, że możemy podejmować bez nacisku z zewnątrz optymalne dla nas decyzje – mówi Dorota Sierakowska, finansistka, inwestorka, przedsiębiorczyni, założycielka Girls Money Club. Ekspertka tłumaczy, jak zbudować zdrową relację z pieniędzmi, jakie nawyki wpierają sukces i jak przedsiębiorczość wpływa na pewność siebie. Jakie emocje najczęściej towarzyszą sprawom finansowym? Dlaczego pieniądz robi pieniądz? Po co nam odwaga w inwestowaniu?

    Show more Show less
    1 hr and 4 mins
  • Wystarczająco dobry seks. Gościni: Katarzyna Grunt-Mejer
    Jun 18 2024

    Psychoseksuolożka i doktora nauk humanistycznych Katarzyna Grunt-Mejer tłumaczy, czym jest dobrostan seksualny. Kto ponosi odpowiedzialność za satysfakcję seksualną? Czym różni się seks od seksualności? Dlaczego seks po piętnastu latach związku może być lepszy niż ten na początku? Posłuchaj podcastu, jeśli interesuje cię dobra komunikacja w seksie.

    Show more Show less
    58 mins
  • Co mówią o nas sny. Gościni: Katarzyna Kamińska
    Jun 4 2024

    Sny to aktywność naszej psychiki. Są jak film stworzony specjalnie dla ciebie. Gdy się na niego otworzysz może być ogromna pomocą w rozumieniu siebie – mówi psychoterapeutka i dreamworkerka Katarzyna Kamińska, która opowiada o tym, czym są marzenia senne, jakie mają znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i jak je rozumieć. Ekspertka zdradza, jak i po co sny zapamiętywać i z nimi pracować, czy świadome śnienie jest potrzebne oraz w jaki sposób stworzyć osobisty słownik symboli do interpretacji marzeń sennych.

    Katarzyna Kamińska – psychoterapeutka, psycholożka, dreamworkerka, prowadzi profil na Facebooku „Przędzalnia snów". Od lat bada, analizuje i tłumaczy marzenia senne. Prelegentka międzynarodowych konferencji na temat snów (IASD). Autorka książki „O snach i duszy. Przewodnik subiektywny". Prowadzi grupy śnienia według swojego autorskiego pomysłu.

    Show more Show less
    1 hr and 9 mins
  • Mit longevity – po co nam wyścig z czasem. Gościni: Joanna Bensz
    May 21 2024

    Longevity medicine skupia się na uzyskaniu optymalnego stanu zdrowia, kiedy aspekt fizyczny, psychologiczny i emocjonalny każdego z nas pozostają w balansie – mówi Joanna Bensz. Założycielka i prezeska Longevity Center i opowiada, czym jest starzenie, po co nam długowieczność i jak wpływać na jakość życia. Czym jest wiek biologiczny? Dlaczego każdy organ ma swój? Dlaczego genetyka ma wpływ na nasze starzenie tylko w 7 proc.?

    Show more Show less
    1 hr and 5 mins
  • Po co ludziom praca. Gość: Tomasz Sobierajski
    May 7 2024

    Praca, niekoniecznie płatna, to realizowanie konkretnych celów, które nadają życiu sens i sprawiają, że jesteśmy potrzebni – mówi socjolog Tomasz Sobierajski i opowiada o tym, jakie jest znaczenie i rola pracy w społeczeństwie. Wyjaśnia, jak ważna jest praca w budowaniu tożsamości i osobistego dobrostanu, dlaczego AI jej nie zagraża, a powszechny dochód podstawowy nie sprawi, że przestaniemy realizować się zawodowo. Posłuchaj, jeżeli interesuje cię, dlaczego nie pracujemy dla pieniędzy, dlaczego bez pracy szybciej się starzejemy i gdzie jest granica między pracą a pasją.

    Prof. Tomasz Sobierajski – socjolog, metodolog, wakcynolog społeczny, badacz socjomedyczny, trener komunikacji interpersonalnej i medycznej, socjourbanista, ewaluator, wykładowca akademicki.

    Show more Show less
    57 mins
  • Renesans psychodeliczny – lekarstwo czy moda? Gość: Maciej Lorenc
    Jan 30 2024

    Ludzie w depresji są bardzo skupieni na sobie. Wydaje się, że psychodeliki mogą tymczasowo rozluźnić fokus na swoim negatywnym samopoczuciu. Otwierają okno możliwości, które pozwala zrewidować, czy świat jest rzeczywiście taki wrogi, a my tak bezwartościowi jak nam się wydaję – mówi Maciej Lorenc, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Jako gość podcastu opowiada o udowodnionym naukowo działaniu substancji psychodelicznych, o ich wpływie na system nerwowy i potencjalnym zastosowaniu w leczeniu dysfunkcyjnych stanów psychicznych. Jako przeciwnik „psychodelicznego mesjanizmu” wyjaśnia, jak powinien przebiegać prawidłowy seans terapeutyczny i jak ważne jest zintegrowanie tego doświadczenia. Objaśnia też, jakie jest ryzyko nadużyć i kto na pewno nie powinien eksperymentować z tego typu terapią. Posłuchaj, jeżeli interesuje cię dlaczego i jak psychodeliki dekonstruują ego (i dlaczego to ważne), czym jest mindfulness farmakologiczny i mistycyzm stosowany oraz co mówią badania na temat wpływu psychodelików na kreatywność i relacje z naturą.

    Maciej Lorenc – socjolog, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” i „Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny” oraz tłumacz wielu publikacji o środkach psychaktywnych, m.in. „Ketamina”.

    Show more Show less
    1 hr and 1 min