Episodes

  • Minden út Rómából vezet - Vendég: Gasparetz András
    Oct 8 2023

    Nem onnan indultunk, és sehova sem akartunk eljutni. Mint az eddig BazoCast céltalan bóklászás. Steve Jobs mesélte, hogy „Picassonak volt az a mondása, hogy a jó művészek utánoznak, a nagy művészek lopnak. És mi sosem szégyelltük ellopni a nagy ötleteteket. A Mac sikerének egyik titka, hogy zenészek, költők, festők, zoológusok, történészek dolgoztak rajta, akik egyben a világ legjobb számítógéptudósai voltak. Mindig megpróbáltak a technológia és a művészet kereszttüzében állni.” Minden út Rómából vezet, hiszen a Rómaik valahova el akartak jutni és építkeztek. A mi hordószónoklataink is eljuthatnak valamikor valahova.

    Beszélgetőtárs: Gasparetz András. Szervezeti tapasztalatait különböző helyeken szerezte. Túl van nagyvállalati tapasztalatokon (TAURUS). Szoftverfejlesztőből elnökhelyettes lett számítástechnikai kisszövetkezetben. Felépített társaival egy informatikai Kft-t, amit nagy világcég akart felvásárolni.  A MagiCom alapítójaként az informatikai szolgáltatásokra alapozta vállalkozását, melynek 18 évig az egyedüli ügyvezetője volt, ezt 2020-ban egy tervezett generációváltással átadta. Ma tulajdonosként a cég speciális ügyfeleivel foglalkozik. E mellett a MagiCom nagykövetként az AmCham karrier nagykövete és a HBLF Oktatási Műhely vezetője. Ezekben a szervezetekben elsődleges érdeklődése a gazdasági élet jó gyakorlatait bemutatni az oktatási rendszerekben. Maga is több egyetemen vesz részt az oktató munkában.

    Hagyományos családmodellben él. 2 gyermeke már kirepült a családi házból. Otthoni munkákat DIY módon szívesen csinál. Funkciót tölt be a nemzetközi Kawasaki Vulcan Riders szervezet magyar chapterében,  szívesen motorozik és tölti idejét motoros társaival. Lelkes olvasója regényeknek és menedzsment könyveknek.

    Show more Show less
    36 mins
  • Irigykedés - Vendég: Stréer Valéria
    Jun 11 2023

    Ha Lisszabonban nem tudom, hogy van a Museu Marinha, akkor előveszem a telefont és megmondja, hogy a gyalog huszonkét perc, taxival kilenc perc. Nem teljesen ingyen van, hiszen a telefonnak van havi költsége, de mégsem kerül pénzbe, hiszen az előfizetés mindenképpen ki lesz fizetve. Ha nem tudom, hogy mi a különbség a „systematic error”, a „random error” és a „cognitive bias”, akkor vagy megnézem a telefonomon, vagy száz dollárért veszek egy jó könyvet, vagy adok száz dollárt egy embernek, aki megmondja. Se a telefontársaság, se, a könyvesbolt, sem a tanár nem fizet nekem.

    Valamikor úgy volt, hogy az kérdez, aki nem tud valamit, most viszont azt hallom, hogy annak fizetnek, aki kérdez. Irigylem a gyermekeim korosztályához tartozó tanácsadókat.


    Beszélgetőtárs: Stréer Valéria, vezetői tanácsadó, coach, szupervizor és tréner. Coach tudását a Baracskai-Mérő Iskolában és a Károli Egyetem Pszichológia tanszékén alapozta meg. Munkamódszerét az üzleti szemlélet, reflektivitás, rendszerszemlélet és emberközpontúság jellemzi. Az elmúlt 20 év felső- és középvezetői tapasztalatai a vállalati szférához kapcsolják. Rendszerszemléletét mérnöki tanulmányaival alapozta meg, majd a logisztika, ellátási lánc területén helyezkedett el. Fiatalon válhatott vezetővé és járta végig a ranglétrát, tanulásvágya, kíváncsisága, tettvágya vitte előre. Vezetőként fókuszában a változás- és projektmenedzsment és a fejlesztés volt. Jelen munkája egyben hivatása, ami feltölti. Kíváncsisága, tudásvágya, figyelme és humora partnereinek is energiát ad. A vidéki és városi élet szörföse. Hivatása a városi élethez, magánélete a vidéki, természetközeli élethez kapcsolja. Szabadidejét családjával, jóízű beszélgetésekkel, nevetéssel, olvasással, zenehallgatással, kertészkedéssel, faültetéssel szereti tölteni. Egyik kedvenc humoristája Sándor György, akinek számos gondolata közül az egyik kedvence: „Meggyőződésem, hogy jót tenne, ha a telefonjuktól és a tévétől is egy évre eltiltanák az embereket. (...) Ez a kütyü akarva-akaratlanul, kitölti az életünket. Az ember lefoglalja magát, és nem gondolkodik máson, a nagyobb összefüggéseken. Vannak benne jó dolgok is persze, de közben megeszi az "itt és most"-ot, és a másik szemébe nézést.”

    Címszavakban: ki kinek fizet, nemtudás, tudás, tanácsadás, kérdezés művészete


    Intró: Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)

    Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

    További információ: www.bazo.hu

    Show more Show less
    33 mins
  • Öntanuló képesség - Vendég: Dévai Zoltán
    May 13 2023

    Mindenki csámcsog az adatokon. Bűvölik, mint Indiában a kígyót. Fújják a pungint, és majdcsak történik valami. Túl nagy a tolakodás az adatbűvölők mutatványain. Ezerszer kiveséztem azt, hogy mit mérnek, és miként mérnek. Ugyanolyan emberi ízlésekkel dúsított tevékenység, mint a kocsmai beszélgetés.

    Talán afelé is mehet a mesterséges intelligencia, hogy nem kell neki semmit adni, majd elveszi azt, amit elér. Indulhatunk arra is, hogy ne adjunk neki tudást, hanem adjunk lehetőségét arra, hogy bekapja az ember viselkedésének azokat a nyomait is, amelyek nem adatok, hanem digitális nyomok. Majd a tanulásaiból megtanul tanulni. Legyen egy Self-Organized Abduction. Nem védjük meg a fogalmat. Bárki lophatja. Hajrá!


    Beszélgetőtárs: Dévai Zoltán, akinek a szakterülete a szolgáltatásmenedzsment, az ügyfélelégedettség és a szolgáltatások színvonalának fejlesztése. A design thinking és LEGO® Serious Play® technika lelkes híve. Zoltán elhivatottan képviseli a szolgáltatásközpontú gondolkodást és a folyamat-orientált szervezeti megközelítést. Több mint 20 év gyakorlattal a háta mögött a Kaizen Pro egyik legtapasztaltabb tanácsadója. Társszerzője a hiánypótló Lean szolgáltatásfejlesztés 1-2. könyvnek, a METU Lean szolgáltatásfejlesztés képzésének oktatója.


    Címszavakban: Mesterséges Intelligencia, öntanuló képesség, digitális nyomok


    Intró: Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)

    Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert


    További információ: www.bazo.hu

    Show more Show less
    41 mins
  • Itt sem lehet félig - Vendég: dr. Dévai Tünde
    Mar 25 2023

    A szemüveget viselők tanult emberek, hiszen sokat olvastak. Ki okosnak tűnik valamiben, az semmiben sem buta – nos, ez agy bődületes marhaság. Vagy mégsem az, hiszen megkönnyíti életünket. A halo effect (esélyem sincs lefordítani, hiszen angolul sem értem). A torzítás lényegét viszont értem. Mint minden más kognitív torzítás megértése nem jöhet össze bárkinek. Az orvos, a tanító és pap muszáj, hogy okos legyen. Jó lenne, de nem így van. Van jó orvos és van rossz orvos. Itt sem hisznek a féligkiműveltben.

    Beszélgetőtárs: dr. Dévai Tünde radiológus. 12 évig dolgozott a SOTE Radiológiai Klinikán, majd a HIETE-n. Ezután a radiológusi szakma feladása nélkül kitérőt tett: a GE-nél dolgozott kapcsolattartóként, applikációs specialistaként. Ebben az időben végezte el az MBA-t. 2010 óta  a Raditec Kft orvosigazgatója. A radiológia a hivatáson kívül az egyik hobbija. Élvezi az állandó kihívást, amit a szakma folyamatos fejlődése ad. A betegeknek való segítés boldoggá teszi. CT-MR specialista, fő területe a gasztroenterológia, a hasi-kismedencei szervek vizsgálata. A másik hobbija a sport. Gyerekkorában versenyszerűen úszott, az úszás szeretete megmaradt, a Balatont is többször átúszta, egyszer a 10 éves lányával. 10 éve kezdett el futni, amiből szerelem lett: a mozgás, a szabad levegő kikapcsolja, feltölti. A bakancslistáján szerepelt a maraton lefutása, amit 2014-ben teljesített. Ezután megszületett az unokája, a harmadik „hobbi”. A két hobbit ötvözte, számos félmaratont futott futóbabakocsival az unokájával. Miután a „baba kinőtt a babakocsiból”, a futást összekötötte a negyedik hobbival, az utazással: külföldi versenyeken vett részt. Az utóbbi időben a futás már tényleg csak hobbi, versenyek nélkül, és új szerelem is felbukkant a látóhatáron, a nordic walking.

    Címszavakban: radiológia, sport, család

    Intró: Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet) Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

    További információ: www.bazo.hu

    Show more Show less
    32 mins
  • Zavar a hasonlóság - Vendég: Horváth Adrián
    Jan 27 2023

    „Amott, - de mit folytassam? - oly egyformák /voltak valahogy a sokféle orcák,/hogy mondom a/müvészet rajongóját,/zavarta szinte már a hasonlóság.” (Illyés Gyula: A kacsalábonforgó vár)

    Lehet, hogy túl sokszor láttuk a játékosokat. Lehet, hogy mindenki ugyanazt csinálja. Lehet, hogy az, amit mutatnak, az mindig ugyanaz. Lehet, hogy az, amit a kommentátor mond az is mindig ugyanaz.

    Talán.

    Kell-e valami különös, ahhoz, hogy valaki, vagy valami izgalmas legyen? Talán. Kell-e mindenkinek ott és akkor magához illő mester? Talán. Helenio Herrera, Carlo Ancelotti, Josep Guardiola, vagy bármelyik eredeti mester ott és akkor azoknak a játékosnak le tudta nyomni a torkán az elképzelést.

    A mestert szinte már zavarja a hasonlóság.

    Beszélgetőtárs: Horváth Adrián, aki több mint 20 éve foglalkozik oktatóként valamint vállalati tanácsadóként logisztikával és disztribúcióval a győri Széchenyi István Egyetem Logisztikai és Szállítmányozási Tanszékén. Szabadidejében sok sportot néz és sokat olvas, főleg a fociról és próbál párhuzamokat és analógiákat találni, amit a szakterületén is használhat..

    Intró: Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
    Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

    További információ: www.bazo.hu

    Címszavakban: sport, foci, VB

    Show more Show less
    32 mins
  • Albérlet - Vendég: Zámbó Árpád
    Nov 22 2022
    A lakásügynöknek három elvárást szoktam mondani. Legyen a budin és a konyhán ablak és a kávéház három liftmegállóra legyen. A kávéház távolságot a legutóbbi alkalommal eltoltam négyszáz méterrel arrább. Tucatnyi ügynökből egy tud kielégíteni. A vájt fülűek sokkal többet tudnak meg rólam, mint amennyit elmondtam. Hol tanulják a szakmát a lakásügynökök? Beszélgetőtárs: Zámbó Árpád MBA-t végzett közgazdász, ingatlanvagyon -értékelő és -közvetítő, aki első ingatlan tranzakcióját 22 évesen "csinálta". Azóta dolgozott amerikai ingatlantanácsadó cégnél és most saját ingatlan vállalkozását és márkáját építi.


    Show more Show less
    37 mins
  • Nincsenek se szép boszorkányok, sem rút tündérek - Vendég: Magi Krisztina
    Nov 3 2022

    Valamilyen kognitív torzítás szüleménye lehet az, ha a jó ronda, a rossz meg bájos. A mesékben, amiket felolvastak nekünk, vagy a bábszínházakba ahova cipeltek bennünket, a jót nem csak a bábszínész hangszínével, mondanivalójával, hanem a szépséggel is felruházták. Viszont a rosszat mindig a gorombaság és a csúfság is követte.

    Gondolhatok a három leghíresebb boszorkányra a Macbethből, de akár Umberto Eco a Rútság történetét bemutató könyvére is. Kognitív sémáinkban – emlékeinkben – mindig a rútság a rosszal párosul.

    Beszélgetőtárs: Magi Krisztina Mária bábszínész, drámapedagógus, a debreceni Vojtina Bábszínház művésze. A bábszínház nemcsak a munkája, hanem hivatása is. Szeret játszani gyerekeknek és gyerekekkel, fontosnak tartja az interaktív, közvetlen, cselekedtető, közösség teremtő és fejlesztő együttléteket azokban a játékokban melyeknek alkotója és részese.Hajdú-Bihar megyei kistelepülések gyermek bábcsoportjainak létrejöttét támogató programjában Krisztina mentorként vesz részt, és rendszeresen tartok bábpedagógiai képzéseken színpadi mozgást és bábmozgatási ismereteket.
    A tánc egy másik szerelem az életében,ezért néhány hete komplex táncterápiai képzést végzett és jelenleg azon igyekszik, hogy ezt hol és hogyan tudja végezni.
    Nyolc éve rendszeres önkéntes a Bátor Táborban, ahol krónikusan beteg gyerekek élményterápiás táboroztatását segíti, valamint két éve nekik gyűjtve adományt átúszta a Balatont.

    Címszavakban: báb és drámapedagógia, hagyomány – újrateremtődés – újraértelmezés, közösség, színészet

    Intró: Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
    Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

    További információ: www.bazo.hu

    Show more Show less
    44 mins
  • „Nem kell nékem a kanász, Csak a felesége” - Vendég: Kurucz Attila
    Oct 14 2022

    Gion Nándor regényéből tudom, hogy az állatokkal vándorlók között is voltak rangkülönbségek. A juhász és a pásztor valamivel nagyobb becsben voltak, mint a kanász. Talán ez tükrözi az ismeretlen poéta is, amikor azt mondja: „Nem kell nékem a kanász, Csak a felesége”. Nos, ezek a kanászok zeneszerzők is voltak. Sőt! Hangszerkészítők is. Olyan hangokat tudtak kiengedni, bicskával faragott furulyáikból, amit kottaismerő emberek le sem tudtak írni. Voltak olyan dobosok a törzsekben, akik utánozhatatlan latin vagy afrikai ritmusokat tudtak. Tudnánk még sorolni olyanokat, akik nem bírtak a hét szabad művészettel és mégis elvoltak.
    Mind többet gondolkodom azon a hamis nosztalgián, hogy bezzeg a régi időkben. Talán a régi időkben is ugyanúgy tombolt a „sekély tudás”, mint ma.

    Beszélgetőtárs: Kurucz Attila, a hétköznapokban tanácsadó, közgazdász, a győri Széchenyi István Egyetem Vezetéstudományi és Marketing Tanszékét vezetője. Ünnepnapjain pedig népzenész, citeraoktató. Zenei érdeklődése hat évnyi alapfokú zongora tanulmányokat követően fordult a népzene irányába, és 1992 óta játszik citerán, 2010 óta népi brácsán/kontrán. Népzeneoktatói és művészeti munkája során édesanyjával és húgával (Kuruczné Borbély Márta, Kurucz Anikó) közösen építettek fel egy népzenei műhelyt Tápszentmiklóson, ahol generációk sora énekelhet és zenélhet mind a mai napig. Az eltelt 30 évben 16 iskoláskorú és 2 felnőtt csoport tanult és működött a kezei alatt, munkájukat a KÓTA rendszeresen arany, valamint 5 Arany Páva minősítéssel ismerte el.

    Attila alapító tagja az 1994-ben alakult Móva citerazenekarnak, amely fennállása alatt két hangzóanyagunk is megjelent (MÓVA 1998, Muzsikának szép a hangja 2000). Brácsásként a győrújfalui CSUTORA Hagyományápoló Egyesület kísérő zenekarában zenél, a Fertőszentmiklósi Rozmaring Hagyományőrző népdalkör művészeti vezetője és nyári népzenei táborokban rendszeresen oktat citerát.

    Címszavakban: népművészet, népzene, citera, népi brácsa, hagyományok

    Intró: Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
    Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

    További információ: www.bazo.hu


    Show more Show less
    35 mins