• Klášter voršilek s Petrem Prokšem
    Jun 25 2024

    Areál kláštera voršilek

    Mezi ulicemi Josefská a Orlí se rozkládá barokní areál bývalého kláštera voršilek. Brňané jej znají, protože zde od padesátých let minulého století sídlilo Technické muzeum, a tak se sem chodívali dívat na expozice výdobytků vědy a techniky. Dnes jej lidé znají díky obchodům, restauracím a možná se zde zastavili během Noci kostelů.

    Dávno předtím, v 70. letech 17. století, tento areál vybudovaly sestry františkánky. Těm však josefínské reformy nepřály, a tak byl klášter zrušen. Velká část sester nicméně přijímá řád sv. Voršily, jehož úlohou je zejména vzdělávání dívek a péče o chudé a nemocné. S tímto posláním už může klášter dále fungovat.

    Již po první světové válce začal být objekt využíván také pro obchodní účely, bylo zde například brašnářství a modistka. Za druhé světové války byl ale celý prostor, včetně kostela sv. Josefa, který je součástí areálu, vybombardován a po poválečných opravách zde byl dívčí internát a mateřská škola.

    Poslední a pro klášter fatální zlom přišel v roce 1950, kdy byl komunistickým režimem násilně a nezákonně zrušen při Akci K (resp. Akce Ř) a následně z rozhodnutí státu přestavěn pro potřeby Technického muzea. Při restitucích pak byl vrácen církvi.

    Zanedbaný objekt ale čeká nový život. Z areálu kláštera má vzniknout jedno z nejhezčích míst centra Brna. Jak to tam vypadá teď a jak to vypadat bude v nahrávce hovoří Petr Prokš, zástupce společnosti Urbanon, která se o revitalizaci kláštera stará.

    Show more Show less
    16 mins
  • Místodržitelský palác s Ondřejem Chrobákem
    Jun 10 2024

    Místodržitelský palác je barokní budova na Moravském náměstí v Brně. Vznikla jako součást augustiniánského kláštera a od doby svého vzniku prošla dramatickými historickými změnami – za josefínských reforem byli bratři augustiniáni odsunuti, a tak budova sloužila světským účelům. Sídlily zde úřady, včetně těch německých za druhé světové války. Někteří si Místodržitelský palác pamatují ještě jako Muzeum dělnického hnutí.

    Po sametové revoluci se palác stal součástí Moravské galerie.

    V květnu 2024, kdy jsme nahrávali tento rozhovor, byl Místodržitelský palác uzavřen veřejnosti, protože se dokončovala první část etapy rekonstrukce. Dnes už si tedy můžete prohlédnout novou expozici v přízemí s názvem Umění do kapsy. A pokud tento rozhovor budete poslouchat v roce 2026, tak uzavřené první patro bude minulostí a budete se moci kochat i tam.

    Šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák nás během rozhovoru vzal na prohlídku prostor a vyprávěl o tom, co už je, co už není a co teprve bude. A taky o tom, jestli je lepší Praha nebo Brno.

    Příjemný poslech!

    Show more Show less
    19 mins
  • Brněnské podzemí s Bárou a Janou
    Jun 3 2024

    Brněnské podzemí je skutečný fenomén. Už léta láká turisty domácí, ze zahraničí i Brňany, a zájem o ně neutuchá. O Kapucínské hrobce jsme si už v jednom díle Poslouchejte Brno povídali. Tentokrát se v nahrávce zaměříme na ta podzemí, které má ve správě Turistické informační centrum, jejíž portfolio podzemních prostor se v letošním roce rozšířilo: Ke Kostnici u svatého Jakuba, Labyrintu pod Zelným trhem, Krytu Denis a Vodojemům pod Žlutým kopcem na začátku dubna 2023 přibyl Sklep pod Novou radnicí.

    Přestože se jedná o místa bez přístupu slunečního světla, je v nich živo. Pohybují se tu průvodci, kteří se starají o to, aby se lidé do podzemních prostor zamilovali tak jako oni, protože práci pod úrovní dlažby musíte mít opravdu rádi. O tom svědčí také následující vyprávění Jany Čuprové a Barbory Köttové, průvodkyň, které práci v brněnském podzemí popisují se svým svérázným humorem.

    Show more Show less
    19 mins
  • Galerie TIC s Marikou Kupkovou
    May 28 2024

    Ve speciální sérii podcastu Poslouchejte Brno se podíváme do několika brněnských galerií. Jako první z nich jsme si vybrali Galerii TIC, která sídlí v centru města, jen pár kroků od slavného brněnského draka.

    Jedná se o prostor určený k prezentaci současného umění, své místo zde mají umělecké a kurátorské experimenty. Nejedná se ale o žádného nováčka na galerijním poli – jedna z jejích částí byla založena už v roce 1967.

    Nedílnou součástí aktivit galerie je festival Brno Art Week.

    O galerii TIC a nejen o ní jsme si povídali s její kurátorkou Marikou Kupkovou.

    Příjemný poslech!

    Show more Show less
    22 mins
  • Galerie Cejla s kurátory
    May 24 2024

    Galerie Cejla

    Ve speciální sérii podcastu Poslouchejte Brno se podíváme do několika brněnských galerií. Druhým z navštívených míst je galerie Cejla, která se nachází na ulici Kornerova v takzvaném brněnském Bronxu.

    V galerii nás mile přivítala skupina 5 kurátorů a jeden pes. Povídali jsme si o nástrahách i radostech vedení galerie, o lidech ze sousedství a také o úvodní výstavě, kterou bylo možné sníst.

    Příjemný poslech!

    Show more Show less
    19 mins
  • ZOO Brno s Eduardem Stehlíkem
    Apr 12 2024

    Zoologická zahrada na Mniší hoře otevřela své brány návštěvníkům poprvé v roce 1953.

    Víte, jak to v ZOO Brno vypadalo v dobách jejího otevření? A víte, že tu vlastně neměla být zvířata, ale jen rostliny?

    Do Poslouchejte Brno jsme si tentokrát pozvali pana Eduarda Stuchlíka, který v brněnské ZOO dlouhá léta pracoval jako reportér a fotograf. V roce 2023 slavila brněnská ZOO 70. výročí od založení, a k této příležitosti byla vydána nová publikace s výmluvným názvem “ZOO Brno”, a právě Eduard Stuchlík je jejím autorem.

    Příjemný poslech!

    Show more Show less
    16 mins