Episodios

  • Medytacja miłującej dobroci (metta) cz. 1: życzliwość dla siebie
    Aug 14 2024

    Witam Was moi mili na naszym spotkaniu medytacyjnym. Dzisiaj kontynuujemy temat z zeszłego tygodnia, czyli Mettasutra po śląsku, i przeprowadzimy metta medytację. Ta metoda, której źródła wywodzą się z buddyzmu południowego, jest bardzo popularna i uczyłem się jej od Bhante Sujato. Choć obecnie nie używam jej tak często, była to moja główna metoda praktyki przez długi czas. Bardzo polecam!

    Metta medytacja polega na kierowaniu miłującej dobroci, czyli metty, w kierunku czterech rodzajów osób: siebie, ukochanej osoby, osoby neutralnej i osoby, której nie lubimy. Dzisiaj skupimy się na pierwszym etapie, czyli kierowaniu mety do nas samych. Jest to trudne, ale bardzo ważne, aby zbudować podstawy do dalszych etapów.
    Rozdziały:

    (00:00) Wprowadzenie do metta medytacji

    (01:20) Wyjaśnienie pojęcia metty

    (03:13) Etapy praktyki metta medytacji

    (06:27) Pierwszy etap: metta dla siebie

    (27:19) Zakończenie praktyki i refleksja


    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/28

    Más Menos
    33 m
  • Metta po ślōnsku. An 11.15
    Aug 7 2024

    W dzisiejszym odcinku podcastu omawiamy specjalny temat - Metta sutra po śląsku. Już w siódmym epizodzie podcastu poruszaliśmy temat tej samej sutry, ale tym razem prezentujemy ją w języku śląskim. Meta po polsku oznacza miłującą dobroć, czasami tłumaczoną jako miłość. Metta medytacja jest jedną z najbardziej popularnych praktyk medytacyjnych.
    Polskie tłumaczenie i omówienie Metta sutry:
    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/medytacja-4-boskich-postaw--brahmavihara
    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/jak-dziala-metta-medytacja--metta-sutra-an-1115
    Zapraszam <3

    Más Menos
    4 m
  • Medytacja uważności (cz.7): Przebudzenie
    Jul 31 2024

    Dzisiaj zaprezentuję wam ostatnią z medytacji związanych z rozwijaniem uważności, czyli mindfulness. Jest to ostatnia z siedmiu medytacji, które bazują na odosobnieniu z bhante Analāyo, w którym uczestniczyłem jakiś czas temu. Wydaje mi się, że to jest bardzo dobre i głębokie wprowadzenie do praktyk związanych z uważnością bazujących na wczesnych tekstach buddyjskich. Jest to bardzo dobra okazja, aby przyjrzeć się tym praktykom i zobaczyć, jak wyglądają, kiedy bazują na wczesnych tekstach.
    Rozdziały:

    (00:17) Wprowadzenie do medytacji

    (02:04) Praktyka medytacyjna: Zbliżanie się do Nirvany

    (06:01) Świadomość ciała i czterech elementów

    (09:24) Obserwacja umysłu i jego natury

    (13:10) Przeszkody w praktyce medytacyjnej

    (16:11) Rozwijanie czynników przebudzenia

    (20:02) Osiąganie spokoju i uwolnienia


    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/medytacja-uwaznosci-przebudzenie



    Más Menos
    22 m
  • Historia Asan: Od starożytnych tekstów do współczesnej jogi
    Jul 24 2024

    W dzisiejszym odcinku dzielę się z Wami przemyśleniami na temat historii praktyki jogi i medytacji. Większość z nas myśli, że te praktyki mają tysiące lat, ale prawda jest taka, że wiele z nich powstało w XX wieku. Na przykładzie asan opowiadam o tym, jak współczesne praktyki jogi mają swoje korzenie w stosunkowo niedawnej historii.

    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/historia-asan-od-starozytnych-tekstow-do-wspolczesnej-jogi


    (00:17) Wprowadzenie do historii jogi i medytacji

    (01:20) Historia agnisary i posągu Buddy

    (07:48) Znaczenie i pochodzenie praktyki asan

    (13:38) Wpływ tantry na jogę

    (19:50) Skandynawska gimnastyka a współczesna joga

    (25:10) Najlepsi nauczyciele jogi a praktyka asan

    (27:04) Joga funkcjonalna

    Más Menos
    32 m
  • Medytacja uważności (cz.6): Jak radzić sobie z przeszkodami?
    Jul 17 2024

    Moi mili! Witam Was bardzo serdecznie na naszym kolejnym spotkaniu. Dzisiaj kontynuujemy praktyki związane z uważnością, a konkretnie medytację uważności. Skupimy się na przeszkodach, które mogą pojawić się w trakcie medytacji. Jeśli to jest pierwszy raz, kiedy słuchasz naszych medytacji, zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi odcinkami, ponieważ tworzą one cały cykl.

    To już szósta medytacja oparta na Satipatthana sutrze, jednym z najważniejszych tekstów związanych z praktyką uważności. Ten cykl bazuje na naukach Anālayo, jednego z czołowych badaczy medytacji uważności i wczesnego buddyzmu. Praktyka medytacji uważności pozwala nam sięgnąć do źródeł i lepiej zrozumieć jej istotę.

    Dziękuję Wam bardzo za udział i zapraszam na kolejne spotkanie za tydzień.
    Rozdziały:

    (00:00) Wprowadzenie do medytacji uważności

    (02:16) Przygotowanie do praktyki medytacyjnej

    (03:50) Skany ciała

    (05:15) Kontemplacje żywiołów

    (06:50) Świadomość oddechu

    (07:49) Kontemplacje odczuć

    (09:34) Kontemplacje umysłu

    (11:19) Badanie przeszkód w medytacji

    (18:20) Stan umysłu wolny od przeszkód

    (20:40) Otwarta praktyka

    (22:43) Podsumowanie i zakończenie


    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/24

    Más Menos
    25 m
  • „Nie podążajcie za tym, co mówią inni, ani za tradycją, nie podążajcie za pogłoskami ani świętymi tekstami, nie podążajcie za...” Kesamuttisutta AN 3.65
    Jul 10 2024

    Moi mili, dzisiaj mam dla was słynną sutrę wypowiedzianą przez Buddę do Kalamów w ich siedzibie Kesaputrze. Kalamowie zaczęli narzekać, że przychodzi do nich wielu różnych nauczycieli, głoszących często sprzeczne poglądy. Są oni pomieszani i nie wiedzą, które nauki są słuszne, a które niekorzystne. Budda odpowiada na ich wątpliwości, nie mówiąc, aby słuchali tylko jego, ale zachęcając do samodzielnego badania i kierowania się tym, co przynosi korzyść i rozwija.

    Budda opowiada o mowie w Kesamutti, gdzie tłumaczy, że nie należy podążać za tradycją, pogłoskami, świętymi tekstami, logicznymi wywodami ani autorytetem nauczycieli. Zamiast tego, należy samodzielnie dostrzegać, co jest właściwe, przynosi korzyść i jest chwalone przez mądrych ludzi. Kalamowie powinni porzucić to, co prowadzi do szkody i krzywdy.

    Budda zadaje pytania Kalamom, aby pokazać, że chciwość, niechęć i ułuda prowadzą do szkody i krzywdy, podczas gdy brak tych stanów przynosi korzyść i szczęście. Zachęca do rozwijania pozytywnych stanów umysłu, takich jak miłująca dobroć, współczucie, radość i spokój umysłu.

    Na koniec Budda mówi, że szlachetny uczeń uwalnia się od pożądania i złej woli, rozwijając pozytywne stany umysłu, które są korzystne tu i teraz, a także mogą być korzystne potem. Zachęca do praktykowania tych stanów, aby przebywać w boskich siedzibach już teraz, będąc na Ziemi.

    Jeśli chcecie rozwijać te pozytywne stany umysłu, w opisie znajdziecie link do praktyk, które to rozwijają. To są tak zwane brahmawihary, czyli boskie siedziby lub boskie emocje. Zachęcam was do praktykowania tych pozytywnych stanów serca i umysłu, którą znajdziecie pod tym linkiem: https://serve.podhome.fm/episodepage/medytacja/medytacja-4-boskich-postaw--brahmavihara
    Dziękuję wam bardzo serdecznie i zapraszam za tydzień. Niech metta będzie z wami! <3

    Rozdziały:

    (00:14) Wprowadzenie do sutry

    (01:12) Mowa w Kesamutti

    (04:14) Nauki Buddy dla Kalamów

    (10:51) Praktyczne wskazówki Buddy

    (17:01) Cztery wytchnienia

    (21:10) Podsumowanie i refleksje


    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl

    Más Menos
    25 m
  • Medytacja uważności (cz.5): wgląd w naturę umysłu
    Jul 3 2024

    Moi mili, witam Was na kolejnym naszym spotkaniu medytacyjnym. W dalszym ciągu rozwijamy naszą praktykę uważności i medytacji mindfulness. Tym razem zgłębiamy naszą naturę umysłu. Przedmiotem naszej medytacji jest nasz własny umysł który, mimo że jest blisko nas, kryje wiele tajemnic i zaskoczeń. W praktyce jogi i medytacji nie zaleca się utożsamiania z treściami pojawiającymi się w umyśle, gdyż nie mamy nad nimi pełnej kontroli. Umysł może być źródłem zarówno pięknych, jak i niekorzystnych myśli. Dlatego rozwijamy nasz umysł, ale nie utożsamiamy się z nim.

    Praktyka medytacyjna pozwala nam lepiej rozumieć różne stany umysłu i odczuć, co prowadzi do głębszego zrozumienia natury rzeczywistości. Dzięki temu możemy odpuścić rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli, i wyjść poza ograniczenia umysłu. Na koniec dzielimy się pozytywnymi owocami praktyki z wszystkimi czującymi istotami, życząc im szczęścia, zdrowia i spokoju. Dziękuję za dzisiejszą praktykę i zapraszam za tydzień.
    Rozdziały:

    (00:14) Wprowadzenie do medytacji mindfulness

    (02:34) Praktyka uważności ciała

    (07:24) Kontemplacja żywiołów

    (08:54) Świadomość oddechu i odczuć

    (13:20) Rozpoznanie stanu umysłu

    (20:14) Nietrwałość umysłu i tożsamości

    (23:20) Zakończenie i dzielenie się pozytywnymi owocami praktyki


    https://www.medytacjawsrodkutygodnia.pl/episodepage/22

    Más Menos
    25 m
  • Rytuał pomyślności. Singalasutta DN 31
    Jun 26 2024

    Moi mili, niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jogi. Z tej okazji chciałbym przypomnieć o jednej z ważnych praktyk jogicznych, czyli swadhjaji, co najczęściej tłumaczy się jako poznawanie samego siebie. Aby to osiągnąć, niezbędne są narzędzia, które daje nam studiowanie tekstów. I właśnie innym tłumaczeniem terminu swadhaja to studiowanie świętych tekstów. Swadjaja jest kluczowym elementem praktyki jogicznej, obecnym zarówno w asztanga jodze, jak i w krija jodze Patańdźalego. Podobnie jak w buddyzmie, gdzie na początku ścieżki pojawia się nauczyciel, którego nauki zgłębiamy.

    Dzisiaj chciałbym przyjrzeć się mowie do Singali ze zbioru długich mów z kanonu palijskiego, najstarszego zbioru tekstów buddyjskich. Mowa ta, w tłumaczeniu Piotra Jagodzińskiego, opowiada o spotkaniu Buddy z Singalą, synem gospodarza, który czcił poszczególne kierunki świata. Budda nadał nowy, głębszy, etyczny wymiar jego rytuałom, pokazując, jak dobrze żyć i zabezpieczać wszystkie aspekty życia.

    Budda nie naucza tutaj o wyzwoleniu czy nirwanie, ale o prowadzeniu dobrego, szczęśliwego, etycznego życia. To ważne przypomnienie, że sama medytacja nie wystarczy – należy dbać o wszystkie aspekty naszego życia. Nauki Buddy, mimo że mają ponad dwa i pół tysiąca lat, wciąż są aktualne i opierają się na złotej regule: traktuj innych tak, jakbyś sam chciał być traktowany.

    Dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Zachęcam do przeczytania całej mowy i zapraszam na kolejne nasze spotkanie za tydzień.
    Mowa do Singali
    Rozdziały:

    (00:15) Studiowanie tekstów w jodze

    (01:50) Mowa do Singali

    (14:20) Analiza tekstu i jego znaczenie


    https://serve.podhome.fm/episodepage/medytacja/rytual-pomyslnosci-singalasutta-dn-31



    Más Menos
    21 m